Iyengar jóga

Iyengar jóga je najbežnejšia verzia hatha jogy. V učebni sa zameriava na rozloženie úsilia počas asanov. Čím presnejší je pohyb, tým silnejší efekt a dlhšie trvanie.

B. KS Iyengar vyvinul svoju metódu potom, čo sa učil od Šrí Kršnjacháčary, najväčšieho jogína dvadsiateho storočia. Prakticky všetko, čo je na Západe známe ako Hatha Yoga, sa rozšírilo vďaka učeníkom Krishnamacharya. Avšak, Iyengar urobil mnoho doplnkov k učiteľovej metóde. Kniha B.C. Iyengara "Vyjasnenie jogy", v ktorej sú striktne opísané stovky asanov a nuansy ich implementácie, sa stále považuje za hlavnú encyklopédiu Hatha Jogy.

Jedným z hlavných cieľov Iyengar jógy je urobiť telo mäkšie a pružnejšie, aby ste sa učili ako vykonávať asány bez stresu. Každá póza má mnoho možností, ktoré sa líšia v stupni obtiažnosti. Hlavným rozdielom medzi metódou Iyengar a ashtanga vinyasa alebo kundalini jóga je použitie drevených tehál, opaskov, prikrývok a iných improvizovaných prostriedkov, ktoré pomôžu prijať správnu pozíciu. A ak napríklad dosiahnutie podlahy pre vás je nemožnou úlohou, môžete si vziať tehlu, dať ju pred seba a nakloniť sa na ňu rukami. Na začiatok to stačí.

Jasná a zrozumiteľná pre všetkých systém Iyengar jóga s jasnými spôsobmi, ako preniesť poznatky od učiteľa k študentovi, je najslávnejšia škola v Moskve av Rusku. "Počas týchto 20 rokov sa veľa urobilo," hovorí Elena Ulmasbayeva, riaditeľka moskovského centra Iyengar Yoga Center. "A na čo sa môžeme byť hrdí. Otvorili sme centrá, pozývali sme zahraničných učiteľov, pripravili sme vlastné, preložené knihy a vytvorili webové stránky. " "Práca sa naozaj robila nesmierne," súhlasí s Sergejom Litauom, predsedom Federácie moskovskej jogy. Podľa jeho názoru nie je nič prekvapujúce, že toľko ľudí má záujem v tomto smere.

Metóda Iyengar má dve hlavné výhody, Elena Ulmasbaeva verí: "Prvá je dostupnosť. Každý, kto má akúkoľvek úroveň školenia, môže prísť na lekciu a začať od samého začiatku, dokonca aj v tých najťažších situáciách. Nie je potrebné vykonávať s rovnako zložité. Druhou výhodou je schopnosť používať telo ako nástroj na zlepšenie ducha. Starodávny princíp "zdravého mysle v zdravom tele" stále funguje. " Ulmasbayeva je presvedčená, že praktizovaním Iyengarovej jogy môže každý dosiahnuť svoj cieľ: dobré zdravie, dokonalosť tela, harmóniu pocitov, pokoj. "V rovnakej dobe," hovorí Elena, "neexistujú žiadne kontraindikácie pre hodiny."

Chcete robiť hatha jógu online?