Osho

Indický filozof, jeden z najvýznamnejších a kontroverzných duchovných vodcov dvadsiateho storočia. Osho napísal knihy, ale nahrávky jeho rozhovorov sa uverejňujú v stovkách zväzkov a stále zaberajú polovicu oddelenia ezoterickej literatúry v akomkoľvek kníhkupectve.

Bhagavan Rajneesh, alebo jednoducho Osho (Osho, 1931-1990), sa narodil v roku 1931 v malej dedinke centrálnej Indie v bohatej rodine Jain (Jainism je náboženská filozofická doktrína, ktorá vznikla v Indii okolo 6. storočia pred Kr. od slova "víťaz" v sanskrte). Veľmi mladý Osho začal diskusiu o náboženstve a vysmieval sa Jainovho asketika, ktorý prišiel kázať svojej rodine. A 21. marca 1953 Osho zažil osvietenie a bol úplne duchovne znovuzrodený. "V noci som šiel von na záhradu a všetko okolo mňa začalo vyžarovať svetlo ... Celý vesmír sa stal pre mňa požehnaním," spomína si Osho.

Neskôr absolvoval Osho ocenenia z filozofickej fakulty na univerzite a začal učiť na univerzite v Raipur. Ale jeho prednášky boli považované za príliš revolučné a v roku 1966 Osho musel opustiť vyučovanie. Pod menom Acharya Rajneesh cestoval po krajine prednáškami, kriticky kritizoval socializmus, Gándhího a puritánsky postoj obyvateľov krajiny k sexu. Od roku 1962 začal organizovať semináre o meditácii. A po 12 rokoch v indickom Pune založil ášram, kde sa dostali mnohí západní hľadáči večnej pravdy a hippies. Do roku 1980 navštívilo 30 000 ľudí ročne ášramu, väčšinou Európanov a Američanov.

V roku 1981 Osho vzal sľub mlčania a odišiel do Spojených štátov. Jeho americkí fanúšikovia sa rozhodli vykúpiť pozemok v Oregone a našli komunitu nazvanú Rajneeshpuram, ktorá sa nakoniec stala jednou z najväčších náboženských komunít na svete. Na území opustených oblastí sa objavilo celé mesto, kde sa potulovali desiatky tisíc ľudí v hnedých šatách. Veľmi čoskoro sa osadníci začali konfliktovať s miestnymi obyvateľmi, väčšinou s oddanými kresťanmi. Všetko skončilo pokusom vedenia komúny otráviť susedov. Počas vyšetrovania Osho tvrdil, že celý svoj čas strávil v tichosti a nič o zločine nevedel. O niekoľko dní neskôr bol prepustený z väzby a vykázaný z krajiny. V žiadnej krajine, v ktorej žiadal o azyl, mohol zostať a Osho sa vrátil do Indie.

V posledných rokoch života bol Osho vážne chorý. Podľa neho táto choroba bola výsledkom otravy talónom v americkom väzení. Od apríla 1989 pán skončil komunikáciu so svojimi študentmi a po ôsmich mesiacoch 19. januára 1990 zomrel.

Osho nápady sú najbližšie k duchu indiánskeho učenia o nedvojnej povahe Advaity a Zen budhizmu. Osho vyzval učeníkov, aby boli úplne slobodní vnútorne. Je potrebné opustiť ego, alebo "myseľ", teda všetky druhy spoločenských konvencií, a vrátiť sa do stavu čistého, detského vnímania sveta. Jedným z hlavných cieľov Rajneše je vytvorenie nového človeka, Zorba-Buddha, ktorý spája buddhovu povedomie s chuťou gréckeho Zorby, hrdinu románu Nikosa Kazantzakisa.

Zároveň podľa samotného Osho sú všetky pojmy falošné, vrátane jeho vlastných. "Počúvajte nie moje slová, ale medzery medzi nimi - to je meditácia. Nezáleží na tom, čo hovorím. Slová sú len dvere k pravde. Pre mňa sú to len nástroj, ktorý pomôže otvoriť prázdne miesto. " Keď v roku 1970 bol Osho požiadaný, aby formuloval desať prikázaní náuky, najprv odmietol a povedal, že je proti akýmkoľvek pravidlám. Ale potom to všetko rovnako ako vtip som zložil desať prikázaní. Prvým je "nikdy nepočúvajte žiadne prikázania okrem tých, ktoré pochádzajú z vašej duše," posledná "nič nehľadá. Je len to, čo je. Zastaviť a pozrieť.

Dnes vo svete existujú stovky centier, kde sa vykonáva Oshov praxe. Najväčší je ten istý ášram v Pune, ktorý sa premenil na medzinárodné meditatívne stredisko. Hostia, ktorí platia za svoje denné nájomné, navštevujú semináre o meditácii OSHO a zúčastňujú sa rôznych esoterických tried. Na území môžete chodiť len v hnedých háboch, ako v dobách samotného Osho. Ale teraz večer, namiesto živého učiteľa, praktizujúci ho vidia na obrovskej obrazovke a meditujú na videu svojich rozhovorov.

Pozrite si video: OSHO: I Do Not Believe in Believing (Február 2020).