Ako si vybrať med

Medová sezóna začala a bolo ešte ťažšie ho vybrať. Ako sa dostať do oslabených falošných, som sa dozvedel od samotných včelárov na veľtrhu medov v Tsaritsyn.

Pre mestských obyvateľov ako som ja (nikdy v mojom živote som nejedol medu vo voštinách) medový veľtrh je zároveň zábavným parkom a majstrovskou triedou v včelích produktoch. Dostal som otázky a šiel sa rozprávať s včelármi.

"Nerobí sa, napríklad, v povaze tekvicového medu? Poďme sa, "- veľký muž z päťdesiatich, s očarujúcimi očami, chytil ma za ruku. Nevyzerá ako pokojný včelár, ale ako boxer v dôchodku. Ja sám nie som šťastný, že som mu to povedal o niečo skôr: varujú: nie je tam taký med a predávajú slnečnicové semienko pod rúškom tekvica neinformovaným zákazníkom.

Spoločne pokoríme hlavu nad adresárom "Honey plants", ktorý Anatoly Ivanovič vychytal niekde do hĺbky svojho stanu. Ukazuje sa, že včely naozaj zhromažďujú nektár zlatých tekvicových kvetov a vyrábajú z nich med, čo je obzvlášť užitočné pre žalúdok a pankreas.

Skúsim jemnú žltú pochúťku podobnú šľahačke - nevnímam vôňu tekvica, ale mám rád studenú kyslosť. Anatolij Ivanovič na začiatku hrdo zobrazuje fotografie svojej kočovnej včelky a hovorí, ako v lete viedol okolo Rostovského regiónu na vagón s úľami a pohyboval sa za kvitnúcimi poliami. Okrem tekvíc sú tieto miesta známe aj pre biely ďatelina, ktorého med okamžite pripomína vápno a akáciu.

Ale odrody, ktoré naozaj nie sú v prírode: citrónová tráva, divoká ruža, rakytník, živočich, ženšen, Rhodiola rosea. Tieto rastliny nedávajú nektár. Rowan, levanduľa, jablko - vzácna vzácnosť. Je veľmi ťažké nájsť miesta, kde kvitnú jablone, levanduľ alebo horský popol, a včely zbierajúce nektár z nich môžu vytvoriť tzv. Monoflerny (z jedného závodu) medu.

Medová geografia

Dôležitým bodom, ktorý vám pomôže zamyslieť sa pri nakupovaní medov, je spomenúť si geografiu svojej obľúbenej značky. Včelári, s ktorými som hovoril na veľtrhu, sa dohodli na takomto zozname: najlepší med ako pohanka - Kursk a Oryol, akácia - Altai, vápno - Bashkiria a centrum Ruska, gaštan - Adygea, Tuapse a Lazarevsky okres,

Ako rozpoznať falošný

Existuje riziko zbavenia sa medu aj na veľtrhu: stále existuje niekoľko stoviek účastníkov, od Karelia až po územie Khabarovsk. Tri hlavné nebezpečenstvá: med môže byť nezrelý (obsahovať príliš veľa vody), stale (minulý rok alebo dokonca pred minulým rokom) a vyrobený.

Vyrobený med sa získava zmiešaním s malým množstvom tohto škrobu, glycerínu, melasy, krupice a aromatických esencií. Táto zmes sa zahrieva na 80 stupňov, čo ju ideálne podobá medu, ale bez všetkých výhodných vlastností.

Ďalším problémom je cukrový sirup. Ak sú včely kŕmené iba im, len jeden krásny vzhľad zostáva z medu, ale samotný výrobok neobsahuje žiadne vitamíny a mikroelementy.

Iba vyšetrenie môže rozpoznať takýto falošný. Ak máte pochybnosti, môžete ich vyzdvihnúť priamo na veľtrhu a požiadať o zobrazenie výpisu z analýzy (všetci vystavovatelia ju dostanú pred začiatkom) alebo darovať med na výslovnú analýzu tam.

Tu sú základné parametre - pamätajte si ich, môžete si s istotou posúdiť kvalitu produktu.

1. Voda - nie viac ako 21%, v ideálnom prípade - 15-17%.

2. Diastatické číslo - najmenej 8 jednotiek Gote, ideálne 40-50. Toto číslo udáva počet aktívnych enzýmov v mede. Čím viac z nich, tým lepšie absorbovaný med. V mede, včely kŕmené hlavne cukrovým sirupom, diastatické číslo má tendenciu k nule.

