Prečo potrebujete sledovať telesnú hmotnosť počas tehotenstva

Pred tehotenstvom ste pravidelne vážili, aby ste sa uistili, že zostanete v dobrom stave. Pre budúce matky získa tento posvätný ženský rituál iný význam ...

Sledovanie váhy počas tehotenstva je mimoriadne dôležité. Koniec koncov, spôsob, akým budúca matka získava kilogramy, môže posúdiť ako rýchlosť rastu plodu, tvorbu placenty, kvalitu svojej práce a ako sa telo ženy vyrovná s bremenom. Prebytok i nedostatok telesnej hmotnosti počas tehotenstva sú signálom problémov. Prečo? A v akom rýchlosti potrebujete pri vážení dieťaťa priberať váhu?

Normy prírastok hmotnosti pre budúcu matku

Predpokladá sa, že počas tehotenstva môže žena normálne získať asi 12 kg. Ide o priemernú hodnotu. "Špecifická hodnota pre každú očakávanú matku závisí od jej hmotnosti pred tehotenstvom, presnejšie z indexu telesnej hmotnosti (BMI)," hovorí Natalya Radlevich, pôrodník-gynekológ v multidisciplinárnom centre Miracle Doctor.

* Ak bol BMI pred tehotenstvom nižší ako 18,5 (nízka telesná hmotnosť), potom po dobu 9 mesiacov bez akýchkoľvek negatívnych dôsledkov môžete pridať 12,5-18 kg.

* S BMI od 19 do 25 (normálne hodnoty) - 10-15 kg.

* BMI väčší ako 26 znamená nadváhu, viac ako 29 znamená obezitu. Je jasné, že v tomto prípade je nežiaduce obnoviť sa silno: Vaša norma je 7-11 kg.

Miera prírastku hmotnosti

Nemenej dôležité ako celkový počet kilogramov, ktoré žena získava počas všetkých deviatich mesiacov.

* Najskôr 13 týždňov tehotenstva môže pridať 1-3 kg, a v prípade závažnej toxikózy, vôbec nezvyšovať váhu.

*Do 20. týždňa telesná hmotnosť by mala v ideálnom prípade rásť 4 kg.

*Po 20 týždňoch normálna hmotnosť sa má pridať postupne: približne libra každých 7 dní.

* Za 9 mesiacov žena zvyčajne pridáva približne 1 kg.

"Zároveň je dôležité vziať do úvahy, že život prináša mnohé zmeny v tejto schéme: napr. Počas týždňa nemôže žena vôbec rásť a ďalšia sa zdvojnásobí," dodáva Tatyana Bojko, terapeut Centra pre imunológiu a reprodukciu. - Niektoré skoky v prírastku hmotnosti môžu byť variantom normy. Nevynechávajte paniku z dôvodu predčasného kontaktu s lekárom. Nemali by však zostať úplne ignorované. "

Ako pridať do normy

Zabudnite na to, že počas tehotenstva môžete jesť po dobu dvoch. Potreba energie v budúcej matke sa zvyšuje len o 300 kcal denne. A, samozrejme, musíte ich získať s užitočnými výrobkami - tvaroh, kefír, ryby, zelenina, ovocie a nie koláč. V prvej polovici tehotenstva by celková energetická hodnota stravy mala byť priemerne 2500 kcal. Odporúča sa zahrnúť 110 g bielkovín, 80 g tukov, 350 až 400 g uhľohydrátov. V druhej polovici tehotenstva - 2800 kcal: množstvo bielkovín sa zvyšuje na 125 g, tuk - na 70 až 90 g, uhľohydráty - na 400 - 420 g.

"Aby som neprekročila normu, odporúčam tehotným ženám, aby kontrolovali objem porcií," dodáva Natalia Radlevichová. - pre obilniny, obilniny, tvaroh a prílohy - nie viac ako 4 lyžice. Pre kvapaliny (polievky, džúsy, kefír atď.) - asi 250 ml (sklo). Zelenina a ovocie - 150 g naraz. A nezabudnite obmedziť príjem soli a pikantných jedál. Takéto jedlo vedie k zadržiavaniu tekutín v tele, čo spôsobuje výskyt edému a polyhydramniózy. "

Nadmerný prírastok hmotnosti

Vedenie týchto extra kilo s každým mesiacom tehotenstva bude ťažšie. "Také zaťaženie môže viesť k ochoreniam kardiovaskulárneho systému a chrbtice," hovorí Tatiana Boyko. - Okrem toho sa na pozadí vysokej telesnej hmotnosti často tvoria hormonálne poruchy, ktoré negatívne ovplyvňujú vývoj dieťaťa. V prvom trimestri sa búšenie s hmotnosťou stane zriedka. Najčastejšie očakávané matky čelia nadváhe v druhom a treťom trimestri. " Je to niekoľko dôvodov.

Veľký plod alebo viacnásobné tehotenstvo. V tomto prípade rastie váha budúcej matky na úkor dieťaťa. Bohužiaľ, tento proces nemožno ovplyvniť, lekár to jednoducho musí brať do úvahy pri budúcej liečbe tehotenstva a pôrodu. Takže tehotná v strave sa nemôže obmedziť na seba.

* Polythrace. Môže to byť spôsobené viacnásobnými tehotenstvami a patologickými stavmi, napríklad diabetes mellitus alebo konflikt rhesus. Polygonológia je dobre definovaná palpáciou a ultrazvukom. Ak je diagnóza potvrdená, je potrebné zistiť príčinu a začať vhodnú liečbu.

* Edém. Zvyčajne sa spája s neskorou toxikózou (gestózou), na pozadí ktorého sa proteín objavuje v moči, stúpa krvný tlak. Lekár musí zistiť príčinu preeklampsie (trombofílie, renálnej dysfunkcie atď.) A odstrániť ju. Okrem toho príčinou edému môže byť konzumácia veľkého množstva tekutého, slaného jedla: spôsobuje zadržiavanie tekutín v tele. V takom prípade pomôže riešenie problému s vysokým obsahom proteínov a náprava pitného režimu - kvapalina v strave tehotnej ženy by nemala byť vyššia ako 1,5 litra za deň.

* Alimentárny faktor. Nadmerné alebo nevyvážené (vysokokalorické) jedlo je najčastejšou príčinou nadmerného prírastku hmotnosti. V tomto prípade telo získava nie vodu, ale tuk. Ak žena vstúpi do tehotenstva s obezitou a rýchlo rastie, jednoduché napravenie stravy je nepostrádateľné. Konzultácia s endokrinológom a praktickým lekárom je nevyhnutná na vylúčenie chronických ochorení a metabolických porúch.