Fajčenie zabíja - veľké

26. júna sa cigarety objavia v nových baleniach s veľkým nápisom na nebezpečenstvo fajčenia. Rozhodnutie bolo urobené pred rokom a pol. Myslím si, že ak bude program proti fajčeniu ísť takým tempom, ani jedno dieťa, ktoré dnes fajčí, prežije.

Vlastne, správa nie je zlá. Podľa nových pravidiel by upozornenie malo zaberať takmer 60% obalov na bielom pozadí. Na jednej strane balenia bude nápis "Fajčenie zabíja", na druhej strane - napríklad "Fajčenie spôsobuje predčasné starnutie kože". Bolo vyvinutých celkom 12 nápisov, vrátane "Fajčenie je príčinou rakoviny pľúc", "Fajčenie môže byť príčinou impotencie." V budúcnosti sa plánuje vytlačiť desivé ilustrácie, ktoré jasne dokazujú, čo je fajčenie plné.

Ako povedal Nikolaj Gerasimenko, podpredseda Výboru pre zdravotnú politiku Štátnej dumy, pred rokom a polom poslancom rozhodlo rozhodnutie, ale tabakové spoločnosti dostali čas na "zmenu dizajnu balíkov". Trochu podivné vysvetlenie, keďže v tomto období mnohí výrobcovia opakovane zmenili dizajn balení na elegantnejší a atraktívnejší.

V tom istom rozhovore Gerasimenko povedal, že Duma Výbor pre ochranu zdravia pripravuje novú, prísnejšiu verziu zákona obmedzujúceho fajčenie.

Tu je obzvlášť zaujímavé, že štátne správy o novej verzii zákona viac ako pred rokom, v apríli 2009. Potom boli plány zaviesť zákaz fajčenia v kine, vystúpeniach a televíznych programoch, zákaz predaja cigariet v maloobchodných priestoroch s rozlohou menej ako 50 metrov štvorcových. m, zákaz fajčenia v práci, v nemocniciach a reštauráciách, ako aj desiatky ďalších zákazov a požiadaviek, ktoré sú v súlade s rámcovým dohovorom WHO.

Gerasimenko povedal, že "tabakové spoločnosti sú aktívne proti boju proti fajčeniu v Rusku na rôznych úrovniach." Tu by som chcel podrobnosti. Na akých úrovniach a akým konkrétnym spôsobom sa postavia proti, ak sú zmeny a doplnenia zákona "pripravené" viac ako rok a redesign balíka je daný rok a pol?

Pokiaľ ide o hlavný problém - cena cigariet (cena je rozhodujúcim faktorom v boji proti fajčeniu), plánuje sa zvýšiť spotrebnú daň o 30%. Zdá sa to veľa. Avšak, teraz spotrebná daň je asi 6 rubľov. pre balenie. Zvýšenie o 30% je vlastne 2 ruble. Ja osobne neviem jedného fajčiara, ktorý je nútený prestať fajčiť takýto rozdiel.