Adenoidy: odstrániť alebo nie?

Dieťa je často choré, týždne sa nedostanú z chladu a kašeľ ... V tomto prípade doktor často diagnostikuje zápal adenoidov. Chcete ich odstrániť alebo nie?

Adenoidy sú jedným zo šiestich párov mandlí nachádzajúcich sa v nazofarynxe. "Všetky mandle prispievajú k tvorbe imunity," vysvetľuje Alexey Nakostenko, vedúci Detského zdravotného strediska Starnakor-Lor. - Ich bunky produkujú špecifické proteíny - protilátky, ktoré pomáhajú pri boji proti infekcii a chránia jej vnútorné orgány. Ale ak sa adenoidy zväčšujú, zdravotný stav sa zhoršuje. Dôvodom môžu byť časté akútne respiračné vírusové infekcie, chronický zápal v nosovej dutine, mononukleóza, vrodená tendencia k rastu adenoidného tkaniva. "

Úloha, ktorú zohráva nesprávna strava (najmä nadbytok jednoduchých sacharidov v strave dieťaťa), ako aj kvalita vzduchu, ktorý dieťa dýcha. Suchý, teplý vzduch, s veľkým množstvom prachu, môže spôsobiť tento stav častice chemikálií pre domácnosť.

Mali by sa rodičia pripraviť na operáciu, akonáhle lekár zistil nárast adenoidov u dieťaťa? Samozrejme nie! Všetko bude závisieť od stupňa zápalu a jeho príznakov.

Aké je nebezpečenstvo nárastu adenoidov?

Mnohí rodičia veria, že dieťa zapálené alebo zväčšené mandle skôr či neskôr vyrastie. Podľa zákonov fyziológie je to pravda. Za normálnych okolností, keď vykonali svoju funkciu pri tvorbe imunity, vo veku 12-14 rokov začnú tieto orgány atrofovať. Proces je dlhý, takže riziko, že počas tohto obdobia zdroj infekcie spôsobí vážnu chorobu alebo vedie k narušeniu vývoja niektorého systému, je veľmi veľký. Čo môže dieťa čeliť s nárastom adenoidov?

- Porucha sluchu. Farbené mandle sú v tesnej blízkosti ústie sluchových trubíc. Pri pestovaní sa úplne alebo čiastočne prekrývajú tieto ústa. Výsledkom je, že dieťa môže vyvolať stratu sluchu od miernej až strednej závažnosti.

- Ťažké nosové dýchanie. Zastarané adenoidy často prekrývajú nosné pasáže. Dieťa v tomto prípade je nútené dýchať ústami. "Výsledkom je, že vzduch nie je čistený, neohrievaný, navlhčený," hovorí Yury Rusetsky, MD, profesor oddelenia ochorení ucha, nosa a hrdla prvej Moskovskej štátnej univerzity. IM Sechenov. "To zvyšuje pravdepodobnosť mnohých ochorení, od tracheitídy a bronchitídy až po zápal pľúc."

V prípade narušenia nosového dýchania telo dieťaťa stráca až 15 - 18% kyslíka, ktoré potrebuje. Po prvé, mozog trpí nedostatkom. Duševný a duševný vývoj dieťaťa sa môže spomaliť.

Ako diagnostikovať nárast adenoidov

Je nepravdepodobné, že zväčšené adenoidy môžu byť videné nezávisle - iba doktor to dokáže pri vyšetrení nosohltanu dieťaťa pomocou špeciálneho zrkadla. Ale príznaky tohto stavu nemožno vynechať. Deti s rozšírenými adenoidmi dýchajú hlavne v ústach (najmä v noci), chrápajú sa, často sa ochorejú na ARVI, mnohí ľudia nie sú trávení infekčným nosom.

