Jóga pre osteochondrózu krčka maternice. Časť 1

Cervikálnu osteochondrózu je možné liečiť nielen tradičnými metódami, ale aj pomocou jogy. Tu je prvá časť hodinového komplexu 21 cvičení: uľahčí bolesť a zlepší pohodu.

Cervikálna osteochondróza sa tiež nazýva cervikálna spondylóza alebo herniovaný medzistavcový disk krčnej chrbtice. Jednoducho povedané, je to poškodenie medzistavcových diskov na krku.

Rizikové faktory: vek nad 60 rokov, akútna artritída, operácia chrbtice alebo poranenie krku. Keď sú disky poškodené, stavce sa začínajú trieť navzájom a vyvíjajú tlak na priľahlé nervy. V závažných prípadoch sa môžu kosti posunúť - to je plné silných bolesti na krku a hlave, neschopnosti otočiť hlavu, straty pocitu v krčnej oblasti a slabosti rúk.

Cervikálne osteochondrózne cvičenia

Ak ste boli diagnostikovaný s osteochondrózou krčka maternice, odporúčam vám, so súhlasom Vášho lekára, pridanie asanu k predpísanému spôsobu liečby. Začnite s jednou lekciou týždenne, po 2-4 týždňoch, pridajte druhú a podľa možnosti postupne prejdite na každodennú prax. Okrem toho odporúčam:

- spať na pevnom matraci a na vankúši s správnou výškou: uhol krku v ohybe nesmie prekročiť 15 stupňov;

- horúca sprcha každý deň najmenej 10 minút alebo sauna a kúpeľ: pomôže zmierniť kŕče;

- pravidelné prechádzky alebo aeróbne cvičenie s nízkym tempo;

- plávanie s trakciou pod vodou.

Aby ste predišli cervikálnej osteochondróze, vykonajte tento komplex 2-3x týždenne. Odporúčam tiež:

- vyhýbajte sa nárazom na chrbticu (beh, skákanie), ak máte viac ako 25 rokov;

- počas prestávok na sedenie prerušte päť minút za hodinu;

- používajte bezpečnostný pás vo vozidle. Ak nemáte na svojom sedadle, potom po náhlom brzdení alebo údere do tela sa bude trhnúť dopredu viac ako vaša hlava a riziko poškodenia krku bude oveľa vyššie;

- sedieť na predných sedadlách vo verejnej doprave: zvyčajne sa triasá zozadu.

Pri realizácii komplexu asanas, ktoré navrhujem, je potrebné vyriešiť tri problémy. Prvým je uvoľnenie svalov. Počas liečby to pomôže zmierniť kŕče a v prípade profylaxie odstráni svalové bloky. Môžete pridať jogu nidra a upokojujúce pranayama do praxe asanas.

Druhou úlohou je zabezpečiť rozšírenie všetkých častí chrbtice. Treťou je posilnenie svalov na krku, ramene, hrudníku a hornej časti chrbta.

Každá asana, vykonajte dvakrát.

Vrikshasana

Postup: postavte sa rovno, postavte nohy dohromady. Položte popruh na ruky: vytvorte slučku, ktorá bude mať ruky rozšírené a šírku ramien od seba. Potom ohnite pravé koleno a umiestnite pravú pätu na vnútornú časť ľavého stehna čo najbližšie k vašej slabine. Otočte pravé koleno na stranu. Bude ľahšie udržiavať rovnováhu, ak narovnáte prsty a postavíte sa pevnejšie. Strečte ruky nad hlavou. Držte pózu niekoľko sekúnd. Ukončite pozíciu a zopakujte asanu s oporou na pravú nohu.

Aké je použitie: držanie tela svaly na krku a hornej časti chrbta a tiež posilňuje svaly nohy a rozvíja pocit rovnováhy.

Utthita trikonasana

Postup: Stojte smerom k sedadlu stoličky a vyhnite sa ľavou nohou. Roztiahnite ľavú nohu kolmo doľava a pravú nohu mierne doľava. Otočte puzdro doľava a roztiahnite ruky na boky. Keď vydychujete, naklonte sa doprava a položte pravú dlaň na stoličku. Potiahnite ľavú ruku nahor. Uistite sa, že ruka zhora sa neodchyľuje dopredu ani dozadu, vytiahnite patelu a neohýbajte sa v dolnej časti chrbta. Držte sa na 30 sekúnd a udržiavajte dýchanie stabilné. Počas vdychovania napnite ľavú ruku a stúpajte, otočte sa na stoličku, pripojte nohy a zopakujte asanáciu opačným smerom.

Aké je použitie: držanie tela uvoľňuje napätie z krku a chrbta, uvoľňuje sa zo sklopenia a tiež posilňuje svaly nohy a otvára bedrové kĺby.