Hodnotenie "LIVE!": Celá pravda o drogách

Podľa niektorých štatistík je takmer polovica obyvateľov Ruska samoliečiteľná samoliečba. A nie je možné opätovne vzdelávať nás. No, aspoň to urobme správne.

Špecialisti z marketingovej agentúry Nielsen sa domnievajú, že v prípade choroby, iba 17% Rusov chodí na lekára a 48% chodí priamo do lekárne na lekársku pomoc. Táto štatistika čiastočne vysvetľuje skutočnosť, že predávkovanie a vedľajšie účinky sú na 4. mieste medzi príčinami skorej úmrtnosti.

Ak patríte k neopatrnej časti populácie, ktorá je liečená v lekárňach, ak nie ste pripravení poradiť sa s lekárom s každou chorobou, potom aspoň preskúmajte hodnotenie najpopulárnejších liekov. Všetci ich pijeme, ale ukázalo sa, že niektoré z nich sú morálne zastaralé, zatiaľ čo iné sú často používané na iné účely.

aspirín

Mýtus: Univerzálny liek na akúkoľvek bolesť, rovnako ako prechladnutie a desiatky iných chorôb.

Opis pokynov: antipyretické, analgetické a protizápalové činidlo, ktoré tiež znižuje agregáciu krvných doštičiek.

reality: Tento liek môže skutočne pomôcť pri bolestiach hlavy. To však nie je jeho hlavná úloha. Príslušní lekári predpisujú liek predovšetkým na zlepšenie krvného obrazu. "Hoci sa aspirín používa od konca 19. storočia, v niektorých prípadoch nie je nič lepšie v kardiológii," vysvetľuje Oleg Talibov, odborný asistent klinickej farmakológie na Moskovskej štátnej zubnej lekárskej univerzite. - Má zmysel používať ho pri chronických cievnych ochoreniach, najmä pri ischemickej chorobe srdca. Používa sa na zabránenie vzniku krvných zrazenín v tepnách. Venózne tromby sú odlišné, preto je potrebné použiť úplne iné lieky na venóznu trombózu.

Navyše, aspirín nie je vôbec neškodný. Má najmenej tri kontraindikácie železa: aspirínová astma, exacerbácia žalúdočných a dvanástnikových vredov, ako aj poruchy koagulácie krvi s vysokým rizikom krvácania. Na liečbu bolesti hlavy sa môže použiť iba vtedy, ak neexistuje riziko hemoragickej mŕtvice, to znamená, ak nie ste náchylní na hypertenziu. Okrem toho sa aspirín nemôže použiť na ťažkú ​​chrípku, pretože zhoršuje smrteľnú komplikáciu - hemoragický zápal pľúc, v ktorom sú pľúca nasiaknuté krvou.

analgene

Mýtus: Osvedčený bezpečný prostriedok proti bolesti.

Popis podľa pokynov: non-narkotické bolesti.

realita: "Analgin je ten istý symbol Ruska ako samovar," hovorí Dr. Taliban. - Má dobrý analgetický účinok, ale problémom je to, že tiež bráni produkcii bielych krviniek (agranulocytov), ​​to znamená, že znižuje ochranné schopnosti tela. Preto s infekciou alebo len počas sezónnej epidémie je nebezpečné ho vziať. V Amerike a v niektorých krajinách to už dávno bolo odstránené z farmaceutického trhu. "

Na západe namiesto analgínu zvyčajne používajú lieky obsahujúce paracetamol. "Je to bezpečnejšie, ale aj neškodné, pretože má zlé pôsobenie na pečeň," povedal Dr. Talibov. - smrteľná dávka paracetamolu - od 40 do 80 tabliet, v závislosti od dávky. Pre ťažkú ​​otravu stačí 10-15 piluliek a pod vplyvom alkoholu sa toxická dávka lieku výrazne zníži, takže je nebezpečné ho miešať s alkoholom. Je to voľne predajná droga, takže na západe sa často používa na samovraždu. "

Čo sa týka bolesti, je možné použiť len aspirín, paracetamol alebo ibuprofén bez lekárskeho predpisu. Všetko ostatné sú lieky na predpis, ktoré môže predpísať len lekár.

