Alena Mordovina: prečo kombinovať jogu a pilates

Kombinácia jogy a pilates v jednej disciplíne - yogalates - umožňuje vyrovnať účinky na svalový systém. Poviem vám, ako sa kombinujú rôzne tréningové režimy v yogalátoch a aké sú ich využitia.

Moja dominantná dosha je vata alebo veterná energia, a preto mám túžbu po nových pocitoch, premenlivosť, odmietanie stereotypov, túžbu robiť všetko rýchlo. Monotónna práca nie je pre mňa, preferujem stálu zmenu činnosti. To sa týka aj tréningového procesu.

V jogy pracujeme v izometrickom režime: upevnili sme svoju pozíciu a postavili sa. Statické zaťaženie má anabolický účinok a je zvlášť užitočné pre ľudí trpiacich osteoporózou. Na druhej strane takýto spôsob činnosti môže nepriaznivo ovplyvniť stav kĺbov: predĺžené uchytenie a stláčanie kĺbu vedie k jeho dehydratácii.

V izotonickom režime Pilates vstúpime do pozície a vystupujeme čo najpomalšie. Tak sme nielen zahriať svaly a dať do práce hlboké svalové vrstvy, vytvárať dobrý svalnatý korzet, ale tiež minimalizovať zaťaženie kĺbov. Ďalším plusom: dodržiavať zásady Pilates, napríklad pravidlo centrovania, chránime telo pred možnými zraneniami.

Yogalates lekcia je postavená dvoma spôsobmi. Prvým je striedanie režimov prevádzky. Napríklad ako cvičenie vykonávame jogínsky komplex Surya Namaskar, po ktorom nasledujeme sériu troch až štyroch ázianov, potom blok cvičení Pilates pre chrbtové a brušné svaly a napokon sa tiahne v postojoch a úplne uvoľní v shavasane. Druhou metódou je vinyasana alebo kombinácia série cvičení. Práca prebieha v izotonickom režime: pomaly vstúpime do pózu a opúšťame ho, nie v jednej pozícii. Takáto práca je najmenej traumatická a je vhodná pre tých, ktorí práve začali praktizovať jogu.

Jogaláty kombinujú to najlepšie z jogy a Pilates. Pomáha správne formovať svaly, posilňovať chrbát a abs, zlepšuje držanie tela a vďaka pranayámovi a dychovým výživám vyživuje bunky kyslíkom.

Užitočné odkazy:

Videohovory "Yogalates" a "Pilates" s Alenou Mordovinou vo fitness video knižnici klubu "LIVE!".

Pozrite si video: [email protected] Russia: Ankatrin, Lera & Daria singing 'Alyona dast" (Február 2020).