Ako sa vyrovnať s pocitom viny nad jedlom?

Niekedy namiesto vychutnávania lahodného pokrmu v reštaurácii sa stávame nervóznym a pokúšame sa o to, čo jeme. Cítime sa vinní za to, že opäť nerešpektujeme sľuby, ktoré sme dali sami - "nejezť sladké a múky", "odmietnuť jesť po večeri 18", "jesť len šalát na večeru" atď. Kvôli týmto trápeniam svedomia sa stávame depresiami a odchádzajú od blízkych. Povedzme vám, ako sa vyrovnať s touto kaskádou negatívnych emócií spôsobených jedlom.

Čo je vina?

Vina je v skutočnosti formou psychologického seba-trestania za niečo urobené alebo nedokončené. Na pozadí týchto vždy negatívne farebných zážitkov sú dve základné viere. Prvá: "Musel som to a to urobiť", a druhý: "Ak by som neurobil to, čo si myslím, že je správne a potrebné pre seba, potom som zlý, slabý, porazený a d. " Zároveň však tento bludný cyklus našich myšlienok najčastejšie nemá žiadne objektívne dôvody. Je to jednoducho výsledok našich postojov a presvedčení o sebe a ľuďoch, ktoré by sme mali v ideálnom prípade byť. Takže pocit viny v dôsledku niektorých "nesprávnych" alebo "nezdravých" výrobkov je úzko spojený s vnímaním nášho telesného obrazu, jeho príťažlivosti. Napríklad, ak sa budeme považovať za nedostatočne štíhly, potom každý kus chutného koláča bude spúšť, ktorý vyvolá myšlienku, že sme "slabí charakter", "nešťastný", "neatraktívny" atď.

Prečo sa obviňujem z toho, že si zle?

* Stratíme veľa energie. Obviňovanie sa za niečo je veľmi zdĺhavé, pretože môže pokračovať navždy. Niektorí ľudia sa samozrejme pokúšajú utopiť vinu pomocou istých rituálov (veľa hodín tréningu, ťažké diéty po "lstivosti"), ale často neprinesú potrebnú úľavu.

* Začneme jesť ešte viac "zlé" jedlo. Keď sa za niečo obviňujeme, cítime sa ako "zlé" a naozaj chceme potrestať sami seba. Preto je najčastejšie mechanizmus čiernobieleho myslenia neúmyselne spustený nami: "Ak som tak činil tak zle, tak nech je ešte horšie." Napríklad, namiesto toho, aby sme museli po jedle pizze znovu začať jesť tureckej šalát, nie sme si vedomí, stále viac sa opierajú o múku, sladké alebo tučné.

* Prestávame sa zo života. Potešenie z jedenia je jednou z našich základných potrieb. A ak jedeme niečo škodlivé, ale chutné, bez viny, potom cítime radosť a plnosť života. A emocionálne nás naplní, obohacuje. A keď obľúbené jedlo spôsobuje negatívne emócie, potom postupne strácame schopnosť užívať si život, ktorý v extrémnych prípadoch hrozí rozvojom depresie.

Ztratili sme kontakt s blízkymi, Keď sa budeme zaoberať tým, čo a koľko sme jedli večer, my sa psychologicky oddelíme od priateľov a príbuzných. Skutočne, namiesto toho, aby sme sa tešili z našej schôdzky s nimi a komunikácie, sme zaneprázdnení vlastným výkopom.

Ako sa vyrovnať s pocitom viny nad jedlom?

Po prvé, jasne rozpoznať svoje negatívne pocity. Potom si položte nasledujúce otázky: "Aké bolo moje vnútorné pravidlo, že som sa zlomil tým, že som jedol toto jedlo?", "Aké dôsledky mi to ohrozuje?" "Aký druh človeka to spôsobuje?", "Na čom sú tieto názory založené?". Spýtajte sa tiež sami seba: "Môžem urobiť výnimku pre seba, pokiaľ ide o výživu kvôli pozitívnym emóciám?", "Aké pocity cítim voči ľuďom, ktorí sú blízko mne?", "Aká je ich úžitok?".

Po analýze všetkého toho napíšte na kus papiera, akú osobu by ste chceli byť, a ako by mal byť tento ideál zjedený. Vytvorte zoznam vzorových situácií, v ktorých budú výsledné pozitívne emócie oveľa dôležitejšie ako to, čo sa dostane do vášho žalúdka. Súhlaste sami seba, že v takýchto prípadoch dovoľte, aby ste jedli všetko, čo chcete. Takisto analyzujte situácie, v ktorých budete jesť niečo škodlivé práve tak, bez morálnej kompenzácie vo forme pozitívnych emócií (napríklad mechanicky žuť v práci alebo popcorn - na nudné filmové show). Potom sa pokúste sledovať všetky tieto prípady a riadiť napájanie.

Pozrite si video: V+S Welding CUP Levoca 2013 (Február 2020).