Síran horečnatý

Mýtus: najlepší prostriedok na liečbu hypertenzie.

Popis podľa pokynov: má sedatívnu, diuretickú, antikonvulzívnu, antiarytmickú, hypotenzívnu, antispazmickú, hypnotickú a narkotický účinok.

realita: v skutočnosti vo všetkých štátoch, v ktorých bola táto droga predtým používaná, sa dnes používajú iné modernejšie lieky. Oleg Talibov: "Mnoho hypertonikov staromódnym spôsobom znižuje tlak magnéziou a adélfánom. Oba boli používané pred približne 30 rokmi, dnes sú tu desiatky účinnejších a bezpečnejších liekov, ktoré je potrebné používať prísne, ako to predpisuje lekár. "

Corvalol a validol

mýtus: Najlepšia prvá pomoc pri bolestiach srdca.

Popis podľa pokynov: sedatívny, vazodilatátor.

reality: Rusí turisti v zámorských cestách majú plné kufre Corvalol, pretože v iných krajinách tento liek nie je na predaj. Corvalol obsahuje psychotropnú látku fenobarbital, takže podobné lieky je možné získať iba na lekársky predpis. Nemá však žiaden dokázaný účinok na cievy ani na srdcový sval.

Oleg Talibov: "Ďalším liekom populárnym medzi jadrami je validol. Je to ešte menej účinné, pretože v podstate je to len mäta cukríky. Teoreticky je táto droga navrhnutá aj na reflexné rozšírenie koronárnych ciev. V skutočnosti má len placebo účinok, teda sebaptiku. Nie je to najlepší spôsob, ako liečiť, keď existuje hrozba infarktu. Mimochodom, od konca 19. storočia sa používa alternatíva k valylol-nitroglycerínu, ale jeho účinnosť bola vedecky dokázaná. "

antibiotiká

Mýtus: Ak paracetamol nepomôže, je čas vziať si antibiotiká.

Opis pokynov: rozsiahla skupina antibakteriálnych liekov rôznych akcií.

reality: antibiotiká sú témou inej konverzácie. Hlavná národná chyba - používanie antibiotík na chrípku a iné vírusové ochorenia. Je absolútne zbytočné, pretože antibiotikum ničí baktérie, ale neovplyvňuje reprodukciu vírusov. Druhým problémom je, že patogénne baktérie sa stávajú rezistentnými voči starým antibiotikám. Napríklad antimikrobiálne liečivo Biseptol dnes neovplyvňuje väčšinu kmeňov baktérií. Ak si myslíte, že liner by mal byť použitý na cystitídu, prostatitídu, bronchitídu a sinusitídu, ako aj salmonelózu a úplavicu. V skutočnosti, ak lekár predpisuje biseptol namiesto modernej komplexnej liečby pre vyššie uvedené ochorenia, stačí ísť na iného lekára. "Jediný údaj, o ktorom viem, že je Biseptol účinným, je pneumóniová pneumónia u HIV infikovaných ľudí," hovorí Dr. Talibov. "Je zbytočné liečiť moderné bakteriálne infekcie."

Oxolinová masť

Mýtus: vložte do nosu trikrát denne a chráňte sa pred SARS a sezónnou chrípkovou epidémiou.

Popis podľa pokynov: syntetické protivírusové činidlo na prevenciu vírusových ochorení vrátane chrípky.

realita: "V skutočnosti neexistujú presné údaje o tom, že tento liek účinne chráni, keď prichádza do styku s vírusom," vysvetľuje nemecký Shipulin, vedúci Centra pre molekulárnu diagnostiku, Centrálny výskumný inšpekčný inšpektorát. "Dokonca aj za predpokladu, že oxolín nejako zasahuje do reprodukcie vírusu, problémom je, že inhalované častice sú uložené na sliznici oveľa hlbšie, ako je masť položená." Neexistujú miestne lieky, ktoré by zabránili rozvoju chrípky. Jediná vec, ktorá pomáha, je očkovanie a špeciálne antivírusové lieky. "