Misogi Meditácia

Akonáhle to bola sofistikovaná japonská meditácia - počas jeho popravy "zlomil", neschopný vydržať testy, slávny samuraj. Misogi je teraz k dispozícii všetkým, dokonca aj starí ľudia a deti ju ľahko predávajú. Je pravda, že táto meditácia sa stala inou.

Prax misogi, podobne ako väčšina iných japonských meditatívnych techník, vznikla v šintoizme (staroveké japonské náboženstvo). Mniši ju využívali na pestovanie pokory, vytrvalosti, trpezlivosti a uctievania bohov. Postupne Misogi prechádzal do každodenného života samurajov a dokonca aj predstaviteľov klanov ninja a Yakuza. Legendárni bojovníci sa vzdelávali a zdokonaľovali tým, že trénovali svoje telo, myseľ a ducha rôznymi spôsobmi, vrátane oddávania misogi, tiež známeho ako sokosin no gyo, Ruský jazyk "misogi" môže byť preložený výrazom "ponoriť sa do rieky, aby očistil telo a myseľ." Práve to robili mnísi a bojovníci - strávili veľa hodín v ľadovej vode a trénovali silu ducha. Počas nasledujúcich niekoľkých dní meditujúci sedeli v póze. seiza (na kolenách), opakujúc posvätné texty.

Okrem vyčerpávajúceho vytvrdzovania a modlitieb používa špeciálnu dýchaciu prax Suzu (zvony ťažkých kovov). Účastníci misogi (a tam by mohli byť až niekoľko stoviek) porazili zvončeky a zároveň kričali určité slabiny: "Príliš ho-kami-ami-tame". Kombinácia zvonenia, krutých výkrikov a hlbokého častého dýchania prispeli k tomu, že postupne klesli všetci a súčasne prežívali maximálnu koncentráciu vedomia a mimoriadnu jasnosť vnímania. Vo väčšine japonských vojenských škôl a Shinto kláštorov, kde sa praktizoval misogi, meditujúci nepohlčali vzduch len s ich Suzua ako ďalšia vytrvalostná skúška boli zbití kovovými zvonmi v zadnej časti suseda, ktorý sedel pred sebou. Počas meditácie si chrbtica každého účastníka udržala 10 000 úderov obrovskej sily. Alebo nemohol stať, čo sa stalo aj po celý čas.

Dnes je misogi vo svojej pôvodnej podobe oficiálne povolené praktizovať iba na jednom mieste - japonskej škole bojových umení Ichikukai. Bol otvorený v roku 1922 na pamiatku legendárneho samuraja Yamaoka Tessu, veľkého fanúšika tejto kruté meditácie. Dnes odvážne duše pochádzajú z celého sveta, väčšinou tých, pre ktorých sa japonské bojové umenie stalo neoddeliteľnou súčasťou života. Vstup do Misogi je povinné zdravotné poistenie.

Skutočnosť, že tradičný misóg nie je praktizovaný nikde inde okrem Ichikukai, neznamená, že je úplne zabudnutý. Práve naopak, táto prax, hoci v modifikovanej podobe, je veľmi populárna kvôli aktivitám vynikajúceho majstra Koichi Toheiho. Premenil proces starodávnej meditácie (aj keď prívrženci staršej formy misogi zvyčajne používajú sloveso "kastrovaný"), odstraňujú z neho náboženské podnety a oslabujúce kruté prvky. Dnes, podľa príkladu Koichiho Toheiho, aikido majstri po celom svete trávia pre svojich študentov ľahké formy misogi - krátke dýchacie meditácie s použitím Suzu (tentoraz účastníci vlnia zvony vo vzduchu, šetria si chrbát) a tento zvuk sa rozvíja a vytvrdzuje ich bojový duch.

V Moskve sa misogi v súčasnosti koná iba na akadémii Ki-Aikido. Je pozoruhodné, že medzi jeho účastníkmi je často možné stretnúť sa s ľuďmi "z ulice", ktorí sa nenachádzajú v aikido alebo inom bojovom umení. Trvajú na tom, že táto prax im umožňuje vyčistiť ich myseľ a zintenzívniť ich vnútorné zdroje a tiež ich učí, aby sa sústredili na svoje hlavné ciele, umožnili im stať sa dôvernejšími a pevne akceptovať zlyhania. "Keď niekoľko desiatok ľudí v jednom zvončekovom zvončeku zvoní, dýchajú a kričia, uistite sa, že každá depresia, únava alebo stres budú ustupovať pred takýmto náporom energie," hovorí čarovná dáma, "študentka" akadémie. - Niekedy si dovoľujem preskočiť reláciu so Senseiom. Ale aby som neprišiel k meditácii - nikdy som nemal takú myšlienku. "

Metamorfóza z misogi je ďalším príkladom prispôsobenia starovekej technológie moderným podmienkam. Toto je príklad toho, ako komplexná seriózna prax, akonáhle sú k dispozícii jednotlivcom, sa stala takmer rutinnou činnosťou pre milióny obyčajných ľudí. Je pravda, či je správne zavolať takmer sakrálnu techniku ​​a to, čo sa teraz používa v aikido sekciách a školy s rovnakým názvom "misogi" je veľká otázka.