Psychologické príčiny nadmernej hmotnosti

Pred rokom a pol som vážil 75 kg. Teraz - trochu viac ako šesťdesiat. Aby som schudnúť, musel som sa rozdeliť nielen s chlpmi, ale aj s nie menej škodlivým pre pásové presvedčenie a návyky (prečítajte si materiál: "Skutočný príbeh: Ako som stratil 15 libier!").

Obaja odborníci na výživu a psychológovia sú istí, že nadváha má zložitejšie a hlbšie dôvody ako banálna neschopnosť vyvážiť stravu. Našťastie možno tieto tajné nepriateľov vypočítať a neutralizovať. Tu sú niektoré z nich.

Nemyslíte si, že nadváha je zlá

Pre mnohých z nás je nevedome spojený s váhou v spoločnosti, v tíme, s fyzickou silou. "Nepohodlní náčelníci často trpia úplnosťou," povedala Ekaterina Belová, dietetikka a vedúca Centra pre osobnú diétóriu "Nutrition Palette". - Napríklad ženy, ktoré sú v práci aj doma, sú obklopené výhradne mužmi. Obávajú sa "zníženia": prestávajú počúvať a vo všeobecnosti upozornia. " Je dôležité, aby ste zostali bzučiaci a pracovoholíckí, ktorý sa obviní tak, že elegantný arabský kôň nevyťahuje taký náklad, len ťažký nákladný automobil. Posledným prípadom je moja situácia. Ukázalo sa, že je dosť na to, aby som si mohol uvedomiť tento veľmi "ťažký nákladný automobil", aby som zmenil situáciu.

Nájsť. Zavolajte v priebehu piatich adjektív, s ktorými by ste opísali úplnú osobu. Ak je pre vás pevná, silná, viditeľná, láskavá, možno aj podvedome, snažíte sa nestrácať váhu, ale získavať.

Neutralizovať. Nájdite slušný príklad, ktorý budete nasledovať. Vyberte úspešnú osobu, veľmi zaneprázdnenú a zároveň štíhlu. Môžete si vziať ako model a suseda, ktorý stavia kariéru a vyrovnáva sa s dvomi synmi - a nie o jeden ďalší centimeter!

Tuková vložka vás chráni

Z čoho? V najjednoduchšom a najpriaznivejším scenári, z nepotrebných obchodov, stretnutí, povinností. "S mojou váhou je ťažké kopať do postele / urobiť si fitness / ísť k tvojej mame." V najhoršom prípade sa človek skrýva za svojou plnosťou z potreby vybudovať rodinu, kariéru. "V mysli niektorých ľudí je sociálny úspech a harmóniu navzájom tak pevne prepojené, že je vhodné odpísať akékoľvek zlyhania v práci a osobnom živote," povedal Olesya Sysak, praktický psychológ v oblasti individuálneho a rodinného poradenstva. "Okrem toho ženy, ktoré mali ťažké skúsenosti s mužmi, ktorí zažili sexuálne zneužívanie, sa snažia nevedomky stať nepríjemnou, aby sa vyhli intimite."

Nájsť. "Ak chcete pochopiť, ako je pre vás prínosom extra hmotnosť, urobte si zoznam toho, čo sa bude vo vašom živote meniť, ak stratíte váhu," hovorí psycholožka, psychoterapeutka Svetlana Pleshaková a plnohodnotný člen All-Russian Professional Psychotherapeutic League. "Potom po každej fráze položte" ale "a snažte sa úprimne formulovať, aké problémy môžu tieto zmeny spôsobiť."

Napríklad:

- Mám rád mužov. Ale môžu ma ublížiť.

- Budem povýšený. Ale nemôžem zodpovedať novému príspevku.

- Môžem nosiť krásne návrhárske oblečenie. Ale je pre mňa príliš drahá.

Neutralizovať. Ak vás úplnosť chráni pred niečím nepríjemným, je lepšie pracovať s touto situáciou pod vedením psychológa. Všetko, čo môžete urobiť sami, je uvedomiť si, že potrebujete jeho pomoc. "Pokúste sa od seba oddeliť pojmy" úspech "a" štíhla ", hovorí súkromná psychológka Julia Smirnitskaya. - Úprimne odpovedzte na otázky: čo sa mi nepáči v mojom vzhľade? Prečo? Myslím si, že dôvodom pre moje problémy (nazývam ich) je nedostatok vzhľadu? Môžem pomenovať aspoň tri prípady, kedy nadváha skutočne spôsobila zlyhanie? Zvážte odpovede. A možno pochopíte, že vaše problémy nemajú nič spoločné so vzhľadom. "

Zmrznete emócie

Alebo ich absencia. Schéma "I Binding Stress" je zjednodušená a neúplná. Niektorí z nás sú žuvacie čipy a buchty, rozrušení, iní - rozhnevaní, iní - z nudy, štvrtý - s niečím potešením.

