Apiotherapy

V starobylom egyptskom lekárskom sprievodcovi - Ebersovom papyre, napísanom asi pred 3500 rokmi, je med označovaný ako hlavný prostriedok prevencie a liečby mnohých chorôb. A ako moderný lekári veria, tieto údaje nie sú zastarané.

Apitherapy (z latinskej apis - "včela") nie je len med. Všetko, čo včely dávajú, sa používa: jed (apitoxín), propolis (živicová adhezívna látka, s ktorou včely pokrývajú trhliny v úľoch), perga (zbieraný a spracovaný včelí peľ), vosk, materská kašička a dokonca aj podmorské včely.

V Grécku sa med považoval za potravu bohov. Potvrdenie tohto - šperky vo forme amforky z roku 1400 pred naším letopočtom. e. s nápisom "Zlato ponúkané všetkým bohom". Filozof a lekár Democritus bol horlivým obdivovateľom apitherapie, odporúča "utiahnuť telo zvonku olejom a zvnútra medom". Pridržiavajúc sa tejto taktiky, Demokritus žil 110 rokov.

Na začiatku dvadsiateho storočia sa oficiálna západná medicína obrátila na apitherapiu. Lekári začali vykonávať experimenty v tejto oblasti, a to aj na seba. Osobitný záujem bol pchelouzhalivanie - bodnutie včely uviaznutej v koži človeka a jed už po určitý čas pochádza z pichania. Na terapeutické účely zostáva samotná žihľavka v postihnutej oblasti asi hodinu, čo spôsobuje svrbenie a opuch na mieste uhryznutia. Anglický lekár Burton napísal v roku 1908: "Bol som zasiahnutý akútnou artritídou na pravom stehne a na sedacej neuréte na tej istej strane. Objednala som včely a prilepila ich asi osem nad ischiadickým nervom a bedrovým kĺbom. Nasledujúce ráno, keď som sa prebudila, nebol som schopný len sa vrátiť do postele, ale mohol by som chodiť na podlahu bez toho, aby som zakričal, bez bolesti alebo bez potreby držať sa na čelo, ako som musel urobiť za posledné tri mesiace. " Pomocou apitoxínu doktor vyliečil reumatizmus, ktorý trpel štvrťstoročie.

Otec modernej apiterapie považuje rakúsky klinik Philippe Terch (1848-1917). Z 660 osôb trpiacich reumatizmom sa 544 úplne obnovilo po ošetrení včelím bodnutím, zlepšenie bolo pozorované u 99 a len v 17 prípadoch bol včelí jed jedelý neúčinný. Terch bol prvým z terapeutov vedecky podložiť použitie apitoxínu. Dokázal: silnejší reumatizmus je, tým menej citlivý je pacient kousnutiu a väčšie množstvo včiel potrebných na zotavenie. Na jeho narodeninách, 30. marca, sa oslavuje Svetový deň apitherapie.

Včelie výrobky sa používajú na liečbu kardiovaskulárnych a nervových systémov, gastrointestinálneho traktu, chorôb horných dýchacích ciest. S pomocou medu ošetrujú alergie. Tu je však jedna nuance: samotný med môže byť alergénom, závisí to od jeho zloženia a individuálnej neznášanlivosti jedného alebo druhého peľu. Môžete používať med iba vtedy, keď pevne veríte, že nemáte zvýšenú citlivosť. Elena Minginovičová, vedúca Centra pre tradičnú rastlinnú medicínu, hovorí: "Med vo voštinách je mimoriadne účinný, čo sa považuje za produkt najvyššej kvality. Lekári odporúčajú žuvanie včelieho plástu 15 minút a potom vosk vyplieniť - tento postup uľahčuje priebeh alergických ochorení. "

Priamo med liečiť choroby horných dýchacích ciest, gastrointestinálny trakt, nervový systém. Lekári na univerzite v Bonne tvrdia, že med je jedným z najlepších prostriedkov na liečenie rany. Propolis je jedinečná baktericídna látka. Používa sa na posilnenie imunitného systému, na boj proti mnohým infekciám vrátane tuberkulózy. Perga, ktorá sa nazýva "včelí chlieb", je doplnok stravy bohatý na vitamíny a stopové prvky. Len 10-15 g perga denne má tonikum a osviežujúci účinok na naše telo. Royal želé odstraňuje z tela ťažké kovy a rádioaktívne látky. V Japonsku je zahrnutá do povinnej školskej stravy. Dostal sa obetiam katastrofy v Černobyle. V súčasnej dobe nielen bolesti chrbta, ale aj migrény, vegetatívna dystónia, poruchy spánku a dokonca aj sexuálne poruchy sú liečené pomocou psaní.

Okolo dnešného sveta boli vyvinuté stovky liekových foriem založených na včelích výrobkoch, prebiehajú medzinárodné liečebné procedúry. Prvý taký kongres sa konal v Belgicku v roku 1897 a v roku 1997 bola založená Európska asociácia apitherapeuti so sídlom v Limoges (Francúzsko). Americké a japonské združenia apitherapeuti tiež úspešne pracujú. V septembri 2009 sa konal najreprezentatívnejší medzinárodný kongres "Apimondia", na ktorom sa zúčastnili delegáti zo 100 krajín vrátane Ruska.

V našej krajine bola liečba včiel oficiálne uznaná v roku 1959. Potom Ministerstvo zdravotníctva ZSSR schválilo "Návod na použitie apitherapie pri včelí včely". Teraz v Rusku sa každoročne konajú medzinárodné konferencie na báze Výskumného ústavu včelárstva v meste Rybnoye. V Moskve doktori Centrálneho výskumného ústavu gastroenterológie úspešne vyvíjajú nové výrobky založené na liečivých včelárskych výrobkoch.

"Api-centrum" je najväčšia ruská klinika tradičnej a alternatívnej medicíny, ktorá bola otvorená v Čeljabinsku v roku 1991. Vedie ho profesor Igor Krivopalov-Moskvin. Verí, že apitherapia bola dlho hlavnou a nie ďalšou metódou liečby mnohých vážnych chorôb: "Nové tisícročie nie je len hranicou nového časového kalkulu, je to nový postoj k mnohým aspektom života, novej psychológii, novým ľuďom a samozrejme novým liekom , Apitherapia sa v ňom stala čoraz dôležitejšou, čoraz viac a viac, podľa nášho názoru nárok na právo byť nazvaný liek budúcnosti. "

Pozrite si video: АПИТЕРАПИЯ -apiotherapy профилактика (November 2019).