Zdravá myseľ je otázkou času.

Vonkajšie aktivity majú priaznivý vplyv na psychiku. Každý to vie. Ale koľko času je potrebné stráviť na čerstvom vzduchu v prospech príčiny - vedci dali odpoveď až dnes. Ukázalo sa, že stačí len päť minút!

Dokonca takýto krátky čas strávený na fyzických cvičeniach v parku je dosť na to, aby sa dosiahlo výrazné zlepšenie v psychike: uvoľniť cestu k pozitívnej nálade, zvýšiť sa a život sa zdal ľahký, krásny a veľkorysý. Dvaja vedci z Essexskej univerzity () prišli k tejto téme: vedúci výskumník Joanna Barton () a odborník na životné prostredie a komunity profesor Jules Pretti (). Mimochodom, Pretty je veľmi známy nielen ako výskumník a vedec, ale aj ako autor niekoľkých senzačných kníh o vzťahu medzi ekológia a spoločnosťou.

"Táto téma sa pre nás zdala veľmi dôležitá," hovorí Joanna Bartonová. - Koniec koncov, ľudia, ktorí sa starajú o svoje fyzické zdravie a atraktívny vzhľad, venujú veľa času na výcvik v telocvični, často ignorujú aktivity vo voľnej prírode. Rozhodli sme sa preukázať, že vonkajšie aktivity sú prínosné nielen pre telo, ale aj pre dôležitú duševnú pohodu. Boli sme veľmi prekvapení, keď sme zistili, že pozitívny efekt sa dosahuje takmer v 100% prípadov už po piatich minútach! "

V štúdii sa Barton a Pretty zúčastnilo 1252 ľudí oboch pohlaví rôzneho veku, spoločenského postavenia a profesií. Činnosti, ktoré vykonávali pod vedením vedcov v zelených záhradách, parkoch a iných prírodných oblastiach, sa tiež líšili: chôdza, rybolov, jazdecké koňmi alebo jazdecké bicykle a plavba lodí. Vo všetkých prípadoch (!) 1252 bolo zaznamenané zlepšenie duševnej pohody, nárast sily a emocionálneho zdvihu.

"Najúčinnejšie triedy boli pre mladých ľudí mladších ako 35 rokov, ako aj pre tých, ktorí ukazovali známky," povedal profesor Pretty. Podľa môjho názoru však z jeho praktického hľadiska je jeho ďalšia poznámka oveľa významnejšia: "Tí, ktorí strávili čas nielen pri stromoch, ale pri jazere, rieke alebo rybníku, mali najvyššie psychofyzikálne ukazovatele. Inými slovami, ak je v parku v blízkosti vášho domu nádrž, odporúčam vám, aby ste tam robili ranné alebo večerné jogy. Ako ukázal experiment, prítomnosť zelene a vody ovplyvňuje psychiku zvlášť priaznivo. "

A ak sú psychológovia a neurofyziológovia stále len zmätení, ako vysvetliť fenomén pozitívneho účinku zelenej a modrej krajiny na ľudí, potom odborníci už dlho pochopili všetko: od doby Avicenny považovali zelené a modré farby za najvýhodnejšie zdravie.

Zelená, napríklad, je druhom mierotvorcu, pomáha zmierniť napätie, symptómy stresu, oslabuje vzrušenie, prispôsobuje harmóniu, dáva nádej a dôveru. Modrá je považovaná za hlavný zdroj pozitívnych nálad, prispieva k inšpirácii a tvorivému vzletu, pomáha zbaviť sa negatívnych myšlienok a spomienok.

Napriek skutočnosti, že dokonca aj nečinný pobyt v prírode, samozrejme, upokojuje a uvoľňuje, vedci tvrdia, že je obzvlášť aktívny voľný čas, ktorý je mimoriadne prospešný. Preto, stráviť víkend na vidieku, nie je lenivý: vyplieniť čepeľ z trávy, vziať telo von z hojdacie siete a aspoň trochu pohybovať. Premýšľajte o valcoch a bicykli, z radu badmintonových rakiet z dacha nakoniec len konajte po rieke. A aj keď ste v poriadku a nepotrebujete žiadnu terapiu, potešenie z hrania hier vo vzduchu je tiež vynikajúcou motiváciou neostávať, nie?