Nájsť. Prejdite prostredníctvom holandského dotazníka na stravovanie (DEBQ).

Neutralizovať. "Naučte sa vyjadrovať svoje emócie, aby ste ich neukladali do seba a nekonečne žuvali," hovorí Olesya Sysak. - Poškodený - plač. Rozhnevaný - kričte do vankúša, rozlomte pohár proti stenu. Prisahajte, povedzte od prvej osoby: nie "vy ste darebák", "necháte ma preč", ale "som naštvaný", "som naštvaný". Vo chvíľach nervového preťaženia a nudy, konať: kresliť, sochovať, cvičiť, čistiť byt. Pomôže to nielen vyhnúť emóciám, ale aj vziať ruky a v skutočnosti prinášajú jedlo do úst. "

Jedlo je vaše hlavné (ak nie jediné) potešenie

Tu môžete tvrdiť, že každé ráno chodíte so psom do nádherného parku, chodíte na vodnú aerobiku trikrát týždenne a počas víkendov navštevujete filmy s priateľmi. Ale to všetko vás robí šťastným?

Nájsť. Nakreslite štítok so štyrmi stĺpmi: dva široké, na okrajoch a pár úzkych, v strede. V prvom prípade napíšte všetko, čo si myslíte, že je potešením. Vo štvrtej - slovo "jedlo" (ako možnosť - názvy riadu alebo výrobkov, ktoré sa často dopriať sám). Teraz si to vážime - len buďte úprimní! - koľko všetko vás robí šťastným. Rozdeliť desať bodov medzi jedlo a jeho "konkurentmi".

Neutralizovať. Ak "jedlo" zvíťazilo mnohými spôsobmi, pozrite sa na inú zábavu. "Pamätajte si, o čom ste snívali ako o dieťati, o svojej mladosti," radí Olesya Sysak. - Skutočnosť, že sa nesplnila, teraz môže priniesť veľa radosti. Sny o kariére baleríny - choreografia. Spýtali sa mojich rodičov na bicykel - kúpte si a jazdite. "

Vyjete zvyk, nie keď máte hlad

Neviete, ako počúvať seba, svoje túžby, nerozumiete, keď naozaj chcete jesť. Ale viete istotu, že obed je vždy v dvoch hodín, že väčšina práce musí byť dokončená pred večerou a tanier po jedle musí vždy zostať prázdny. Takže tvoja matka ťa naučil ako dieťa.

Nájsť. Premýšľajte o tom, ako často necháte niečo na tanieri? Uchovávajte si denník, v ktorom píšete, nie len to, čo a kedy sa jedlo, ale prečo. V mojom prípade sa napríklad často objavuje "pretože je potrebné mať raňajky", "je čas na obed". Začal som si všimnúť, že som si hovoril: urobil by som túto prácu a ísť na obed, potom tenhle - a nejaký obed. A choďte na stôl, aj keď nie je hladný.

Neutralizovať. Keď sa zhromažďuješ na jesť, pýtaj sa sám seba: teraz by som jesť jablko? Ak nie, nie ste veľmi hladní. Vždy berte malú dosku a nevyplňte ju hore.

Jedlo nahrádza niečo dôležité a žiaduce vo vašom živote.

Situácia, keď si zvyčajne neplánujete len sladké alebo slané, ale celkom špecifické a niekedy aj exotické veci: čerešne uprostred zimy, sladké koblihy s pivom, ryby, ktoré od detstva nemôžete stať. A budete jesť a nemôžete jesť.

Nájsť. A opäť nakreslíme tabletu. Do prvého stĺpca zadajte požadovaný produkt (výrobky, riad). V druhej - jeho vlastnosti. Rozmýšľajte, kto by vám mohol ponúknuť, aké pocity a združenia s ňou súvisia a vložte ich do tretieho a štvrtého stĺpca. Nakoniec, v piatej, urobte záver: aké potreby uspokojuje. Môj príklad: odišiel toto leto bez dovolenky, ktorý sa mal v Seligeru konať, zrazu som sa zamiloval do rýb. A ja som dostal toto znamenie.

Neutralizovať. Daj si to, čo ti chýba. Prestali som prejedať ryby po pár dňoch odpočívať mimo mesto.