Pitta dosha

"Zjavujem ako oheň trávenia v tele všetkých živých vecí a udržiavať rovnováhu medzi praňou (rastúcim vzduchom) a apanou (zostupným vzduchom) zabezpečuje trávenie všetkých štyroch druhov potravín." Bhagavad Gita.

Pitta je jednou z troch dávok, špeciálnych látok, ktoré sú podľa ayurvedy prítomné v ľudskom tele. Zdravie udržuje prirodzenú rovnováhu dávok.

Hlavné miesto akumulácie pitta - v pupku. Podľa starých ayurvédských myšlienok, pitta dosha zodpovedá žulám a prvkom Požiar a voda. Pitta dosha kontroluje trávenie, imunitu, metabolizmus a regeneráciu tkanív (dhatus). Ďalšie mená pre pitta dosha sú tejo alebo agni (oheň). V stave rovnováhy sa pitta-dosha prejavuje ako tejs, čistý záchranný krém, ktorý ohrieva telo.

Kvality tohto dosha vidia ayurvedici ako vlhké, mierne mastné, horúce, ľahké, tečúce, špinavé. Preto, keď nerovnováha Pitty u ľudí, koža rastie tuku, telesná teplota stúpa, potenie rastie a hmotnosť klesá. Hnev a podráždenosť, horúce vlhké počasie, potraviny s prevažujúcou slanou, kyslou a korenistou chuťou prispievajú k zvýšeniu pitta v tele.

Typickými fyzikálnymi prejavmi problémov s touto dávkou sú: alergia, myopia, žlčník a ochorenie pečene, vypadávanie vlasov, gastritída, hemoroidy, zápaly kože, kolitída, konjunktivitída, horúčka, migréna, hypertenzia, furunkulóza, stomatitída, zväčšenie štítnej žľazy, peptický vred.

Prineste Pitt späť do normálu pomôže: chladné, pokojné, pravidelné jedlá, výrobky a lieky (dravya) s prevahou sladkého, trpkého a sťahovacieho vkusu.

Ak po všeobecnej stabilizačnej terapii tieto problémy nezmiznú alebo sa opakujú pravidelne, liečba sa vyžaduje pod dohľadom lekára.

Pitta dosha je najaktívnejšia u ľudí vo veku od 16 do 60 rokov, bez ohľadu na to, aký typ ústavy (prakriti) je pre človeka charakteristický. O zvláštnostiach ústavy a charakteru ľudí, ktorí dominovali tejto dávke od narodenia, si prečítajte články Pitta Prakriti, Kapha Pitta Prakriti a Pitta Vata Prakriti.

Pitta dosha je rozdelená do piatich prúdov, nazývaných agni (svetla). Každý z nich má stálu polohu, ktorá predstavuje pittu v jednej alebo inej časti tela a vykonáva svoju funkciu.

[wtab id = "2"]

Pozrite si video: All About the Pitta Dosha Mind-Body Type in Ayurveda (Február 2020).