Zistený gén "vyznamenania"

Osoba s rôznymi génmi COMT nazvanými Val / Val si myslí rýchlejšie ako ostatní v situáciách, keď je potrebné urobiť naliehavé rozhodnutie. Strata na burze cenných papierov, ženích, rezanie červeného drôtu namiesto modrej, - kto iný je geneticky nevhodný?

Tento týždeň skupina vedeckých pracovníkov z Max Planck Institute for Human Development, Mníchov, Nemecko, uverejnila výsledky štúdie o vplyve odrôd genómu COMT na mieru adaptácie a rozhodovania. Na experiment sa zúčastnilo iba 26 mužov a žien. Bola im ponúknutá hra, v ktorej je potrebné rýchlo vybrať najvhodnejšiu možnosť zo štyroch. Víťazstvo bolo ocenené tým, ktorý získal najviac bodov. Keď však hra prebiehala, podmienky sa automaticky zmenili a museli sme rýchlo "prezrieť" nové pravidlá a vydávať improvizáciu. A nie pre nič, ale pre body. Vo všeobecnosti sa všetci víťazi stali majiteľmi typu Val / Val génu COMT. Zvyšok génu COMT bol zavedený vo verzii Met / Met.

Všeobecne platí, že gén COMT znižuje množstvo dopamínu (hormónu zodpovedného za rýchlosť reakcie) v našom tele. Ale tajomstvo Val / Val je to, že to neurobí tak intenzívne ako Met / Met, takže nositelia prvých 10% si myslia lepšie ako nositelia druhej.

Ukazuje sa, že ďalšie štúdie tejto verzie génu COMT dávajú nádej na vynájdenie liečby pre všetky druhy kognitívnych porúch, ako je dyslexia (neschopnosť čítať).

Ako vždy, naše obavy sú v predstihu pred ránou v takom tempe, v ktorom sa o vedeckom pokroku nepočulo. Napriek zjavnej užitočnosti tohto objavu sa zdá, že hrozba genetickej diskriminácie je pre mnohých skutočná. Koniec koncov, čas nie je ďaleko, keď bude dekódovanie genómu dostupné ľubovoľnému oddeleniu ľudských zdrojov veľkej korporácie a spolu s životopisom budeme musieť podrobiť krvné testy na grafoch. A čo sa stane? Odmietnutie teraz ukáže "nezhodu génu"? Neprekvapilo by ma, keby sa hnutie za boj proti diskriminácii génov rozvíjalo rýchlejšie, ako vedci dokážu vyliečiť prvú dyslexiu.