Leonid Zaitsev o tom, ako a prečo dýchať

Otázka, ako dýchať zvuky trochu divná. Koniec koncov každý z nás dýcha od prvého do posledného dňa nášho života. Zdá sa, že by sa to malo ukázať samo, ale všetko sa ukáže byť tak jednoduché: mnohé zdravotné problémy vznikajú práve z dôvodu iracionálneho dýchania.

Odpoveď na otázku "Čo dýchať?" Zdá sa, že leží aj na povrchu. Samozrejme, vzduch, v ktorom je dostatok kyslíka. A čím viac kyslíka, tým lepšie. Ale tu, všetko nie je tak jasné: nadbytok kyslíka môže byť škodlivý, rovnako ako jeho nedostatok.

Otázka "prečo sa dýcha?" Možno sa zdá úplne zvláštne - samozrejme, aby sme udržali život. Aj keď existujú ďalšie odpovede.

Ale dať všetko poriadne. Dovoľte mi, aby som sa dotkol iba niektorých alternatívnych odpovedí na tieto otázky.

So. Ako dýchať: hrudník alebo brucho, hlboké alebo povrchné, zriedkavé alebo často? Z tohto hľadiska existujú rôzne hľadiská. Dýchanie s uvoľneným bruchom je úspornejšie: je to oveľa jednoduchšie "otriasať sa" bruchom ako pevnou štruktúrou ako je hrudník. Na druhej strane, dýchanie s mierne utiahnutou brušnou časťou, napríklad v oblasti, umožňuje viac plnenia pľúc so vzduchom a podporuje podpornú funkciu chrbtice. Keď je hlboké dýchanie spojené so spodnou časťou pľúc, ktoré sa tu rozširujú a sú tiež lepšie umyté krvou, dramaticky zvyšujeme množstvo kyslíka, ktoré vstupuje do pľúc z krvi. Je známe, že hlboké, bezstarostné dýchanie utišuje a súčasne dýcha hlboko a často je plné hyperventilácie, čo spôsobuje ostrý zúžení mozgových ciev, závrat a dokonca stratu vedomia.

Čo dýchať? Všetci dýchame vzduch, ktorý obsahuje určité množstvo (21%) kyslíka. Súčasne pocit sviežosti vzduchu nie je vôbec spojený s množstvom kyslíka v ňom, ale skôr s prítomnosťou rôznych nečistôt a negatívne nabitých iónov (ktoré sú predovšetkým obzvlášť hojné vo vzduchu po búrke), ale toto je ďalší príbeh, ktorý nie je celkom príbuzný predmetu. Existuje názor, že keďže telo potrebuje kyslík, nemôže to byť príliš veľa, naopak oxid uhličitý je niečo škodlivé, čo sa musí čo najskôr odstrániť z tela. Avšak, ako ukazuje prax, mnohé vredy sa vyvíjajú len kvôli nedostatku oxidu uhličitého v krvi ako hlavného regulátora lumenov krvných ciev a tým aj spotreby kyslíka tkanivami. To je základ pre odporúčania niektorých metód na zlepšenie zdravia pri obmedzovaní dýchania v každodennom živote. Mimochodom, pozitívne účinky fitness, najmä z takej populárnej "LIVE!", Sa v mnohých ohľadoch týkajú práve akumulácie ďalšieho oxidu uhličitého počas tréningu.

Prečo dýchať? Dýchanie je nevyhnutné na udržanie života, a to je. Avšak zo všetkých fyziologických systémov tela má dýchanie jednu charakteristickú črtu. Nervová regulácia dýchania sa môže uskutočňovať aj nedobrovoľne (respiračným centrom medulla oblongata), bez účasti nášho vedomia, alebo ľubovoľne (prostredníctvom kôry veľkých hemisfér), za účasti vedomia. To sa odráža v pokusoch použiť dych ako nástroj, ktorý umožňuje na jednej strane riadiť myseľ a na druhej strane podriadiť procesom vedomia, ktoré prebiehajú v tele nevedomky.

Čo si myslíte, je potrebné pracovať cielene na vašom dýchaní, alebo by sa malo všetko ukázať samo?

Užitočné odkazy:

Video "Pilates" a "Fit-mix" vo fitness-video knižnici klubu "LIVE!".