Prosopagnoziya

Úprimne si ľutujete tých, ktorí na zelenej lúke nevidia červené vlčie maky? Predstavte si, že ľudia trpiaci prosopagnózou, ktorí nedokážu rozlíšiť jednu ľudskú tvár od druhého. Dokonca aj na ich fotografiu reagujú s otázkou: "Kto to je?"

Prosopagnóza (prosopagnóza alebo tváre-slepota) je perceptuálna porucha, v ktorej osoba nie je schopná rozpoznať tváre iných ľudí, dokonca aj tých najbližších, ako sú priatelia, rodinní príslušníci, kolegovia. Je zaujímavé, že schopnosť identifikovať predmety alebo, povedzme, zvieratá pri úplnom zachovaní.

Prvý viac alebo menej úplný opis prípadov prosopagnózy sa nachádza v dielach anglického neurologa Jána Hughlingsa Jacksona a francúzskeho psychiatra Jean-Martina Charcota v polovici 19. storočia. Avšak termín "prosopagnosia" (dr. prosopon - "tvár", agnosia - "neuznať") uviedol do obehu v roku 1947 nemecký neurolog Joachim Bodamer. On diagnostikoval neobvyklý prípad 24-rok-starý pacient, ktorý, aj keď prežil ťažké strelné rany na hlave, prestal rozpoznať nielen jeho príbuzní a kolegov, ale sám.

Neskôr boli popísané aj ďalšie prípady prosopagnostiky praktizujúcimi psychiatrami a neurológmi, ktoré spravidla pripisovali poškodeniu mozgu alebo mŕtvici. Moderní odborníci však tvrdia, že táto porucha môže mať aj dedičnú povahu (v tomto prípade je nevyliečiteľná) a má povahu krátkodobého syndrómu, ku ktorému dochádza v dôsledku ťažkej únavy alebo nadmerného zaťaženia.

Ak si myslíte, že najnovšie údaje, prosopagnóza sa vyskytuje u 2% svetovej populácie, čo v skutočnosti predstavuje skôr úžasnú osobnosť - 140 miliónov ľudí. Inými slovami, zo sto aspoň dvoch nie je schopný rozpoznať ani svojho manžela alebo dieťa. Podľa vedcov približne 10% populácie podlieha miernym formám prosopagnózy. To môže byť vyjadrené vo zlej pamäti na osobu ako celok. Napríklad človek neustále zamieňa tváre slávnych hercov, aj keď ich môže známy ako príbuzní.

Napriek tomu, že doterajšie nuansy tejto choroby sú predmetom výskumu a diskusie mnohých špecialistov po celom svete, dnes nasledujúca klasifikácia prosopagnózy sa nachádza v učebniciach o neurológii. Prvý typ ochorenia je appercepčný. Ide o dedičnú formu, v ktorej človek nie je schopný nielen rozoznať a zapamätať si tváre, ale vo všeobecnosti robiť akékoľvek rozhodnutia, napríklad vek osoby, jeho pole, rasu atď. Druhý typ je asociatívny: pacient môže presne posúdiť o mužovi po tvári, ale nedokáže s určitosťou určiť, či je s ním oboznámený, alebo nie.

Dnes psychológovia naznačujú, že mnohí ľudia s prosopagnózou úmyselne mlčia o svojej chorobe. Rovnako ako väčšina farebných slepých ľudí dáva prednosť inzerovaniu vlastností ich farebného vnímania.

Nedokáže rozlíšiť príbuzných a priateľov od úplne cudzích osôb, pacienti s prosopagnózou skôr úspešne používajú iné kritériá na identifikáciu: rozpoznávajú svojich príbuzných a kolegov hlasom, chôdzou, gestami alebo zvláštnymi znakmi. Pokiaľ je to niekedy obtiažne a emocionálne náročné, môže ju posúdiť napríklad 32-ročná Švédka Cecilia Berman, ktorá trpí vrodenou formou prosopagnózy.

Pozrite si video: KDA - POPSTARS ft Madison Beer, GI-DLE, Jaira Burns. Official Music Video - League of Legends (Február 2020).