Aikido

Japonské bojové umenie, ktoré je založené na schopnosti využívať silu nepriateľa v ich prospech.

Aikido vzniklo na začiatku dvadsiateho storočia veľkým majstrom bojových umení Morihei Ueshiba. Každá z troch slabík v slove "aikido" má zmysel. "Ay" je harmóniou vesmíru, "ki" je energia vesmíru (v Číne sa nazýva chi, v Indii - prána), "to" je cesta. To všetko možno preložiť ako "pohyb v toku energie smerom ku globálnej harmónii".

Základný rozdiel aikido od ostatných japonských bojových umení je bez konkurencie. "Je nemožné dosiahnuť harmóniu, keď chceš byť vyšší ako ten druhý," povedal Vyacheslav Matveev, prezident Moskvy Aiki Club a viceprezident Aikido Aikikai v Moskve. "Akákoľvek súťaž znamená exaléciu. Morihei sa vyhýbal súťaži a táto geniálna myšlienka urobila aikido jedinečné bojové umenie. "

V knihe Mitsugi Saotome "Aikido a harmónia", ktoré spolu s "Budo" aikidokami všetkých krajín považujú za svoju bibliu, hovorí: "Musíte pracovať na posilnení svojej postavy. Musíte rozvíjať svoju citlivosť voči ostatným ľuďom. Aikido nie je boj, ale fiktívna situácia, ktorá umožňuje rozbiť fyzické a duševné kvality. Hnev, emocionalita alebo pokus úmyselne ublížiť partnerovi nie je len porušením etikety. To je pre vás a vášho partnera deštruktívne a veľmi hlúpe. "

Základné techniky v aikido sú ukemi, tj pády a somersaults (napríklad mae-ukemi - somersaults vpred, usiro-ukemi - somersaults dozadu). Niektorí - zadržanie súperovho zápästia, ramena alebo iného kĺbu, po ktorom nasledovalo hádzanie cez stehno - boli vypožičané z jujutsu.

Existuje súbor pravidiel, ktoré sám Ueshiba opísal vo svojej knihe Budo v roku 1938. V prvom rade sa vždy zapojte do radostnej nálady. Druhý sa objaví iba na tréningy naboso a čisto biele kimono, ktorých podlahy sa orám striktne zľava doprava. Pred triedou musíte odstrániť všetky šperky (krúžky, hodinky, reťaze), aby ste nepoškodili seba a svojho partnera a tiež zotriete kozmetiku z tváre. Po tretie - v dojo (v hale, kde sa konajú triedy) je zakázané hovoriť. Pozdraviac učeníkov, Sensei vyslovuje slovo "onegi-gi-i-simas" (doslova "Ja som vo vašich rukách"); na konci hodiny študenti poďakujú učiteľovi slovami "domo arigato godjementa" ("veľmi ďakujem").

Teraz, bez ohľadu na to, v ktorej krajine je lekcia, vždy začína lukom. Sediaci na kolenách sa učiteľ a študenti tradične prikláňajú k portrétu Ueshiby (to je hlavný atribút každého dojo), potom k sebe navzájom. Zakaždým, keď aikido (osoba, ktorá praktizuje aikido) si vyberie svojho partnera za cvičenie, k nemu sa mu klame. Na konci lekcie sa aikidok ocení všetkým, s ktorými cvičí.

V tom istom dóze môžu byť muži a ženy, starší ľudia a tínedžeri. Vážne špecializované školy však zamestnávajú deti vo veku 15-16 rokov, pričom poukazujú na skutočnosť, že v aikidóme je veľa duchovných aspektov a je ťažké ich pochopiť.

Vzhľad aikidó v Rusku súvisí s menom Vasilija Baranovského, ktorý v roku 1988 otvoril prvý klub aikido na štadióne Dynamo. Baranovsky je jedným z najstarších ruských aikidov, učiteľom väčšiny trénerov pôsobiacich v bývalom ZSSR, zakladateľom Konfederácie ruských skupín Aikido (CAG). Medzi ďalšie ruské aikido organizácie patrí ruská federácia Aikido (FAR) a ruská Aikikai Aikido Federation (FAAR).

Pozrite si video: Excellent Aikido Demonstration Mori Shihan (Január 2020).