Drishti: koncentrácia pozornosti v jogu a v živote

Stáva sa, že počas jogy sme rozptýlení, premýšľali sme o niečom inom ako o praxi. Po zvládnutí techniky drishti, techniky koncentrácie pozornosti, nie je možné nielen dosiahnuť lepšie výsledky v jogy, ale aj stať sa viac pozorné v živote.

Pre začiatočníkov v jogy sa neustále pozornosť venuje ťažkostiam. Rýchlo unaví, často stráca koncentráciu, začína zvažovať alebo premýšľať o svojich problémoch a tok energie sa oslabuje - silou sa stráca s pozornosťou, táto prax sa stáva menej účinnou (čítaj: "Ako sa nezávisle naučiť meditovať").

Môže pomôcť drishti, technológiu pozornosti. Je to súčasne s implementáciou asana alebo vinyasa nasmerovať svoju pozornosť na určitý bod a sústrediť sa naň. Pomáha mobilizovať silu a lepšie využívať vašu energiu.

Osem bodov koncentrácie

Dristi vykonajú nasledovné kroky: uvoľnite oči, upevnite oko a upriamte pozornosť na jeden z osem bodov:

Nasagra - špička nosa

Bhrumadhya - bod obočia

Nabi čakra - pupok

Hastagra - prsty rúk

Padhioragra - veľké prsty

Paršva - vpravo, vľavo

Angushtamadhya - na dlani

Urdhva (Antara) - hore do neba

Súčasne nie je potrebné sa priamo pozerať na to, stačí sústrediť pozornosť a nasmerovať ju na správne miesto.

Drishti pre asany

Každá asana zodpovedá určitému bodu drishti. Napríklad, ak vykonávate stojaci pozíciu s uchopením veľkých prstov (padangushthasana), musíte sa sústrediť na špičku nosa (nasagra). V "pozícii kresla" (utkatasana) av "póze tváre dole" (adha mukha shvanasana) by mala byť pozornosť smerovaná nahor k nebu (urdhva). Počas "mostu" alebo "držania kolesa" (chakrasana) - na pupku (nabi-čakra).

"Nie je potrebné sústrediť sa na osem uvedených bodov," hovorí Irina Stupina, učiteľka Ura jogovej školy. Je lepšie - a ľahšie - začať s koncentráciou na dýchanie. Nemal by byť napätý, obmedzený alebo prerušovaný, je potrebné dýchať pomaly, pokojne a mierne. A len vtedy, keď už nebudete musieť vynaložiť úsilie na správne dýchanie, mali by ste sa sústrediť na body drishti.

Počas meditácie sa môžete aspoň zamerať na kvet, strom, sviečku, slnko atď. "Zároveň sa pozornosť už viac nehromadí v tele, ale smeruje smerom von: človek uvoľňuje, svorky opúšťajú fyzické aj duševné". - hovorí Irina.

Takáto pozornosť tréningu počas tréningu robí človeka viac zhromaždeného a v živote. "Musíte vykonať nejakú pracovnú úlohu - a vy vidíte maximálne príležitosti, nestrácate nič potrebné, pretože ste zvyknutí na koncentráciu," hovorí Irina. Mimochodom, meditácia s praxou drishti je skvelý spôsob, ako relaxovať uprostred náročného dňa.

"Jóga pre začiatočníkov" - video tutoriály online

Videoknižnica "LIVE!" Je obrovský počet video hodín a hodín v rôznych disciplínach jogy! Praxte doma s najlepšími inštruktormi kanála kedykoľvek vhodný pre vás!