Čo nahradiť športovú výživu

Rozsah športových výživových predajní je taký, že sa rozchádzajú oči. Je nutné zakúpiť všetky tieto veľké a malé poháre alebo športovú výživu nahradiť niečo?

Začal som študovať typy, formy a aktívne zložky športovej výživy pred 15 rokmi ako aktívny tréner fitness. Najmä preto, že som potreboval nielen vysvetliť klientom, ale aj mne: získal som svalovú hmotu, vyhnal som tuk a v posledných rokoch som zvýšil výdrž pre bežecké a triatlonové súťaže. Počas tejto doby som sa mohol zúčastniť na viacerých seminároch výrobcov športovej výživy, hovoriť s nezávislými odborníkmi na výživu a špecialistami z Ústavu výživy a dozvedieť sa o tom.

Vitamíny, minerály, antioxidanty

Čo to je? V športovej výžive existujú tieto látky vo forme komplexov a oddelene. Ak chcete zvýšiť výdrž, môžete si kúpiť vitamíny B alebo chróm pikolinát. Spravidla je dávka jednej časti takýchto látok oveľa vyššia ako u farmaceutických prípravkov, pretože je určená pre ľudí s vysokou fyzickou aktivitou.

Je možné nahradiť? Ako viete, nie je možné tieto výrobky nahradiť bežnými výrobkami: musíte jesť príliš veľa produktov obsahujúcich určitý vitamín. A zistiť, aké percento potrebných minerálov je absorbované z určitého jedla, je takmer nemožné.

Prídavné látky ako ZMA, koenzým Q10, melatonín

Čo to je? To všetko sú rôzne kombinácie minerálov, aminokyselín, bunkových enzýmov a hormonálnych látok. Používa sa na zlepšenie výkonu v tréningu alebo na zrýchlenie zotavenia po ňom. Každá kombinácia je pre konkrétnu situáciu.

Je možné nahradiť?Nemožné. V každej takej nádobe - vypočítaná koncentrácia určitých látok a záruka, že budú asimilované podľa očakávania.

Aminokyselinové doplnky

Čo to je?Aminokyseliny sú stavebnými blokmi, z ktorých sa vyrába akýkoľvek proteín. A ten, ktorý jeme, a naše vlastné svaly, koža, kosti a orgány. Hlavné aminokyseliny pre naše telo sú 22. Z nich sú 8 základné, to znamená, že nie sú syntetizované z iných aminokyselín. Aminokyselinové doplnky môžu obsahovať buď všetky 22 aminokyselín, alebo 8 základných, alebo jeden, dva, tri, v závislosti od účelu ich príjmu. Napríklad kyselina glutámová je vynikajúcim redukčným činidlom pre sĺzové svaly a L-karnitín je lipotropný (pomáha strácať váhu) a najrôznejšími aminokyselinami BCAA je najlepší stavebný materiál pre svaly.

Je možné nahradiť? Z esenciálnych potravín je možné získať súbor esenciálnych aminokyselín. Preto musíte jesť vaječný bielok akýchkoľvek vtákov alebo mliečnych výrobkov. To je len problém, že s nimi dostanete slušnú časť tuku a mlieko s vajíčkami na obsah aminokyselín nie je štandardizované. Komplex aminokyselín je v podstate kvintesencia vajíčka alebo séra, čo zaručuje, že ide tam, kde by malo. Avšak táto presnosť je zvyčajne potrebná iba pre tých, ktorí buď nosia veľmi vysoké zaťaženie, alebo naostrujú tvar na pódium. Obyčajní ľudia budú stačiť na jednoduché mliečne výrobky.

Tukové horáky

Čo to je? Obrovská kategória doplnkov, ktoré sa vo všeobecnosti delia na dve skupiny - termogénne a lipotropné. termogénna aby tuk vychádzal z tukových usadenín - v tekutej forme, choďte do krvi. Pre tento proces sú zodpovedné látky, ktoré zvyšujú telesnú teplotu: výťažky z horúceho korenia, zázvor, horčica oranžovej, guggulsteróny (látky z kôry exotického guggulového stromu, podobne ako ľudské hormóny štítnej žľazy). lipotropics pomôcť svalom a srdcu vynaložiť tento tuk, ktorý vstúpil do krvného riečišťa. Sami ho nevypália a sú poháňaní k horeniu v bunkách, ktoré to dokážu. A preto pracujú len na pozadí fyzickej aktivity. Vodcom je náš známy L-karnitín, kofeín (vrátane vo forme guarany) a podobné zlúčeniny zo zeleného čaju (epigallocatechin gallate). V mnohých moderných tukových horákoch kombinujú látky z oboch skupín.

Je možné nahradiť? Ako chápete, nie je možné vymeniť tukové horáky jednoduchým jedlom. Dokonca aj na nich pri chudnutí nemá zmysel dúfať. Aj ony nenahradia princíp "pohybovať sa viac a jesť menej".