Ženská joga: v ktorej ochorenia je účinná

Jóga ako doplnkový typ terapie je predpísaná pre mnohé diagnózy. Týka sa to aj chorôb ženského reprodukčného systému. Ako vytvoriť prax v prípade zlyhania vo svojej práci a v akých prípadoch budete musieť odmietnuť vyučovanie

Zdravie žien je do značnej miery spojené s prácou endokrinných a nervových systémov. Skúsenosti a stres, preťaženie v kancelárii môže negatívne ovplyvniť hormonálny systém a to naopak v reprodukčnom systéme. "Takmer všetky choroby žien majú endokrinný charakter a sú spojené s narušením pohlavných hormónov," hovorí Tatiana Illarionova, vedúca trénerka a metodológka pre sieť centier federácie jogy.

V situácii, keď sa váš menštruačný cyklus zmenil alebo sa vaše periódy úplne zmizli, prvá vec je ísť na lekára a dostať sa testovať na hormóny. To však neznamená, že v tomto prípade nepotrebujete prax jogy. Obaja lekári a jogoví terapeuti poznamenávajú, že jóga má priaznivý účinok na celé telo, ako aj na endokrinné a nervové systémy zvlášť. Pravidelná prax, najmä s použitím prevrátenej asany, pranayamy, bandhas (uddiyana bandha, mula bandha), stimuluje dýchacie, kardiovaskulárne systémy, zlepšuje tok lymfy a krvný obeh v panvových orgánoch, zlepšuje imunitný systém a gastrointestinálny trakt.

Ak doplníte aktívnu prax relaxačnými technikami (shavasanou, masážami a samo-masážnymi technikami), môžete všeobecne zlepšiť svoju pohodu ovládaním produkcie stresových hormónov a normalizáciou hormonálneho systému.

Zvážte, ako konať, ak máte zdravotné problémy, ale milujete jogu a chcete pokračovať v cvičení.

amenorea

Diagnóza amenorey alebo absencia mesačných lekárov, spravidla, ak nie sú mesačné za pol roka alebo viac. Poruchy cyklu, bolestivosť alebo nepravidelnosť menštruácie môžu byť spojené s radom dôvodov, ako sú zmeny hormonálnych hladín a zmeny v type stravy a silný stres. Amenorea môže byť príznakom vážnejšej choroby. Preto je najprv potrebné zaoberať sa príčinami absencie menštruácie. Prax ženskej jogy môže pokračovať, udržiavať všeobecné blaho, podporovať relaxáciu a zlepšiť náladu, ale je nepravdepodobné, že nahradí diagnózu a liečbu.

Tatiana Illarionova odporúča zaradenie asanov, ktoré zahŕňajú šikmé skupiny svalov a postojov, ktoré odhaľujú kyčelné kĺby v praxi ženskej jogy s amenoreou. Zvyčajne, baddha konasana, upavishta konasana, susirandrasana po dobu 3-4 dní a pred začiatkom cyklu pomáhajú zmierniť alebo dokonca odstrániť bolesť počas bolestivých období. Môžete si vybrať asanu z nášho fotokomplexu ženskej jógy.

Predmenštruačný syndróm (PMS)

Predmenštruačný syndróm môže byť zmiernený praxou. Ak máte nižšiu bolesť brucha, je to náš fotografický komplex asanas. Môžete robiť vajrasana, halasana, krútenie pri ležaní a sedení (ardha matsiendrasana, napríklad).

Pri rôznych typoch PMS sa odporúča, aby jóga terapeuti venovali pozornosť spôsobu uvoľnenia tela a mysle. Môžete a mali by ste uvoľniť prax, nahradiť dynamické asány so statickými, vyberať viac polôh v polohe sklonu, použiť meditačné techniky (sústrediť sa na dýchanie, na bod obočia, skombinovať dýchanie a vyslovovať mantry), pridať pranayamu do svojho zvyčajného komplexu, zameraného na relaxáciu plné jogy dýchanie, Nadi Shodhana alebo náhradné dýchanie s nosnými dierkami), robiť dlhšie a dôkladnejšie Shavasana v záverečnej praxi.

myómy

V situácii, keď lekári objavili benígne vzdelanie v maternici alebo myóme, je dôležité pochopiť, ako sa vyvíja. Vo všeobecnosti môže prax jogy prispieť k znižovaniu a dokonca zmiznutiu malých myómov. Prečítajte si viac o pravidlách ženskej jógy pre myomy, rovnako ako panvové kŕčové žily, zápal polycystických a vaječníkov, endometriózu.

Neschopnosť otehotnieť

Pri neplodnosti, ako pri amenoree, je najprv potrebné určiť príčiny. Prax jogy môže byť užitočná, ale je nepravdepodobné, že by pomohla odstrániť globálnu hormonálnu nerovnováhu v tele. "Najčastejšie, ale ďaleko od jedinej príčiny neplodnosti je polycystický vaječník," komentuje Tatiana Illarionová. - Je potrebné vykonať testy, zistiť, ktoré hormóny nie sú v poriadku, pretože to nemusí stačiť alebo by bolo v prebytku žien aj mužských hormónov. Na základe výsledkov analýzy si môžete vybrať schému jogovej terapie. Ak napríklad príliš vysoká hladina testosterónu nie je odporúčaná nadmerná záťaž, ktorá navyše zvýši jeho množstvo ".

Podľa toho, aké choroby a choroby žien by mala byť prax odložená

Akákoľvek fyzická aktivita vrátane jogy môže byť v niektorých prípadoch kontraindikovaná. A predovšetkým ide o zápalové procesy v akútnom štádiu. Ak máte silnú bolesť, krvácanie, je lepšie nerozširovať jóga a navštívte lekára. "Nemali by ste robiť jogu a akýkoľvek druh športu s aktívnymi zápalovými procesmi v panve, infekčných ochoreniach, akútnych procesoch alebo krvácaní", komentuje Yana Malysheva, Pôrodník-gynekológ v Centre gynekológie v klinickej nemocnici Medsí na diaľnici Pyatnitsky, - Pred obnovením triedy je potrebné dosiahnuť stabilnú remisiu alebo prechod z akútneho do chronického stavu a stabilizáciu celkového stavu. Aj fyzická liečba sa odporúča až po ukončení akútneho procesu. "

Vo všeobecnosti takmer všetky choroby žien nezasahujú do praxe starostlivého a starostlivého prístupu k procesu. Existuje však špeciálny typ fibroidov, v ktorých je prísne zakázaná ženská jóga, submukózne fibroidy alebo "myoma nohy". "Noha fibroidov môže byť ľahko poškodená, čo spôsobí minimálne ťažké krvácanie," poznamenáva Tatiana Illarionová. Našťastie táto choroba nie je taká bežná.

Takže všeobecné pravidlo praxe pre choroby žien: v prvom rade riešiť príčiny zlyhania spolu s lekárom a jogu urobiť ďalšiu liečbu. Obaja lekári a jogoví terapeuti súhlasia s jednou vecou: ženská joga je dobrý spôsob, ako ovplyvniť zdravie a rovnováhu tela, preto sa mierna prax v kombinácii s dýchaním, koncentráciou a relaxačnými technikami odporúča pre takmer akúkoľvek ženskú chorobu, ak nie je akútna fáza a aktívny zápal.