3. Sacharóza - nie viac ako 6%, glukózy a fruktózy (redukujúce cukry) - najmenej 82%.

4. Celková kyslosť - nie viac ako 4%.

Najjednoduchší spôsob rozpoznávania dobrého medu: je navinutý na lyžičke s hustou viskóznou páskou a prúdi nadol a na niekoľko sekúnd tvorí kopec na povrchu. Keď prehltnete, pocítite únava a mierny pocit pálenia.

Ako uchovávať med

Jediný, podľa môjho názoru mínus veľtrh v Tsaritsyn je nízko-praktické a neekologické balenie, plastové krabice a celofán. V domácnosti je med udržovaný v tmavých sklenených nádobách pod vekom - na stole, v skrini alebo v kuchynskej skrini. V žiadnom prípade v chladničke - nemá rád vlhkosť a rýchlo absorbuje vône. A ukladať nie viac ako rok.

Medový hrebeň, včelí chlieb a peľ

Na veľtrhu som sa po prvýkrát v mojom živote pokúsil med v plástoch - táto pochúťka je ako guma a pôsobí rovnakým spôsobom: čistí zuby a dezinfikuje ústa. "Med nie je kryštalizovaný kvôli vosku vo voštinových plástoch (nezhustne), to znamená, že sa zachováva a zachováva dlhšie svoje prospešné vlastnosti," povedal mi Andrej Vartabedyan, dedičný včelár so štyridsaťročnou skúsenosťou.

Mimochodom, akácia a gaštanový med nekryštalizuje oveľa dlhšie ako iné odrody, pretože neobsahuje sacharózu. Z toho istého dôvodu sú indikované na diabetes, nadváhu a ďalšie problémy s metabolizmom.

Môj najživší dojem je včelí chlieb alebo perga (100 g / 300 rub). Čisté tmavo červené polyhedróny opakujú tvar plástu a naozaj chutia ako žitný chlieb. Včely zhromažďujú peľ (100 g / 100 rubľov) z vŕby, vŕby, rakitu a hodia ju do hustých gulí. Jarná - sladká, v neskorom letnom trpiacom vkusu.

Vladimir Dagadaev, hlavný lekár strediska apitherapy, tvrdí, že peľ a perga sú najsilnejšie imunostimulanty. "Obsahujú takmer všetky esenciálne aminokyseliny, rastlinné hormóny a minerály, zvyšujú hemoglobín a počet červených krviniek v krvi. Pomáhajú zotavovať sa rýchlejšie s anémiou, anémiou, infekciami, žalúdočnými a dvanástnikovými vredmi, ochoreniami nervového systému. "

Perga sa konzumuje iba v dopoludňajších hodinách a popoludní (ak ste prebudení na noc a nebudete zaspávať), päť až šesť granúl perga alebo 1 lyžička. peľ. Môžete mleť v mlynčeku na kávu a miešať s medom.

čo: Celosvetový medový veľtrh

kde:

kedy: do 3. októbra od 9 do 20 hodín

Voľný vstup

Päť málo známych medových odrôd

Chuť a farbaČo je užitočnéKde je najlepšie
vresováTmavo červená a hlboko žltá, s vresovou arómou a miernou horkosťouNormalizuje chuť do jedlaZápad a severne od Ruska, Bieloruska, Ukrajiny
Biely ďatelinaSnehová krémová farba s vanilkovou arómou a sladkou chuťouPomáha pri prechladnutí, bolestiach hlavy, hypertenzii, zvýšenej funkcii štítnej žľazy, nespavostiCentrum Ruska
horčicaKrémová zlatá, s kvetinovou vôňou, sladkáPomáha pri ochoreniach dýchacích ciestCentrum Ruska
EspartsetovySvetlý jantár s vôňou ruží a ľahkou sladkou chuťouTónové a sedatívneCentrum Ruska
hlohBohatá tmavá farba s vôňou hlohu, horkou chuťouPosilňuje nervový systém, krvné cievy a srdceĎaleký východ

Pozrite si video: Jak vybrat kolektor pro tepelné čerpadlo ? Měď nebo plast ? (Február 2020).