Kozmetika: nie je podnikanie dieťaťa

Prípravky matky "nepočúvajte, aby boli maľované, nechajte sa ponáhľať, aby ste vyrastali", ktoré nás tak podráždili v ranej mladosti, sú teraz vedecky podložené. Podľa nových údajov niektoré zložky kozmetiky prispievajú k skorej puberte u dievčat.

Štúdia bola vykonaná vedcami z Newyorského inštitútu na Mount Sinai School of Medicine. Porovnávali analýzy od viac ako 1000 dievčat od šiestich do osem rokov z niekoľkých štátov. V moči detí, ktoré pravidelne používali dospelú kozmetiku, bolo zistené zvýšenie množstva fytoestrogénov, ftalátov (solí kyseliny ftalovej) a fenolu. Tieto zlúčeniny podľa výskumníkov spôsobujú abnormálne skorý rast prsníkov a nástup menštruácie u dievčat.

Fytoestrogény sa používajú ako krémy a pleťové vody ako aktívne zložky. Fenol sa často nachádza vo spreji s tonikom, parfumom a kúpeľom. Napriek skutočnosti, že ftaláty sa považujú za toxické, používajú sa na výrobu plastových obalov. Nachádzajú sa v zložení samotnej kozmetiky. Výrobky a kozmetika obsahujúce ftaláty sú v EÚ zakázané, ale nie v USA. V Rusku, bohužiaľ, sú tiež povolené.

"Zistili sme, že tieto látky určite vedú k skorej puberte," povedala Mary Wolfeová, profesorka preventívnej medicíny na Lekárskej škole Mount Sinai. "Možno aj návyky na potraviny sú dôležité - musíme to prísť na to."

Skoré vyrastanie, prosím, na vedomie, vôbec neznamená, že sa dieťa zrazu stane nezvyčajne zodpovednou, začne viazať svoje vlastné šnúrky a hádzať prejedanie v čokoláde. To znamená, že dievča bude mať hormonálne zlyhanie a sekundárne sexuálne charakteristiky sa rozvinú včas. A v dospelosti môžu existovať aj iné vážne problémy. "Je zrejmé, že ftaláty a fenol sa hromadia v tele, a preto sa môžu prejaviť za niekoľko rokov," pokračuje Wulf. "Zvlášť zvyšujú riziko vzniku rakoviny prsníka."

Podľa prieskumu, ktorý vykonala pracovná skupina pre životné prostredie v roku 2008, dospievajúce dievčatá v Amerike používajú v priemere 17 kozmetických prípravkov denne (o päť viac ako ich matky!), Z ktorých najmenej 13 obsahuje hormóny alebo toxické látky. Nemohol som nájsť podobné údaje pre Rusko, ale som si istý, že mladé dámy súhlasia takmer všade o tejto otázke.

A to nie je len tajne vypožičané farbenie vlasov od matky, ale aj špecializovaná detská kozmetika. Pred pár rokmi, opäť v Amerike, štyri dievčatá začali po niekoľkých mesiacoch používať "jemný šampón". Jedno z detí nebolo ani dva roky staré.

Myslím, že by ste sa nemali veľmi báť, ale musíte byť ostražití, ako hovoria. Vyberte vhodné biologické prípravky pre dospievajúcich (napríklad Weleda). A starostlivo si prečítajte štítky. Takže v kozmetike, ktorú si kúpite pre dieťa (alebo na ktoré sa mladá dáma môže oprieť), by nemala byť:

imidazolidinylmočovina (imidazolidinylmočovina); - parabény (parabény); - triklosan (triclosan); - laurylsulfát sodný (SLS); - triclocarban (triclocarban); - polyetylénglykol (PEG). Znepokojuje ma, že takéto štúdie sa neuskutočňujú medzi chlapcami - viem, že veľa mladých milencov má farbiť vlasy, nechty a štedro sa zbaví krému na tvár svojej matky. Koniec koncov, sú príliš skoro na to, aby vyrastali pred časom.

Pozrite si video: Porsche Macan S fl JAZDA - Maroš ČABÁK (Február 2020).