Ako prekonať strach zo starnutia?

Kedysi v živote ženy nastáva chvíľa, keď sa zrazu začne napínať pri pomyslení na vrásky a šedé vlasy. Niekto sa obáva starnutia tlačí plastického chirurga, niekoho - v náručí mladého milenca, ale niekoho - v priepasť depresie a závidenia dvadsiatich. Ako odolať týmto skúsenostiam? A je možné v zásade pokojne sa spájať s tým, že vek proti nám hrá? Učíme sa od psychológa.

Prečo starnutie spôsobuje toľko skúseností

Podľa odborníkov strach zo starnutia má veľa nuancií - biologických, kultúrnych, psychologických. Napríklad, ako to vysvetľuje klinická psychológ Alice GalatiV biologickom zmysle sa obávame veku, pretože postupne začína ukladať množstvo obmedzení: "Je čoraz ťažšie počať a nosiť dieťa, vyliezť sa po strmých schodoch, vidieť číslo autobusu z diaľky."

V kultúrnom kontexte je strach zo staroby pre ženu spravidla strach zo straty vonkajšej príťažlivosti, príležitostí na realizáciu kariérnych ambícií. "No, každá osoba má svoj vlastný psychologický zmysel tohto strachu. Avšak spravidla zo strachu zo starnutia je hlboký pocit nespokojnosti so životom. Čím menej intenzívny je život, ktorý vedieme, tým viac si všimneme vynechané príležitosti, tým výraznejším bude strach zo starnutia. Skôr alebo neskôr nastáva obdobie, keď je dôležité mať významnú batožinu: skúsenosť, vedomosti, múdrosť, "vysvetľuje expert.

Ako zdôrazňuje Alisa Galati, báť sa starnúť je úplne normálne a prirodzené pre ženu. Oveľa dôležitejšie je, ako presne sa s týmito skúsenosťami vyrovná. Podľa odborníka je najnárodnejšou stratégiou riešenia staroby veľa snažiť sa ignorovať váš vek alebo bojovať s ním. "Nehovorím, že starať sa o seba a snažiť sa byť atraktívne je zlé. Je to zlé - pomocou plastov predstierať, že nie ste 50, ale 30. Je zlé snažiť sa "zabudnúť", vynútiť váš vek a skúsenosti, je to vždy zlé a spoliehať sa výlučne na svoj vzhľad. V tomto prípade sa váš strach a pocit nespokojnosti so sebou nikde nezmiznú, aj keď objektívne vyzeráte skvele, "hovorí expert.

Starnutie: boj alebo prijatie?

Psychológ je presvedčený, že najlepším liekom proti strachu pred starnutím je prijatie seba a vášho veku. "Súhlasím, bolo by zvláštne, keby malé deti začali umelo odolávať skutočnosti, že vyrastú a ich možnosti sa menia. Namiesto toho, aby šli do školy, sedeli na hrnci s figurínou v ústach a popierali, čo sa deje. So starnutím. Prekonať tento strach znamená akceptovať, že starnutie je prirodzenou súčasťou nášho života. Ak máme vrásky, znamená to, že žijeme, rozvíjame, nie sme stále. Áno, je možné bojovať proti vráskam, ale je veľmi zvláštne reagovať na ne ako na niečo hrozné a neprirodzené, "vysvetľuje expert.

Ako prestať obávať starnutia

Ako vysvetľuje psychológ, každá veková etapa je malým životom. A prechod z jednej vekovej skupiny do druhej, samozrejme máme určitý pocit straty. "Je dôležité tento zármutok straty zredukovať, uvedomiť si, čo sme stratili a aké nové príležitosti nám otvára naša nová veková fáza," vysvetľuje expert. Ale aby ste mohli zohľadniť vek, je dôležité analyzovať svoje skúsenosti.

Myslíš, čo je za tvojím strachom zo starnutia

"Čo presne sa bojíte? Aká zmena? Ak sa napríklad obávate, že prestanete byť atraktívnym, odpovedzte na seba otázku: prečo teraz vyzerať sexy? Kvôli hladkej kože na tvári? Alebo muži priťahujú niečo viac pre mňa? Bojíte sa ženskej súťaže? Neožen si? Myslite na to, či tieto faktory ovplyvňujú počet vrások v blízkosti očí? ", - hovorí Alisa Galati.

Zvýraznite tie "bonusy" mládeže, ktoré sa tak obávajú straty.

Úprimne si priznajte, čo stratíte s vekom, alebo ste už začali cítiť stratu? Pozor mužov? Pocit, že všetko je vpred? Pocity novosti? "Nebude to veľmi príjemný postup, ale pomôže vám konečne sa pozrieť na vaše obavy" v tvári, "komentuje Alisa Galati. A teraz sa pozrite na tento zoznam a odpovedzte na otázku: všetko skutočne zmizne s vekom? "Niektoré veci sa pravdepodobne nevrátia, napríklad mladá, čerstvá koža. Ale je veľa vecí, ktoré vek nie je prekážkou - nové dojmy, potešenie z komunikácie, lásky, priateľstva. " Zamyslite sa nad výhodami dospelého veku? "Aby ste prestali ľutovať nadchádzajúce roky, premýšľajte, aký dobrý je váš vek, ktorý vám teraz dáva? Čo by ste sa mohli postaviť proti mladým kožiam bez vrások? Možno to bude životná skúsenosť, možno - sociálny stav, sebadôvera, materiálna nezávislosť, "dodáva expert. Ak sa ukáže, že "bonusy" mládeže prevažujú nad tým, čo máš teraz, potom premýšľaj o tom, ako to môže byť opravené?

Hodnoť svoje zdroje

Premýšľajte o tom, čo vás v zásade posúva, prečo vaša rodina oceňuje vás, aké hodnoty si ceníte v sebe? Budú vaše zdroje časom menej významné? Pravdepodobne nie. Prečo potom ich devalvujú myšlienky svojho veku?

Vyplňte medzery vo svojom živote

"Strach zo starnutia je vynikajúcim dôvodom na novú definíciu vášho života, rozhodnite sa, s čím nie ste spokojní a začnite konať," poznamenáva Alisa Galati.

Myslíte, v ktorých oblastiach života cítite nespokojnosť? Ak je to práca, potom čo sa dá urobiť, aby ste mohli posunúť kariérny rebrík alebo len začať mať radosť z práce? Ak je to osamelosť, potom kto a ako vás môže zachrániť? Ak je to sex, čo vám pomôže začať dostávať viac radosti a radosti z toho?

No, nezabudnite, že vek je dôležitý pri posudzovaní kvality vína alebo výstavy v múzeu. A človek je vždy širší a hlbší ako len súčet rokov života alebo počet vrások v blízkosti očí.

Pozrite si video: Starnutie v historickom priereze, video č 1 (Február 2020).