Aká kondícia je pre vás kontraindikovaná

Predpokladá sa, že kondícia pomáha pri všetkých chorobách - a to má bolesť v krku, bolesť v krku a skoliózu. Keďže som sa s touto myšlienkou nespokojil, zaviazal som sa zistiť, kedy je nemožné urobiť fitness, keď je to možné a ako.

Rozhodnutie vynechať triedu je obzvlášť bolestivé pre tých, ktorí sa s veľkými ťažkosťami nútia. To som napríklad ja o mne. Zdá sa, že si zvyknete na pravidelné kurzy - a tu ste, epidémia chrípky. Pripustil som, že som chorý, ale okamžite sa neukáže, a klame, ja vesele chodím do triedy, kašla a čuchám.

Akútne infekcie dýchacích ciest

"Buďte spravodliví navzájom: ak ste chorý, neinfikujte ostatných," hovorí Svetlana Abu-Hardan, inštruktorka "LIVE!" "V mojej skupine sú mladé matky, ktoré majú deti doma, zainteresované a mnohí samozrejme nemyslia na to, keď prichádzajú do triedy s chrípkou alebo inou infekciou."

Prvým indikátorom, ktorým sa má cvičenie vynechať, je teplota. Akékoľvek zaťaženie s horúčkou nielen zhoršuje chorobu, ale aj srdce a kĺby. Ak nie je žiadna teplota, sú povolené tiché cvičenia, napríklad dýchacie postupy jogy, najmä preto, že niektoré z nich pomáhajú vyrovnať sa s príznakmi choroby. Ak máte vyčerpaný nos, urobte Surya Bheda a pranayamu Chandry Bhedy - dýchanie cez pravú a ľavú nosnú dierku.

Zaťaženie spomaľuje zotavenie, takže je lepšie pre zdravie aj šport vynechať jednu alebo dve sedenia a rýchlejšie sa uzdravovať. Inštruktor "LIVE!" Tatiana Lissitskaya neodporúča praktizovať ani po bezsennej noci: zdravotný stav sa môže zhoršiť a výhody tréningu nebudú.

Srdce a cievy

Akútna kardiovaskulárna nedostatočnosť a ťažká malígna hypertenzia sa blíži k telocvične. "Hypertenzia hypertenzie je iná," hovorí kardiológka Tatyana Pavlova. - Všetko závisí od stupňa vývoja ochorenia. Väčšina hypertenzívnych látok môže robiť plávanie a jogu, ale ak by mali ísť na aerobik, musíte sa pozrieť na výskum. "

Ak ste niekedy mali problémy so srdcom alebo krvnými cievami, prejdite na kardiológ predtým, než začnete pracovať na posilnenie. Štúdie, ktoré pomôžu určiť prípustnú úroveň záťaže, sú elektrokardiogram, 24-hodinové sledovanie EKG a HELL, ultrazvuk srdca a funkčné testy, napríklad test na bežiacom páse na bežiacom páse.

Ak lekár povolil, aby ste sa cvičili, striktne dodržiavajte jeho pokyny a tiež dávajte pozor na dýchacie postupy: pre hypertenziu, nútené dýchanie (kapalabhati, bhastrika) a držanie dychu sa neodporúčajú. Ak máte naopak nízky krvný tlak, nezmýšľajte ani o cvičení na prázdny žalúdok (pozri "Fitness podľa hodín").

Chrbtica a kĺby

"Ochorenia muskuloskeletálneho systému, v ktorých je kondícia absolútne kontraindikovaná, sú závažná osteoporóza, chondromalacia, benígne a malígne lézie chrbtice a spojivového tkaniva, závažné stupne skoliózy, mŕtvice a stavov po nich," hovorí neurológ Alexander Nikulin. "Všetky ostatné diagnózy sú relatívne kontraindikácie, a preto v závislosti od závažnosti ochorenia môžu dovoliť rôzne zaťaženia, až po posilňovanie."

S povolením lekára sa môžete zaoberať osteochondrózou, so skoliózou a medzistavcovou kýlou. Špecialista môže dokonca odporučiť miernu nápravu. Ak máte problémy s chrbticou alebo kĺbmi, v triede musíte byť opatrnejší pri skrúcaní a plytvaní a nezabúdajte na to, ako je to pravda, pre všetkých, že kĺby by mali byť udržiavané v mäkkej polovičnej polohe a nikdy sa nemali ohýbať až do konca.