"Medzi modernými diagnostickými metódami lekári ORL okrem externých vyšetrení používajú endoskopiu alebo počítačovú tomografiu," hovorí Alexey Nakostenko. "Röntgenové lúče Nosopharynx sú tiež predpísané v mnohých klinikách. Táto metóda však dnes nie je veľmi informatívna. Dá sa pochopiť, do akej miery sú rozšírené adenoidy, ale nie myšlienka povahy zápalu. To môže spôsobiť zaujatý postoj k operácii. "

Keď sú mandle potrebné odstrániť

Predpokladá sa, že musíte urobiť s druhým a tretím stupňom zápalu. Mnohí lekári sa však domnievajú, že v tomto prípade nie je operácia vždy nevyhnutná. Aby sme si ho mohli jednoznačne odporučiť, je dôležité posúdiť, aké škody spôsobujú dieťaťu adenoidy. "V mojej praxi existovali prípady, keď adenoidy III. Stupňa nezasahovali príliš do nosového dýchania a adenoidy stupňa I úplne zablokovali nosné pasáže," vysvetľuje Alexey Nakostenko. - V prvom prípade by sa s nimi mohlo zaobchádzať konzervatívne, v druhom prípade bolo lepšie ich odstrániť. Inými slovami, pri rozhodovaní by sa lekár mal riadiť stavom konkrétneho dieťaťa. "

Neprimerané operácie na odstránenie adenoidov v našej krajine sú stále dosť. Dôvodom je najmä to, že deti sú často nesprávne vyšetrené. Existujú lekári, ktorí po digitálnom vyšetrení poslali dieťa na odstránenie mandlí - táto metóda je bolestivá a veľmi subjektívna. Stáva sa, že dieťa je privedené na recepciu hneď po ochorení, keď je nárast adenoidov plne odôvodnený: za pár týždňov sa vrátia do normálu a máte čas na to, aby ste dostali odporúčanie na operáciu. "Predpokladá sa, že až päť rokov je odstránenie hltanových mandlí v zásade nevhodné," dodáva Alexey Nakostenko. "Počas tohto vekového obdobia môžu byť adenoidy mierne zvýšené kvôli aktívnej vedomosti tela dieťaťa vírusmi, baktériami, alergénmi." Takže ak ste sa obrátili na chirurgickú operáciu, je lepšie konzultovať s iným lekárom.

Ak vaše dieťa ešte musí odstrániť hltanové mandle, lekári vás naliehajú na to, aby ste nepanikli. «Dlhodobé pozorovania miliónov pacientov, ktorí prešli podobnou operáciou vo všetkých krajinách sveta, ukazujú, že nevedie k zníženiu imunity a často ju zvyšuje odstránením zdroja infekcie, hovorí Jurij Rusetsky. - Vo všeobecnosti je problém odstránených mandlí trochu nafúknutý. V Spojených štátoch sa ich takmer všetci zbavia a priemerná dĺžka života Američanov je o 15-20 rokov dlhšia ako tá naša. V sovietskych časoch boli v Rusku častejšie odstránené mandle, takže bolo menej reumatických srdcových chýb. "

Pokiaľ ide o operáciu, môže sa vykonávať ako v lokálnej, tak aj celkovej anestézii. Najnovšie metódy odstraňovania zarastených adenoidov zahŕňajú endoskopickú adenotómiu a chirurgickú operáciu s použitím špeciálneho prístroja - mikroobjekta (holiaci strojček). Obdobie zotavenia po operácii je krátke, len niekoľko dní. V tejto dobe lekári odporúčajú znížiť fyzickú aktivitu a stravu (vylúčiť z ponuky dieťaťa pevné a príliš teplé jedlo).

Ďalšie liečby adenoidov

V arzenáli lekárov existuje veľa konzervatívnych metód liečby rozšírených adenoidov. Patria k nim akékoľvek činidlá zlepšujúce imunitu, nazálne pranie, použitie rôznych antimikrobiálnych a protizápalových liečiv. Vhodné prostriedky pre vaše dieťa budú môcť vyzdvihnúť lekára.

Nezabudnite na prevenciu. Zvýšenie adenoidov je prevažne výsledkom nezdravého životného štýlu, ktorý organizujú rodičia dieťaťa. "Pre prevenciu je veľmi dôležité monitorovať klimatizáciu v byte: mala by byť mokrá, nie príliš teplá (až do 22 ° C)," hovorí Yury Rusetsky. "Choďte s dieťaťom viac, podávajte chuť do jedla, uistite sa, že liečíte prechladnutie (dokonca aj banálnu rinitídu!), Usporiadajte vytvrdzovanie dieťaťa." Všetky tieto jednoduché tipy vám pomôžu vyhnúť sa adenoidnému zápalu. A jednoducho nebudete mať otázku: čo robiť, odstrániť alebo nie?