Virtuálne hry: ktoré sú užitočné pre dieťa

Vaše dieťa visí niekoľko hodín pred obrazovkou monitora kvôli ďalšiemu "strelcovi"? Bohužiaľ, je nepravdepodobné, že dieťa môže úplne zakázať virtuálne hry. Ale môžeme ovplyvniť výber detskej zábavy na webe. Z psychológa sa dozvedáme, ktoré virtuálne hry budú užitočné pre rozvoj dieťaťa.

Podľa väčšiny expertov radikálne rodičovské metódy nie sú najlepším východiskom pre tých rodičov, ktorí majú obavy z nadšenia dieťaťa pre internet. Tvrdé obmedzenie prístupu k počítačovým hrám môže naopak iba v nich vyvolávať záujem. "Takéto opatrenia navyše spôsobia, že sa dieťa cíti ako outsider medzi svojimi rovesníkmi:" Každý hrá, nemôžem byť sám ", čo môže významne podkopať jeho sebavedomie a dôveru vo vás. Najmä pokiaľ ide o teenagerov, "vysvetľuje klinická psychológ Alice Galati.

Podľa mnohých odborníkov je lepšie obmedziť prístup k deštruktívnym psychickým hrám dieťaťa a súčasne ho zaviesť do počítačovej zábavy, ktorá bude súčasne zaujímavá a užitočná. "Zároveň je veľmi dôležité diskutovať o tejto situácii s dieťaťom, bez ohľadu na to, ako starý je. Úprimne mu vysvetlite, o čom sú krvavé strelci a prečo je pre neho výhodné, aby trávil čas na iné veci, "komentuje to Alisa Galati.

Virtuálne hry: aké žánre si vybrať pre dieťa?

Podľa Psychoterapeut Anna Kuliková, akcie, simulátory, ako aj rôzne akčné filmy - nie najlepšia možnosť rozvoja dieťaťa. "Vytvárajú" ilúziu skutočnosti, sily a úspechu ", hoci v skutočnom živote nevytvárajú vodcovské ani volebné kompetencie," zdôrazňuje expert.

Podľa experta hry v týchto žánroch nielenže nie sú prospešné, ale naopak, môžu zničiť psychiku dieťaťa a vytvárať závislosť od hry.

Navyše, v týchto žánroch je najčastejšie prítomný agresívny graf. "Pre dušu dieťaťa sú dve hlavné body deštruktívne - oddelenie od reality a deštruktívneho kontextu, v ktorom ten, kto rýchlo zabíja víťazstvo," dodáva Alisa Galati.

Podľa Anny Kulikovej sú pre dieťa skutočne užitočné logické a vzdelávacie hry, ako aj rôzne puzzle hry. "Tieto žánre pomáhajú štruktúre mozgu budovať nové neurónové spojenia, analyzovať veľké toky informácií a uplatňovať ich v podstate," vysvetľuje špecialista.

Podľa experta by mal byť sprisahanie takýchto hier logické, pozostávajúce z mnohých detailov a niekoľkých dobre vyvinutých línií plotov.

"Je lepšie hrať spolu s malými deťmi (3-5 rokov), vysvetliť pravidlá, význam hry. Staršie deti (od 7 rokov) sú lepšie schopné samostatne si vybrať, čo bude zaujímavé. A aby sa dieťa cítilo kompetentné, môžete ho napríklad požiadať, aby vás naučil túto hru a vysvetliť jej pravidlá. V tomto procese nezabudnite obdivovať, ako urobí skvelú prácu, "dodáva Alisa Galati.

No, takže intelektuálne virtuálne hry skutočne prinášajú úžitok dieťaťu, je tiež dôležité dodržiavať niektoré pravidlá:

* Sledujte čas. "V každom veku by čas strávený na virtuálnych hrách nemal prekročiť zdravý limit hodinu a pol. Všetko, čo je vyššie, je faktorom pre potenciálny vývoj návykového správania, "komentuje Anna Kuliková. Súčasne je lepšie nastaviť časový rámec pre hry vopred, aby bolo dieťa psychologicky pripravené.

* Nepoužívajte virtuálne hry pre svoje vlastné účely. Ako zdôrazňuje psychoterapeut, rodičia sa veľmi často pokúšajú vyriešiť svoje problémy manipuláciou počítačových hier. Napríklad posúvajú tabletu k dieťaťu, aby nevzbudzovali ich sledovanie na prehliadku, alebo sľúbili, že im nechajú hrať, ak sa správa "dobre".

Toto správanie má devastujúci vplyv na vývoj dieťaťa, pretože ho zbavuje schopnosti riadne uspokojiť jeho vekové potreby - v láske, pozornosti a podpore. "Pokiaľ ide o deti vo veku 2 - 3 rokov, ich vývoj sa vyskytuje v spoločnej aktivite s rodičom. Preto akýkoľvek "vývoj" počítača bude zbytočný, ak ho dieťa bude hrať, kým ste na manikúre, "dodáva Alisa Galati.

* Nakresliť paralely s realitou. V ideálnom prípade by sa vzdelávacie hry mali stať pomocným materiálom pre dieťa v reálnom živote. "Dávajte pozor na to, aké hry má vaše dieťa zvlášť rád a premýšľajte nad tým, ako si preňho skutočne zorganizovať niečo také," odporúča Alisa Galati. Napríklad, ak dieťa rád niečo urobí, vypočítajte, potom ho môžete vziať do kurzov robotiky, ak máte záujem o šachy - vezmite ho do skutočného šachového klubu.

* Organizujte rodinné hry. Takže virtuálny voľný čas "nehodí" dieťa z rodiny, nájdite tie hry, ktoré by ste mohli hrať spolu. "A v tomto prípade nie vždy musia byť úplne intelektuálne alebo rozvíjajúce sa. Hlavnou vecou je, aby sa každý mohol baviť a rozvíjať tímový duch, "zdôrazňuje psychológ.

* Chatujte s vaším dieťaťom. "Nezabúdajte, že deti obvykle chodia do virtuálneho sveta, keď nie sú spokojní s realitou. Preto často venujte pozornosť dieťaťu, vytvorte pre neho príjemnú a príjemnú atmosféru doma. Opýtajte sa, ako sa máte, objať, diskutovať o filmoch, knihách a potom o otázke závislostí na hrách, možno sa vôbec nezvýši, "povedala Alisa Galati.