Gynekologické choroby

"Absolútne kontraindikácie fyzickej námahy v gynekológii sú akútne zápalové procesy panvy, veľké myomatózne uzliny, adenomyóza," hovorí Oles Ankin, gynekológ a gynekológ. - Cvičenie sa nedoporučuje u nádorov: zlepšením mikrocirkulácie v panvovej oblasti môžete prispieť k ich rastu. Tiež sa nezaoberajú ovariálnou cystou: je možné roztrhnutie alebo krútenie cysty. "

Ak nejestvujú žiadne patologické príznaky, potom sa môžete vyrovnať s menštruáciou, ale s obmedzeniami (pozri "Marina Korpan o telesnom pozadí a zdraví žien"). Je potrebné opustiť sklon a iné obrátené polohy: spôsobujú silné kontrakcie v maternici a krvácanie sa môže zintenzívniť.

tehotenstvo

Tehotenstvo samo osebe nie je kontraindikáciou fyzickej námahy: malo by sa zmierniť len od prvých dní tohto obdobia (pozri "Svetlana Litvínovová: je možné urobiť fitness počas tehotenstva?"). Najprv je potrebné obmedziť intenzitu tried a odstrániť náhle pohyby. Napriek tomu dochádza k roztrhnutiu a nárazom v brušnom tanečnom alebo cvičebnom cvičení na ulici, ktorý sa používa aj v technike flexe tela. Ležiace pozície na bruchu, obrátené pózy, silové cvičenia zahŕňajúce brucho a panvu, vo všeobecnosti sa nedoporučuje žiadny tlak na brucho: zvýšený maternicový tón môže spôsobiť potrat.

Zvýšené zaťaženie dolnej časti zadnej matky vylučuje hlboké ohyby, deformácie a zákruty. Ak sa chcete nakloniť, roztiahnite nohy širšie, aby ste stáli bezpečnejšie.

A čo je najdôležitejšie, tehotné ženy sú prísne zakázané držať dych, pretože môžu spôsobiť prudký nárast tlaku v matke a kyslíkovom hladovaní plodu. Takže akékoľvek dýchacie cvičenia, pranayámu, čínske dýchacie postupy a telo flex budú musieť byť vynechané z poškodenia po dobu 9 mesiacov.

Samozrejme, tieto obmedzenia sa vzťahujú iba na bezpečný priebeh tehotenstva. Bez ohľadu na to, ako chcete, aby ste sa udržali v kondícii pri čakaní na dieťa, lekár musí schváliť akékoľvek pracovné zaťaženie.

Nie sú to kontraindikácie kondície. Ak máte pochybnosti o tom, že zdravie vám umožní prekonať vybrané zaťaženie, musíte sa poradiť s lekárom. Iba špecialista určí, kam idete dnes zdravie - do fitnes klubu alebo sa vráťte domov do postele pod dekou.

Mimochodom, pri akýchkoľvek chorobách sa nemusíte báť, aby ste šli na lekára za povolenie na kondíciu. "Pred rokom som sa rozhodol nájsť výskum potvrdzujúci, že pacienti s nádorovým ochorením v odpustení by sa nemali opaľovať, plávať, masírovať a robiť fitnes," hovorí onkológ Vladimir Nosov a podľa môjho prekvapenia zistil, že takéto údaje neexistujú. Ukázalo sa, že všeobecne akceptovaná prax zákazu všetkých týchto prípadov u pacientov s rakovinou nemá vedecký základ. Preto, napríklad po ukončení liečby, odporúčam svojim pacientom vrátiť sa do telocvične, do záhrady a na pláž. " Takže ak choroba nie je v akútnej fáze, máte šancu získať súhlas lekára pre fyzickú aktivitu. Možno to nebude bodybuilding alebo maratón na nerovnom teréne, ale Pilates alebo čínska gymnastika - hlavnou vecou je, že lekár, ktorému ste podali žiadosť, by mal vedieť o existencii takýchto disciplín.

Užitočné odkazy:

Belly Dance video stretnutia s Svetlana Litvinová vo fitness videoknižnici "LIVE!".

Video "50+" s Tatianou Lisitskaya.

Video "Bodyflex" a "Strata hmotnosti s Marina Korpan."

Video stretnutia "Gymnastika pre tehotné ženy", "Klubové tance", "Moderné tance" a "Hip-hop" sa Svetlana Litvínovová.

Video stretnutia "Čínska gymnastika" a "Dýchacie postupy" s Stanislavom Rogachevom.

Video stretnutia "Čínska rekreačná gymnastika" s Shanmin Zhangom.

Video stretnutia "Jóga pre začiatočníkov" a "Dych jogy" s Innou Vidgofom.