Paradajková polievka s krevetami a lososom

Čím je chladnejšie, tým viac sa na mojom menu objavujú polievky. Preto sa moja zbierka teplých receptov neustále aktualizuje. Dnes by som vám chcel povedať, ako variť vynikajúcu paradajkovú polievku - nedávno som to skúsila v bare môjho fitness klubu. Zdieľal so mnou svoj recept Vladimir Martynov, šéfkuchár X-fit SERVICE.

Zloženie (5 dávok). 200 g filé z lososa, nakrájané na kocky, 200 g tigrie krevety (možno nahradiť obyčajným), 40 g olivového oleja. Pre rajčiakový základ: 40-50 gramov olivového oleja, 60 gramov cibule, 1/2 stredne tvrdej mrkvy, 4-5 strúčiky cesnaku, 500 gramov paradajok vo vlastnej šťave, 300 ml vody (alebo kuracieho vývaru), niekoľko stoniek zeleru, pár vetvičiek čerstvej zelenej bazalky, soli a cukru podľa chuti. Kuracie vývar: 100 g kuracie stehná, 1/2 stredná mrkva, 1/2 stredne vysoká cibuľa, niekoľko stoniek zeleru, niekoľko výhonkov petržlenu, 600-700 ml vody.

Pokyny. Na začiatok varíme kuracie vývar a rajčiakový základ na polievku. Vývar: kuracia stehna alebo prsia nalejte studenú vodu, pridajte petržlenovú vňať a varíme vysoko. Pečeme mrkvu, cibuľu a celeru v rúre (predhriate na 200 ° C) 10-15 minút a potom pridajte do panvice. Prineste vývar do varu, znížte teplotu na nízku teplotu a varíme asi hodinu, pričom odstráňte peny. Pripravený soľný vývar a napätie cez sito.

Pre rajčiakový základ jemne nakrájajte cibuľu, mrkvu a stopku celeru, rozdrviť cesnakové kebabky nožom. Odstráňte listy zelenej bazalky z kmeňa. V kastróne, v ktorej ochutnáte polievku, nalejte olivový olej a smažte zeleninu do nej na 2-3 minúty. Potom nalejte vodu (alebo kuracie vývar) a priveďte do varu. Znížte teplo na nízku teplotu varu a opekajte, kým zelenina nezmäkne. Potom pridajte paradajky do vlastnej šťavy, bazalka listy a priveďte do varu. Odstráňte zo sporáku, nalejte polievku do mixéra a nakrájajte na pyré. Potom výslednú hmotu utrite cez sito do inej panvice, aby bola základňa jemná a homogénna.

Pridajte soľ a cukor podľa chuti. Zmiešajte rajčiakový základ s kuracím vývarom a nastavte na stredné teplo. V olivovom oleji vyprážajte filé z lososa a krevety. Prejdite na tanier a nalejte horúcu polievku. Pokiaľ je to žiaduce, nalejte pesto nad polievku.