Vision correction surgery: kedy má byť vykonané?

"Laser" sa nezobrazuje deťom, z neúspešného zásahu môže byť zaslepená, po štyridsiatich to nemá zmysel - čo len nehovorí o operáciách korekcie videnia! Rozhodli sme sa rozptýliť tieto mýty a opýtali sa oftalmológov najdôležitejšie otázky na túto tému.

Prvá korekcia zraku sa objavila v 30-tych rokoch minulého storočia - potom sa urobili incízie na očnej rohovke, ktoré následne rástli a viedli k zlepšeniu videnia. Takéto operácie mali vážne komplikácie. Ale našťastie technológia odvtedy urobila významný krok vpred: teraz existuje veľa techník na korekciu laserom, ktoré môžu zlepšiť videnie bez bolesti a komplikácií. Aká je ich podstata?

Ako funguje korekcia videnia?

Existujú dva typy korekcie zraku laserom: "fotorefrakčná keratektómia" alebo PRK a "laserová keratomilóza" alebo skrátená ako LASIK. Všetky ostatné názvy laserových zásahov, ktoré boli v poslednom čase populárne, sú menšie variácie a modifikácie týchto operácií. "Hlavným rozdielom medzi technikami je technológia spracovania rohovky, na ktorej sa táto manipulácia vykonáva," vysvetľuje Igor Aznauryan, MD, oftalmológ, vedúci chirurg Laser Correction Department of Lazercorr. - Voľba metódy korekcie lasera určuje chirurg v závislosti od štruktúry rohovky a miery krátkozrakosti, hyperopie a astigmatizmu. Napríklad LASIK môže byť urobený s hrubým rohovkou, a PRK a Super Lasik - s tenšou. "

Procedúra LASIK sa vykonáva v troch etapách:

1. Špeciálny laser vytvára "chlopňu" na povrchu rohovky, ktorú lekár posúva na stranu.

2. Laser mení tvar rohovky podľa osobných údajov pacienta.

3. "Klapka" sa vráti na pôvodné miesto a navyše sa rohovka obnoví bez jaziev a jaziev.

V dôsledku toho sa rohovka stáva ďalšou šošovkou, ktorá je plne v súlade s anatomickými parametrami ľudského oka. "LASIK sa vykonáva pod miestnou anestézou kvapiek na ambulantnej báze," hovorí Narine Ajemyan, PhD, oftalmológ v klinickom diagnostickom stredisku MEDSI. - Celý postup trvá asi 10-15 minút. Nedoporučuje sa nosiť kontaktné šošovky počas dvoch týždňov pred chirurgickým zákrokom, pretože menia tvar rohovky. " Lekár tiež odporúča, aby ste vopred kúpili kvapky predpísané oftalmológa a aby ste si priniesli slnečné okuliare.

"Počas operácie pacient cíti len ľahké dotyky a príležitostný mierny tlak," hovorí Igor Aznauryan. - Zvyčajne za dve hodiny už je človek oprávnený ísť domov. Ak sa tento postup vykonáva v spánku s drogami (najmenšia forma anestézie), potom bude musieť stráviť trochu dlhšie v klinike - až 4 hodiny. " Podľa lekára môže za niekoľko hodín človek pozorovať zlepšenie videnia. Konečná návratnosť ostrosti príde po úplnom obnovení rohovky.

Kedy môžem urobiť opravu?

Optimálny vek na korekciu laserom je 18-40 rokov. "Až do veku 18 rokov sa oko stále vyvíja, jeho parametre sa menia, vrátane dĺžky prednej a zadnej osi oka, hrúbky rohovky. Myopia postupuje k poslednému vývoju organizmu, preto spravidla nie je vykonaná korekcia v tomto veku, "vysvetľuje Narine Adzhemyan.

Malo by sa chápať, že vek v tomto prípade je koncept rovnako podmienený a existuje veľa odtieňov, v ktorých je operácia nielen vyriešená, ale nevyhnutná. "Existujú techniky, ktoré umožňujú opraviť videnie v prípade komplexných ochorení oka v každom veku," hovorí Dr. Aznauryan. - So strabizmom, amblyopiou, anizometropiou, zakalením predných rohovkových vrstiev má laserová korekcia terapeutickú povahu. Pomáhaním dieťaťu, aby sa zbavil okuliarov v čase, otvárame široké možnosti pre celý život - môže bežať, zapojiť sa do kontaktných športov, potápať. " Odborníci zdôrazňujú, že zvyčajne kritérium pre operáciu nie je vek väčšiny, ale stabilná krátkozrakosť počas troch rokov.

U ľudí starších ako 40 rokov sa hyperopia často spája s existujúcou myopiou, takže existujú pochybnosti o operácii. Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že keď sa začnú objavovať prvé príznaky veku-vnímania, vízia bude lepšia, rovnako ako v matematike, "mínus" zablokuje "plus". "Vôbec to nie je. Moderné technológie umožňujú vykonávať laserovú korekciu pri zohľadnení všetkých vlastností vízie osoby, - hovorí Igor Aznauryan. - Táto technológia sa nazýva "monovision" - to znamená, že po korekcii laserom je jedno oko nastavené "ďaleko", druhé je "blízko". Táto technológia umožňuje úplne zabrániť nošeniu okuliarov. " Aj ľudia v dospelom veku môžu mať kataraktu alebo iné ochorenia - lekár rozhodne, či je táto operácia vhodná v tomto prípade.

Korekcia zraku: veci, ktoré treba zvážiť

Najdôležitejšia vec je podstúpiť dôkladné vyšetrenie pred korekciou zraku laserom. Takže lekár nielenže zabezpečí potrebu korekcie laserom, ale bude tiež schopný ponúknuť individuálnu liečbu a vypočítať parametre pre budúcu korekciu videnia. Okrem štandardného oftalmologického vyšetrenia, ktoré bude zahŕňať kontrolu zrakovej ostrosti, meranie vnútroočného tlaku, keratotopografiya (štúdium tvaru rohovky), pachymetriu (meranie hrúbky rohovky), Schirmerovho testu (indikuje, ako dobre pacient produkuje slzu).

Tehotné a dojčiace ženy neumožňujú korekciu videnia laserom kvôli vysokým hladinám stresu a zmenám hormonálnych hladín, ktoré môžu ovplyvniť priebeh ozdravenia. Je tiež nemožné pracovať s ľuďmi s ochorením očí - glaukómom, patologiami sietnice a rohovky, jedným okom a kataraktom, čo výrazne znižuje ostrosť zraku. Kontraindikácie zahŕňajú množstvo bežných ochorení - tuberkulózu, zápalové ochorenia, nádory, infekcie.

Obdobie na zotavenie trvá trochu času - zvyčajne do dvoch mesiacov, pacient sa môže zapojiť do akéhokoľvek druhu športu, zdvihnúť váhy, ísť do bazéna. "V prvých dňoch po operácii je zakázané dotýkať sa očí, je potrebné striktne dodržiavať predpísaný režim odkvapkávania. Počas prvého mesiaca sa neodporúča prijímať horúce kúpele, plávať v otvorených nádržiach, navštíviť kúpeľ, "upresňuje Narine Ajemyan. Aj v prvý deň po korekcii zraku laserom sa odporúča pacientovi spať na chrbte.