Krása nevyžaduje obeť

Medzinárodný výbor na ochranu veľrýb zakázal používanie veľrybového oleja v kozmeteológii. Možno, že teraz zostanú vo vodách Svetového oceánu viac šedých obrov a krémy s veľmi cennou a účinnou zložkou zmiznú z pultov svetového trhu.

Cenná zložka sa nazýva "spermacet". Je skoro totožný s ľudským kožným mazom, a preto má úžasný účinok: doslova liečí rany a opálenie pred našimi očami, omladzuje a hlboko hydratuje pokožku. Preto sa používa na výrobu krémov z 18. storočia a dnes kvôli tejto látke zabíja veľké množstvo veľrýb.

Ak chcete získať spermaceti, tuk mŕtvej veľryby musí byť ochladený a filtrovaný pod tlakom.

Napriek skutočnosti, že v roku 1986 bolo prijaté moratórium na extrakciu spermatsetovského oleja, pytliaci naďalej lovia veľryby a nelegálne predávajú svoj tuk. Toto bude bojovať s ochranou veľrýb a delfínov.

Je smutné, že hlavným vývozcom nelegálnej spermacety je Rusko (hlavne región Primorsky) a domáce značky ako Aroma Jazz obsahujú veľrybí olej v krémoch.

"Faktom je, že syntetické analógy, takzvané spermaceti-ersatzas, nemajú taký úžasný účinok ako samotný spermaceti," hovorí kozmetológka-dermatológka Tatyana Veresová. - Jeho najzložitejšie chemické zloženie ešte nie je v laboratóriu plne reprodukovateľné. Preto sa krémy s týmto spermacetom veľryby stále vyrábajú a dopĺňajú. "

Čisté spermaceti sa predávajú vo forme mrazených tyčiniek tuku - fóra Vladivostoku a Khabarovského sú plné príslušných oznámení. Mimochodom to stojí lacné - od 100 USD za 1 kg. Niektorí obchodníci tvrdia, že konajú úplne legálne a len predávajú spermaceti, ktoré získal "starý kráľ pred 30 rokmi". Teoreticky je možné: spermaceti sa môžu uchovávať v chladničke po celé desaťročia bez toho, aby sa poškodili. Požiadavka na veľrybový olej je však vysoká a nemôže byť spokojná s rezervami dedka.

Kupujúci sú nielen nezodpovedné firmy, ale aj domáce kozmetológovia, ktorí vyrábajú krémy pre seba a za drobné obchodovanie. A dokonca len rozmazané na tvári v jeho čistej podobe, ako čierny kaviár - panva.

Som si istý, že spermaceta môže a mala by byť opustená, len ak sa jej analóg - jojobový olej - získava spôsobom šetrným k životnému prostrediu zo semien jojobových kríkov. Tento olej dokonale hydratuje pokožku a dodáva jej pružnosť. Zápalom je, že tento olej je ešte drahší (od 50 dolárov za 100 ml), ale aspoň nie je zabitý, kým je vyrobený. Nikdy som nepoužil spermaceti smotanu, ale fľaša jojobového oleja priniesla z Tuniska nahradila mi všetky super hydratačné telové mlieka.

A posledná vec: pri odmietaní veľryby smotany, vyhnite sa sémantickým nedorozumeniam. Niektoré dámy, ktoré som vedel, sa pokúsili vytvoriť spermatický krém samotný - samozrejme, vôbec nie zo spermaceti. A spermie je samozrejme zložkou, ktorá je šetrná k životnému prostrediu, ale je úplne k ničomu v kozmetike.