Láska ako morfín

Láska utlmí fyzickú bolesť, rovnako ako opiáty. Tento objav Stanfordských lekárov podľa môjho názoru vysvetľuje mnohé parcely romantickej literatúry.

Vezmite si aj Andersenovu malú morskú pannu, ktorá kráčala a dokonca tancovala za princa, aj napriek bolesti v novo získaných nohách. Muž v láske je schopný veľa vecí - túto skutočnosť známu zo školy nedávno vysvetlili vedci z Stanfordskej lekárskej univerzity (Stanfordská lekárska škola).

Skupina neurofyziológov pod vedením Dr. Seana Mackeyho uskutočnila experiment zahŕňajúci 15 študentov v láske, z ktorých každý bol v sladkosti s kyticami romantických vzťahov.

Účastníci podstúpili jednoduchý test na bolesť tepien: tepelné stimulátory boli pripevnené k svojim dlaniam, ktoré pri zahriatí spôsobili bolestivé pocity od strednej až po neznesiteľné. Súčasne boli mozgy účastníkov skenované pomocou magnetického rezonančného zobrazenia (MRI). Počas realizácie boli účastníkom zobrazené fotografie ich vášní, príbuzných a priateľov. "Okrem toho sme sa snažili presmerovať naše poplatky z bolesti o špeciálne úlohy, ako napríklad pomenovať desať športov, ktoré nepoužívajú loptu, alebo spomenúť na najnepriaznivejšiu udalosť, ktorá sa im stala v škole," hovorí vedúci štúdie profesor Makei. "Tak sme dosiahli čistotu experimentu, pochopili, že manévre odklonu by mali byť iné, nie len vizuálne."

V dôsledku toho vedci zistili, že akékoľvek príjemné myšlienky, spomienky alebo obrazy odvádzajú človeka od pocitu bolesti. "Ale to, čo je dôležité, je, že myšlienky milovaného človeka ovplyvňujú náš mozog inak než všetky ostatné," zdôrazňuje Dr. Makei. - Iné pozitívne spomienky alebo obrázky len chvíľu zaujmú pozornosť, ale intenzita bolesti zostáva rovnaká. A len láska ovplyvňuje náš mozog ako prostriedok proti bolestiam. "

Ako sa to deje? Vedci videli podrobnosti o vyšetrení MRI. Ukazuje sa, že eufória začiatku romantického vzťahu aktivuje jadro accumbens - samotnú časť mozgu, ktorá je ovplyvnená opiátmi, ktoré sa používajú pri silných bolestiach. "Keď užívate opiátové lieky, dochádza k intoxikácii s liekmi a bolesť prepadá," povedal Jarred Younger, anesteziológ a kolega v Makeyovom experimente. - Pozorovali sme obraz, kde je zamilovaná droga. Okrem toho ovplyvnila neuróny nucleus accumbens s približne rovnakou silou ako morfín. "

Za experimentom nasledoval ďalší americký vedec, profesor psychológie Arthur Aron, ktorý už viac ako 30 rokov skúmal pocit lásky. "Ukazuje sa, že kedykoľvek si myslíte o svojom milencovi, rovnaká reakcia sa vyskytuje vo vašom mozgu, ako keby ste užívali kokaín alebo vyhrali milión v lotérii," povedal Aaron, keď sa dozvedel výsledky. "Moja rada pre vás je: zamilujte sa, lásku a pamätajte na svojich blízkych častejšie!"

Čo mi robí tento objav v každodennom živote? Zatiaľ nič konkrétne. Ak chytím zub alebo zrazu zlomím chrbát, možno sa pokúsim zapamätať si obraz milovaného človeka, ale budem brať lieky na bolesť za vernosť.

"Je príliš skoro hovoriť o praktických záveroch," hovorí Dr. Younger. - Chceme pokračovať v experimentoch. V dôsledku toho dúfam, že budeme môcť tieto údaje použiť na vývoj nových metód, ktoré nie sú určené na liečbu chronickej bolesti. "

"Pokiaľ nie sme ochotní agitovať našich pacientov, aby zlikvidovali lieky proti bolesti, nahradili ich románom," povedal Makei. "Napriek tomu dúfam, že tento experiment nám pomôže lepšie pochopiť, ako funguje mozog a aké mimoriadne schopnosti samého liečenia má naše telo."