Soľ v strave dieťaťa

Potrebuje mladé dieťa soli? Samozrejme. Iba prítomnosť soli v strave dieťaťa by mala byť v striktne definovanej výške. Nedostatok a nadbytok tejto látky sú škodlivé pre zdravie omrviniek.

Soľ je hlavným zdrojom sodíka a chlóru: minerálne prvky zahrnuté do metabolizmu vody a soli, tvorba kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, nevyhnutné pre normálne fungovanie nervového systému a svalovú kontrakciu. Ale množstvo soli vstupujúce do tela by malo byť kontrolované. Jeho nadbytok je tiež škodlivý: zvyšuje sa zaťaženie obličiek, srdca a krvných ciev. Zvlášť nebezpečné je prebytočná soľ pre deti, pretože ich močový systém ešte nie je zrelý. Použitie potravín v ranom detstve, ktoré obsahuje veľa soli, vedie aj k obezite v budúcnosti. Toto je záver austrálskych vedcov z Deakinskej univerzity. Ich výskum ukázal, že nadmerný príjem soli stimuluje chuť dieťaťa pre iné nezdravé potraviny. V priebehu experimentu výskumníci študovali stravovacie návyky a návyky na pitie 4200 detí vo veku od 2 do 16 rokov a v dôsledku toho dospeli k záveru, že čím viac dieťaťa konzumuje soľ, tým vyššia je potreba cukru. Vedci tvrdia, že taká priemerná "nadmerná spotreba" soli zvyšuje riziko výskytu obezity u dieťaťa o 26%. A to bez zohľadnenia iných rizikových faktorov - metabolických porúch alebo genetickej náchylnosti.

Kto a koľko

Chuťové receptory, ktoré vnímajú soľ, nie sú od narodenia narodené u dieťaťa, a preto je jedno, či ide o slané jedlo alebo nie. Postupne sa tieto receptory vyvíjajú a nesladené potraviny sa začínajú zdať nevýrazné. Lekári varujú pred predčasným uvedením soli do stravy dieťaťa. Čím skôr zvykne na slanú chuť, tým viac bude používať túto látku v dospelosti.

* Od 0 do 1 roka

Denná potreba soli je 0,2-0,35 g. Všetky soli, ktoré potrebujú deti, sú obsiahnuté v materskom mlieku alebo v upravených zmesiach. Nepoužívajte hypoalergénne detské potraviny bez silného odporúčania pediatra. Takéto zmesi zvyčajne obsahujú viac soli. Nie je potrebné pridávať hotové jedlá, obilniny, zeleninu a mäso. Ak sami bežne pripravujete jedlo, použite veľmi malé množstvo soli - pokrm by mal zostať čerstvý v chuti.

* Od 1 do 3 rokov

Vyššie deti potrebujú 0,5 g - 1 g (na špičku čajovej lyžičky) soli denne. Vypočítajte približnú potrebu soli pre telo môže byť nasledovné: za každých 10 kg hmotnosti by mala byť 0,5-1 g soli. Majte na pamäti, že všetky prírodné produkty (zelenina, mäso, obilniny) obsahujú určité množstvo sodíka. Toto by sa malo zohľadniť aj pri výpočte.

Pozrite si video: Soľ, ktorá neublíži. (Február 2020).