Komplikované potraviny: nezdravé, zdravé jedlo

Dobré pre med, orechy, fazuľa, huby? Nie je to tak jednoduché. Med, vyhrievaný nad 45 stupňov, sa stáva zbytočným a červené fazuľky, orechy a biele huby môžu byť niekedy jedom. Zistil som, prečo je zdravé jedlo užitočné a potraviny škodlivé.

Červené fazuľa

Je to neuveriteľne dobré v teplých šalátoch a dusených jedlách, napríklad v pikantnej mexickej chili con carne miske - to je mäso s chilli, cibuľou, paradajkami a červenými fazuľkami. Ale tu nebezpečenstvo číha: fazuľa v tomto recept je dlho zanedbaná na nízkej horúčave. Pri nízkych teplotách (menej ako 75 stupňov) nemá lektínový toxický proteín čas na rozpad.

Lektín - zlo so zábleskmi šľachty. V malých koncentráciách (ako napríklad v čerstvých zelených a biele fazule) má tento proteín protinádorovú aktivitu. "Bean lektíny zastavujú rast rakovinových buniek v pečeni," vysvetľuje John Kahlem, profesor gastroenterológie v nemocnici Hammersmith v Londýne. Jeho výskum o účinku lektínov na rakovinu bol publikovaný vo vedeckom časopise Gut.

V surovej červenej fazule je lektín niekoľkonásobne väčší ako v bielom a bodkovanom. Pri takejto koncentrácii sa proteín stáva toxickým. Iba 4-5 nespracovaných červených fazulí je dostatočné na to, aby neznamenalo smrteľné, ale nepríjemné príznaky: nevoľnosť, hnačka a bolesť žalúdka po dobu 3-4 hodín.

Uistite sa: Vždy namočte červené fazuľky pred varením po dobu najmenej 5 hodín, potom opláchnite a varte v sladkej vode počas 10 minút. To pomôže znížiť koncentráciu lektínu na bezpečnosť.

med

Na pečenie s medovou ovsenou vločkou, orechy a sušené ovocie by sa nemali hovoriť s ayurvedikmi. Sú presvedčení, že med, zahrievaný nad 37 stupňov, stráca všetky svoje prospešné vlastnosti. A po 45 stupňoch sa stane jedom.

"Pri zahrievaní nad 45 stupňov sa v mede nachádza vysoký obsah hydroxymetylfurfuralu," vysvetľuje Larisa Marková, biológ a podporovateľ ayurvedického prístupu k výžive. - Je to karcinogén. Akumulácia v malých dávkach môže spôsobiť bolesti hlavy, závraty, nauzeu a vracanie a vo veľkých dávkach môže spôsobiť ochrnutie. "

Z dôvodov spravodlivosti stojí za zmienku, že v mede nie je toxický hydroxymetylfurfural často taký veľký ako v pečení, sladkej sóde a priemyselných šťavách. A ako to je, stále nemáme normy týkajúce sa obsahu tejto látky v priemyselných džúsoch (vrátane detí). Na rozdiel od Európskej únie, kde sa prísne monitoruje oxymetylfurfural.

Uistite sa: Najlepší spôsob, ako sa chrániť, je nakupovať iba čerstvý med v sezóne (viac informácií nájdete v časti "Ako si vybrať med"). A pridajte ju do granoly na konci, keď sa ochladí.

Orechy

Na jednej strane niekoľko orechov denne znižuje množstvo zlého cholesterolu v krvi a chráni pred chorobami srdca. Na druhej strane ich chutný vzhľad je taký klamný ako sušené ovocie (pozri "Nebezpečné nebezpečné ovocie"). Orechy sú pražené, bielené, sušené, ošetrené chemikáliami, ktoré zabíjajú väčšinu živín.

Ďalším problémom je forma. Najnebezpečnejším z tohto hľadiska podľa Larise Markovej je arašidy (presnejšie, arašidy nie sú orech, ale zelenina). "Vyrábajú väčšinu foriem," vysvetľuje Larisa Marková. - Plodové huby produkujú aflatoxíny - jed pre pečeň. Pri neustálom používaní môžu oslabiť imunitný systém. "

Marina Miroshnina, špecialista na strukoviny, ktorá dlhé roky pracuje vo Výskumnom ústave pre rastlinnú výrobu a produkciu osiva, tvrdí, že plesne na arašidoch sa javia veľmi ľahko, ale to nemá nič spoločné s ovocím samotným. "Ak sa arašidy starostlivo zbierajú, sušia na slnku a vytvárajú správne podmienky na ich skladovanie, na nich sa nezobrazí forma," hovorí. "Tu pracuje len ľudský faktor."

Uistite sa: jedlíci surovín a vegetariáni, pre ktorých sú orechy dôležitou súčasťou stravy, ako napríklad masové jedlá, sú mimoriadne pekné. Odporúča sa, aby si kúpili len surové (nepražené) orechy a určite v škrupine - to je aspoň nejaká záruka čerstvosti a prirodzenosti.

huby

Huby sú chutné a veľmi zdravé. Sú výborným dodávateľom bielkovín, vápnika, draslíka (reguluje krvný tlak), selénu (dôležité pre zdravé zuby, nechty a vlasy) a vitamínu D. Chránia pred rakovinou prsníka, rakovinou prostaty a diabetom.

Hlavným problémom je, že lesné huby veľmi ľahko zhromažďujú ťažké kovy - kadmium, ortuť, olovo, meď. Navyše sa tieto kovy v hubách nachádzajú desaťkrát viac ako v krajine, na ktorej rastú. Najproblematickejšie v tomto zmysle sú cepy, najbezpečnejšie sú lienky.

Uistite sa: variť hubové jedlá so šampiňónmi a ustricovými hubami. Určite neobsahujú ťažké kovy. "Nikdy sme neriadili vyšetrenie lesných húb, ale opakovane sme kontrolovali skladové huby," hovorí Tatiana Anokhina, vedúca. laboratória skúšobného centra hlavného odborného-analytického centra "Soyuzexpertiza". "Nepozorovali sme žiadne ťažké kovy ani iné porušenia týkajúce sa bezpečnosti a kvality výrobku."