Ako určiť typ tela

Program "ALIVE!" Vám pomôže zlepšiť vašu postavu - to nie je slogan vôbec. Ale najprv musíte určiť typ tela a stanoviť realistické ciele.

Ľudské telo je opísané troma parametrami: pomermi, to znamená pomerom častí tela, geneticky predurčeným vzhľadom tela a typom ústavy. Ústava je komplexná charakteristika, ktorá pozostáva z anatomických, fyziologických a psychosomatických vlastností, ktoré určujú reaktivitu človeka, rast a metabolizmus, náchylnosť k chorobe a sociálne správanie.

Existujú rôzne klasifikácie typov ústavy. Najpopulárnejší je klasifikácia podľa V. G. Štefka:

- astenický typ, ktorý je charakterizovaný tenkou kostrou, dlhými dolnými končatinami, úzkym hrudníkom, slabým vývojom svalov;

- hrudný, charakterizovaný dlhým hrudníkom, malým bruchom, dobre vyvinutými svalmi;

- svalový typ má vyvinuté telo, široké ramená, dobre vyvinuté svaly;

- Tráviaci typ (zažívacie) sa vyznačuje veľkou hlavou, krátkym krkom, širokou a krátkou rebrovou klietkou, rozvinutým žalúdkom a výrazným ukladaním tukov.

V živote sa často vyskytujú stredné typy: svalovo-zažívacie, hrudno-astenické atď.

Existuje mnoho ďalších spôsobov, ako posúdiť postavu, ktorú používajú odborníci. Napríklad morphosychické klasifikácie, v ktorých sa telo považuje za projekciu potenciálnej alebo existujúcej duševnej poruchy ako nástroja komunikácie človeka s vonkajším svetom a ako odraz ľudského evolučného vývoja.

Nezávisle ovládať parametre vášho tela, môžete použiť bežný centimeter. Tu sú najdôležitejšie merania.

1. Obvod hrudníka (obvod), Merané v pauze, vdychujte a vydychujte. Vložte pásik do spodných rohov čepele a horného okraja štvrtého rebra. Rozdiel v hodnotách počas výdychu a vdýchnutia sa nazýva exkurzia hrudníka.

2. Ramenný obvod v uvoľnenom a stresujúcom stave.

3. Obvod predlaktia, Páska sa nanáša na miesto najväčšieho rozvoja svalov predlaktia voľnou rukou.

4. Pásový obvod, Páska je obklopená v najužšom bode pása.

5. Pelvis obvod, Páska je držaná cez zvislé body horizontálneho povrchu tela.

6. Stehno obvod, Určuje sa dvomi indikátormi: pod záhybom sedla a v dolnej tretine stehna, 7-8 cm nad kolenným kĺbom.

Pomer obvodu pásu k obvodu bedrového kĺbu je dôležitým ukazovateľom nadváhy a zvýšeného rizika vzniku cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení, chorôb kĺbov a chrbtice. Pomer obvodu pásu a ukazovateľov v panvovej oblasti u mužov by nemal presiahnuť 1,0; pre ženy - 0,81.

Ďalšou najjednoduchšou metódou na stanovenie nadváhy je index telesnej hmotnosti. Keď poznáte svoju výšku a hmotnosť, môžete ju určiť vydelením hmotnosti v kilogramoch štvorcovou výškou v metroch. U žien je index medzi 21-23 považovaný za normálny, u mužov - od 22 do 24 rokov.

Vaše dáta sú najlepšie zaznamenané v denníku hodín (mimochodom, veľmi užitočná vec!) A zopakujte meranie každé dva až tri mesiace. Dokonca aj vtedy, keď nevykonáte špeciálnu diétu, ale len zvyšujete fyzickú aktivitu, potom po niekoľkých mesiacoch pravidelného cvičenia si ubezpečte sa o ich výhodách. Nielen pre celkovú pohodu a náladu, ale aj pre telesnú kondíciu: objem pásu a bokov sa istotne zníži.

Okrem vedeckého hodnotenia typu ústavy nezasahuje a len sa bližšie pozrie na seba, akoby z boku - triezvo a objektívne. Avšak v žiadnom prípade sa nemôžete nudiť sám, vždy udržať pozitívny výhľad na všetko, čo sa stane s vami. Vyhodnoťte svoje milované alebo milované s úsmevom, ak nie na tvári, potom aspoň v sprche. Čo sa vám nepáči, nie je príliš neskoro na opravu! Hlavná vec je túžba a skutočné ciele! Vezmite, že krása ľudského tela nie je tak veľké svaly ako štíhla, flexibilita a schopnosť pohybovať sa elegantne.

Užitočné odkazy:

Video "50 +" s Tatiana Lisitskaya vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".

Pozrite si video: AKO SI URČIŤ TYP PLETI. Lekcia krásy #36 (Január 2020).