Právo na opálenie

Brazílska národná zdravotnícka agentúra zakázala opaľovacie lôžka. Pre mňa, obyvateľovi šedočernej Moskvy, táto správa je strašidelná. Budú čoskoro zakázané v Rusku?

Podľa uverejneného uznesenia je v Brazílii v súčasnosti zakázané nielen používať, ale aj predávať, kupovať a prenajímať akékoľvek zariadenie určené na slnečné žiarenie. Dôvodom takéhoto radikálneho opatrenia bola správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorej existuje priamy vzťah medzi častým používaním opaľovacích lôžok a vývojom melanómu kože. "Nemôžeme už ponechať zariadenia na trhu, ktorého spojenie s vývojom rakoviny je považované za preukázané," povedal Dirceo Barbano, riaditeľ brazílskej Národnej agentúry pre ochranu zdravia (Anvisa).

Zub na soláriu, Svetová zdravotnícka organizácia dlho brúsila. Prvé vypočutia v tejto otázke boli odložené v roku 1995 a v roku 2005 boli štatistiky zverejnené: každoročne sa vo svete zaznamenáva viac ako 100 000 prípadov malígneho melanómu. V Nórsku a Švédsku sa ročný výskyt rakoviny kože za posledných 40 rokov strojnásobil. Krajiny, v ktorých obyvateľstvo, ktoré má spravodlivú pokožku, zaobchádza s opaľovaním ako príjemným kozmetickým postupom, sú v oblasti osobitného rizika. "Obávam sa, že ľudia, ktorí sa usilujú splniť všeobecne uznávaný ideál krásy, sú nadmerne používané zariadenia na umelé opaľovanie," uviedla vo svojej správe Dr. Kerstin Leitner, zástupkyňa generálneho riaditeľa WHO v oblasti životného prostredia. "Veľmi dúfame, že na základe našich odporúčaní dôjde k prísnym odporúčaniam." Američania boli prvými, ktorí reagovali na výzvu WHO: pred niekoľkými rokmi zakázala Kalifornia procedúry na opaľovanie pre mladistvých mladších ako 18 rokov. Nedávno boli podobné opatrenia prijaté aj v Nemecku a Dánsku. A teraz, v mojej "slnečnej Brazílii", salóny na opaľovanie sú vôbec zakázané.

Ale možno že skutočnosť, že brazílsky je smrťou, ruskému mužovi nie je nič? Aspoň niekedy ... V krajine, kde skutočné slnko svieti 365 dní v roku, zákaz umelého ultrafialového žiarenia dokonca vyzerá logicky. A milujeme slnko, nie je vidieť mesiace, skoro pre oči, ale veľmi lojálne.

Tu možno stojí za to trochu pripomenúť si nebezpečenstvo. Tan nám poskytuje UVA a UVB lúče. Prvé sú menej agresívne, ale absolútne všadeprítomné (voľne prejdú cez všetky vrstvy atmosféry, hmloviny a dokonca aj okenné sklo). Tieto sú agresívnejšie, ale v prirodzených podmienkach sa k nám dostanú v miernych množstvách. Výrobcovia solária sú prisahajú, že lampy používané v zariadeniach žiaria len s lúčmi UVA a pridáva sa 1-3% UVB len preto, aby boli horšie. "Nemení nič," vysvetľuje dermatológ Veronika Mordovtseva z Ústavu alergológie a klinickej imunológie. - Akékoľvek vystavenie ultrafialovému žiareniu na koži vo veľkých alebo malých dávkach má negatívny odtieň. Je zrejmé, že ľudia s ľahkým pokožkou s veľkým množstvom krtkov a pigmentových škvŕn sú mimoriadne ohrození, ale zvyšok slnečného žiarenia tiež nie je potrebný. " Zvážte výhodu opaľovacích lôžok fakt, že UV žiarenie prispieva k produkcii serotonínu (hormónu vivacity) a endorfínu (hormónu šťastia), Dr. Mordovtseva odmieta. "Jedzte lepšiu čokoládu," hovorí.

Verdikt lekárov o tejto otázke je nemenný. "Solária sú zjavné zlo," hovorí dermatológ na klinike "Matka a dieťa", doktorka najvyššej kategórie Lyudmila Roginskaya. - Umelé ultrafialové ožarovanie syntetizuje správny vitamín D, ako to robí na slnku, ale iba stimuluje produkciu melanínu, čo je zasa ochranná kožná reakcia. Ja sám sa mi páči opaľovať sa a možno by som chcel vziať na opaľovanie lôžok, ale nemôžem to urobiť. Každopádne, ale toto je škodlivý postup. Okrem známych a známych faktorov - starnutie pokožky, rana do očí, existujú štatistiky: dievčatá, ktoré pravidelne navštevujú solárium, pravdepodobne premieňajú krtky na zhubné nádory. "

Má frekvencia opaľovania záležitosť? Môžete si to dovoliť aspoň raz za mesiac? Bohužiaľ, nie. Pokiaľ ide o trvanie, podľa Roginskyho je päťminútové zasadnutie škodlivé a 15-minútové zasadnutie je veľmi škodlivé.

Takže v soláriu by nemala chodiť? "Stojí to za to," hovorí Lyudmila Roginská, ktorá je prísna a vážna. - Ale ruské ženy, ktoré chýbajú slnko v zime av lete, zatvárajú oči. Kvôli možnosti, že sa niekde kozmeticky zlepšia, sú pripravení na čokoľvek. Chápem, že slnečné stretnutie zlepšuje náladu, ale toto všetko je pre ľudí opiu. Pre tých, ktorí nevlastnia informácie, alebo nechcú tomu veriť, alebo jednoducho si myslia, že ich určite prenesú za melanóm. " Pri pohľade na lekára si uvedomujete, že argumentovanie s vedou je hlúpe a zbytočné. Iba emócie zostávajú. Áno, mám právo na umelé slnko v predĺženej mimosezóne. Áno, môžem potiahnuť tých okolo mojich opálených kolená, dokonca aj v zime. Ale je to hra, ktorá stojí za sviečku? Možno by ste nemali čakať, kým v Rusku nebudú opaľovacie lôžka zakázané, ale je lepšie zakázať ich sami?