Princípy jogy pre hypotenzívne a hypertenzívne

Chronicky nízky krvný tlak, ako aj chronicky vysoký krvný tlak si vyžaduje osobitný prístup k praxi. Ako vytvoriť triedy jogy hypertenzívne a hypotenzívne? Ktoré asany by sa mali zlikvidovať a ktoré z nich budú naopak obzvlášť užitočné? Diskutoval som o tom s odborníkmi.

Aké ďalšie triedy jogy alebo fitness pod mojim tlakom, niektorí si myslia. A oni sa mýlia! Fyzická aktivita môže zmierniť stav hypertenzných aj hypotenzívnych stavov. Pokiaľ, samozrejme, správne plánovať tréningy a prax. Už sme hovorili podrobne o tom, ako urobiť fitness v prípade tlakových porúch. Je čas objasniť túto otázku tým, ktorí uprednostňujú prax jogy. Aké sú princípy výcviku pre hypertenzívne a hypotenzívne?

Prvý a najdôležitejší: pred začatím praxe je dôležité pochopiť, prečo máte problémy s tlakom. "V oblasti krvného tlaku existuje niekoľko porúch: vaskulárna dystónia (alebo IRR hypertonický a hypotonický typ) a arteriálna hypertenzia, - vysvetľuje Svetlana Selikhová, učiteľka hatha jogy štúdia "Air". - Prvá diagnóza zvyčajne nie je spojená so zhoršenou funkciou srdca a krvných ciev. Jeho príčiny sú chronické porušenie režimu, fyzické alebo morálne vyčerpanie. Ale arteriálna hypertenzia môže byť spôsobená nielen dedičnosťou, nadváhou alebo stresom, ale aj vážnymi chorobami vnútorných orgánov, ako sú obličky alebo onkológia. "

Pri všetkých typoch IRR sa jogu a jogoterapia môžu stať dôležitým nástrojom liečby. Ale v prípade hypertenzie - len doplnok na pozadí liekov. "S hypertenziou kompetentná prax môže zlepšiť kvalitu života, zmierniť celkové napätie. Ale triedy by sa mali uskutočňovať striktne pod dohľadom skúseného jogu terapeuta. Môžete si vybrať jóga-nidru alebo jogovú terapiu zo skupinových tried, "hovorí Svetlana Selikhová.

Avšak hypotonika a pacienti s hypertenziou budú tiež profitovať z nezávislého postupu, ak budú pravidelne trénovať a budú dodržiavať jednoduché pravidlá.

Princípy jogy pre hypertenzivá

Búchanie srdca, bolesti hlavy, napätie, nepríjemné pocity v hrudníku - tieto príznaky spravidla dráždia hlavne pacientov s hypertenziou. Preto sa často predpisuje mäkká a pokojná prax, relaxačné techniky a dychové cvičenia.

"Títo študenti sa budú dobre hodiť na to, aby sa mohli ohýbať v sede, dosiahnuť rovnováhu na nohách, všetky obnovovacie a relaxačné pozície (vrátane shavasany a jogy-nidry)," hovorí Svetlana Selikhová. "Veľmi odporúčam techniky s predĺženým vydychovaním, napríklad plné jogické dýchanie alebo ujayi, visamavritti-pranayama s pomerom vdýchnutia a výdychu 1: 2, pranayama nadi shodhan."

Medzi inými technikami, ktoré sú užitočné pre hypertenzných pacientov, naši odborníci poukazujú na svalové zámky - bandhas. "Jalanhara bandha, uddiyana bandha (vákuové kreslenie brušnej steny k chrbtici pri výdychu) a mula bandha (koreňový zámok) budú obzvlášť dobré," vysvetľuje Svetlana Selikhová. - Keď sa správne vykonávajú, priamo ovplyvňujú baroreceptory v oblasti hrdla, vetvy vagusového nervu a vetvy parasympatického sakrálneho plexu. Takýto účinok zmierňuje napätie, upokojuje srdcový rytmus a postupne znižuje úroveň nervového napätia, čo niekedy spôsobuje nárast tlaku alebo náhle skoky. "

Odborníci však odporúčajú všetkým technikom tonizácie vylúčiť hypertonických pacientov z praxe. Patria medzi ne:

* Otepľovanie dýchacích techník (napríklad bhastrika, kapalabhati). "Stimulujú nervový systém a pri hypertenzii môžu zvýšiť krvný tlak a intrakraniálny tlak," vysvetľuje Julia Akshentseva, učiteľ centra hatha jógy "Federácia jogy".

* Držanie dychu (kumbhaki). "Tieto technikys hypertenziou, môžu viesť k prasknutiu stien krvných ciev, "komentuje Julia Akshentseva.

* Obrátené polohy a vychýlenia s naklonenou hlavou (napríklad chakrasana). "V opísaných pozíciách sa prietok krvi do hlavy zvyšuje, čo prispieva k pretečeniu krvných ciev a zvyšovaniu tlaku," hovorí Julia Akshentseva.

* Dlhodobá fixácia výkonových pozícií. To vedie k nadmernému napätiu v tele, čo môže zvýšiť prejavy hypertenzie. "Postarajte sa o seba počas praxe: tvár by sa nemala rušiť a pulz by sa mal zvýšiť," pripomína Julia Akshentseva. - Zachovanie asanas by nemalo byť dlhé, stačí jedna minúta na začiatok. V budúcnosti s dobrou dynamikou ochorenia môžete postupne zvyšovať záťaž. "

S cieľom zvýšiť terapeutický účinok tejto praxe sa odporúča pacientom s hypertenziou vo všeobecnosti upraviť ich stravu a plán výživy: znížiť tlak, obmedziť príjem soli, stimulovať nápoje a potraviny.

Zásady jogy pre hypotenzívne

Spomínajú, zvyčajne trpia letargiou, únavou, závratmi. Na rozdiel od pacientov s hypertenziou neexistujú prakticky žiadne vážne obmedzenia pre hypotenzívne v praxi jogy: môže to byť aktívne a obsahovať rôzne techniky kúrenia. "Jediná poznámka je, že je vhodné opustiť ráno takéto kurzy, aby nedošlo k problémom so spánkom," hovorí Svetlana Selikhová.

Medzi najlepšie postupy pre nich, odborníci poznamenajú vyayams na ramenný pás (pomáhajú aktivovať tok krvi), energické dychové cvičenia (bhastrika, kapalabhati - tie, ktoré sú zakázané pre pacientov s hypertenziou), ujjayi.

Pokiaľ ide o asány, neexistujú žiadne osobitné obmedzenia. "Budú mať prospech z celého rozsiahleho zoznamu asánov, ktoré ponúka hatha joga (ak neexistujú žiadne iné obmedzenia zo zdravotných dôvodov)," komentuje Svetlana Selikhovová. - Je mimoriadne užitočné zahrnúť do rannej praxe aktívne dynamické komplexy Surya Namaskar a Prithvi Namaskar, uskutočniteľné deformácie a výkonové bilancie. Všetky vyššie uvedené techniky pozitívne ovplyvnia vonkajšie dýchacie prístroje (nos, hrdlo, pľúca), posilnia ramenný pás, zlepšia vaskulárny tón. "

Z času na čas bude hypotonika pomôcť uvoľniť sa pomocou prevrátenej ásany, šavasanu, jogy-nidry. Podobne ako pacienti s hypertenziou majú hypotonickí pacienti stanoviť režim spánku a výživy.