6 cvičení qigong, ktoré budú užitočné pre vašu matku

Už dlho sníva, že "tú starú matku priláka do fitness klubu, ale odmieta?" Ukážte jej jednoduché čchi-kungové cvičenia: zlepšujú prácu kĺbov a obnovujú energiu. A oni sú ľahko robiť doma.

Qigong cvičenie: aké je použitie?

Pamätajte na chôdzu a pohyby veľmi starých ľudí - sú zvyčajne viazané. Hlavným dôvodom je, že s vekom dochádza k poklesu našej pohyblivosti kĺbov. Môžu spôsobiť stagnáciu, ktorá často vedie k zápalu (artritída) a degeneratívnym zmenám (artróza). Prevencia takýchto stavov - mäkký pohyb, všetky typy kĺbovej gymnastiky, intenzívna chôdza, plávanie.

Obtiažnosť spočíva v tom, že ľudia s podobnými príznakmi sa najmä pohybujú a nechcú. Objaví sa začarovaný kruh: hlavný "liek" môže byť spojený s nepohodliem a bez neho sa situácia zhoršuje, "vytiahne" a ďalšie zdravotné problémy spojené so sedavým životným štýlom.

Prevencia a jedna z metód liečby v takýchto prípadoch môže byť qigong. "Rád by som radil začiatočníkov, aby vykonávali komplex dao-yin prípravnej čínskej gymnastiky," hovorí Svetlana Ivančenková, učiteľka ateliéru qigong jóga a praxe "Istok", - Jedná sa o jednoduché čchi-kungové cvičenia, ktoré pripravujú svalovo-kostrový systém pre zaťaženie a vo všeobecnosti pomáhajú udržiavať jeho zdravie. Dao-yin komplex pôsobí na chrbticu a kĺby, zlepšuje krvný obeh a cirkuláciu čchi, energiu v tele. "

Požiadali sme Svetlanu, aby nám ukázala komplex týchto cvičení. "Pozitívny efekt je možné dosiahnuť aj v prípade, že nevykonávate celý komplex, ale len niektoré cvičenia qigongu. Každý z nich zdôrazňuje, že pracuje s konkrétnou oblasťou tela - ramenným pásom, bedrovými kĺby a kolenami. Môžete si vybrať tie pohyby, ktoré pre vás osobne obsahujú problémové oblasti a pracovať len s nimi, "dodáva Svetlana.

Ste pripravený začať triedu? Rozložte koberec a zopakujte po našom experte.

Ako vytvoriť lekciu

* Sledujte polohu pásu (neohýbajte ho), udržujte kolená mäkké, telo - uvoľnené.

* Dýchajte pokojne a pomaly.

* Pracujte pomaly.

* Každý pohyb sa opakuje tri až deväťkrát.

* Zapojte sa do tohto programu 5-6 krát týždenne. "V zásade neexistuje žiadny rozdiel medzi rannými a večernými triedami, pokiaľ sú pravidelné," sumarizuje Svetlana Ivanniková.

Na dokončenie komplexu potrebujete len rohož.

Cvičenie číslo 1: "Čistenie neba a zeme"

Postavte sa rovno, nohy nastavte šírku ramena od seba. Mierne skrúte koniec chvosta dopredu. Počas vdychovania zdvihnite ruky nahor a dlaňami ukazujte na strop. Pri výdychu sklopte telo dopredu a dole, ruky nadol na podlahu. V prípade potreby môžete mierne ohýbať kolená. Toto urobí jedno opakovanie. nasledovať 3-9 takýchto.

Cvičenie číslo 2: "Zadná strana tigra"

Postavte sa rovno, nohy nastavte šírku ramena od seba. Ohnúť chvost dopredu, kolená mierne ohnuté. S dychom, okolo chrbta, natiahnite ruky dopredu (dlane smerujúce od teba). Vydychujte, narovnajte kolená a roztiahnite ruky nahor a pripojte sa k dlane nad hlavou. Pri ďalšom vdychovaní cez boky spustite ramená nadol a odoberte ich späť spojením dlane do zámku za chrbtom a plynulým rozťahovaním svalov ramien. Po výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. nasledovať 3-9 opakovaní cvičenia.

Cvičenie číslo 3: "Žeriav klapky jeho krídla"

Postavte sa rovno, nohy nastavte šírku ramena od seba. Otočte chrbticu smerom dopredu, kolená mierne ohnuté, roztiahnite paže do strán. S dechom, mierne zaoblením chrbta a naklonením hlavy, držte ruky uvoľnené pred sebou. Pripojenie prstov dlane, jemne vyrovnajte kolená a telo, tlačte hrudník dopredu. Ohnite si lakte od seba v bokoch, predlaktia rovnobežne s podlahou na úrovni hrudníka. Toto urobí jedno opakovanie. nasledovať 3-9 napr.

Cvičenie číslo 4: "Kolo Buddhy"

Stojte s nohami širšími ako vaše ramená. Dajte dlaň dohromady a položte ich pred hrudník, lakte ohnuté. Z tejto pozície zdvihnite ruky doprava (neotvárajte dlane), presuňte svoju telesnú hmotnosť na pravú nohu a jemne ju ohnite, narovnávajte ľavú. Prenesením hmotnosti tela z pravého chodidla doľava opíšte veľký kruh rukami a telom (dlane by mali byť opäť na úrovni hrudníka). Potom sa vráťte do východiskovej pozície. Opakujte znova znova 2-8 Čas.

Cvičenie číslo 5: "Miešanie qi"

Postavte sa rovno, postavte nohy dohromady. Ohnite si kolená, daj ich dlaňami. Otočte kolená v smere hodinových ručičiek doprava, potom ich vyrovnajte a opäť ohnite a vráťte sa do východiskovej polohy. Hmotnosť tela pri rovnomernom nosení na povrchu nohy. nasledovať 3-9 opakovaní cvičenia.

Cvičenie číslo 6: "Osem"

Postavte sa rovno, postavte nohy na šírku panvy. Chvost je skrútený, kolená sú mäkké, ramená sa tiahnu dopredu, dlane na úrovni hrudníka. Dech jemne otočte puzdro doprava a nakreslite horizontálny "ôsmy" vo vzduchu s vašimi rozšírenými ramenami. Exhale, návrat do stredu. Potom opakujte to isté a otočte sa doľava. To bude predstavovať jeden prístup. nasledovať 3-9 takýchto opakovaní.

Spočiatku môže byť ťažké dýchať hlboko alebo pohybovať hladko. Ale postupom času sa prispôsobíte a všetko bude fungovať. Hlavná vec - nevzdávajte sa kurzov.