Maharishi Mahesh Yogi

Najviac farebná moderná učiteľka jogy, ktorá sa rovná potešením prijatému počas meditácie, k eufórii liekov. Vynálezca špeciálnej techniky, známej ako transcendentálna meditácia, a duchovný mentor skupiny The Beatles.

Skutočné meno Maharishi Mahesh Yogi (Maharishi Mahesh Yogi, 1917-2008) je Mahesh Prasad Varma. Narodil sa v dedine Panduka pri meste Rapur v strednej Indii; od raného veku sa zaujímal o duchovné praktiky. Jeho učiteľom bol Guru Dev Brahammand Saraswati. Himalájsky pustovník prisľúbil, že mladého človeka prijme ako učeň až po tom, ako získal vyššie vzdelanie. Preto Mahesh najprv zvládol fyziku na Allahabadskej univerzite a až potom začal študovať jogu a ayurvedu. V roku 1955, keď dostal takýto druhého vysokoškolského vzdelávania, ponúkol svoj vlastný vynález svetu - transcendentálnej meditácii. Maharishiho svetové turné (meno sa skladá z dvoch slov v Sanskrit: "maha" je skvelý, "rishi" vidí) začal v roku 1959 na Havaji, potom sa presťahoval do Kalifornie. V neskorom šesťdesiatych rokoch 20. storočia Maharishiho učenie o tom, ako dosiahnuť osvietenie, sa stalo súčasťou hippie filozofie.

Podľa oficiálnej verzie predstavili členovia kapely The Beatles z Maharishi manželku Georgea Harrisona. Patty Harrison (nee Boyd) bola jedným z najkrajších britských módnych modelov 60. rokov. Nemala taký záujem o jogu, radšej sledovala všetky módne trendy. Keď sa dozvedela, že Maharishi prichádza do Londýna, vytiahla Liverpoolu štyri na seminár. Eposové stretnutie guruov a rockových hudobníkov sa uskutočnilo v roku 1967 v hoteli London Hilton v Trafalgarskom námestí. Oblečený v bielom šatách Maharíši urobil nezmazateľný dojem na Beatles. Jednoduché myslenie, že pomocou transcendentálnej meditácie možno dosiahnuť úplné osvietenie čo najskôr, viedlo ich k napádaniu: učiteľ trval na tom, že je potrebné meditovať len pol hodiny denne. "Je to niečo ako banka," povedal, "nie je potrebné nosiť všetky peniaze s vami, aby ste mali správnu sumu."

Po seminári boli The Beatles pozvaní do Indie. Vtedy bol veľmi užitočný slogan Maharishi "Poznaj seba a bavte sa bez drog". John Lennon v rozhovore pripustil: "Budete prekvapení, ale meditácie Maharishi mi pomáhajú. V každom prípade žijem bez týždňa na týždeň. " John, Paul, George a Ringo prišli do indického mesta Rishikesh vo februári 1968. Okamžite sa ukázalo, že nie sú jediní hostia guru: herečka Mia Farrow, speváčka a gitarista Donovan, rovnako ako spevák Beach Boys Mike Love už žil v Rishikesh. Skoro ráno sa neophyty zhromaždili v hale a meditovali. Mnohí stáli, ktorí by mohli trvať dlhšie, zvyšok bol šťastný, že chodí po okolí a napriek všetkému údolil marihuanu. Ringo Starr bol prvý, ktorý nedokázal vydržať celý tento píšťal - znechutený myšlienkami Maharishiho, vrátil sa do Veľkej Británie. Nasledoval McCartney. Lennon a Harrison žili v Indii asi mesiac a odišli len po tom, čo sa im povedali, že svätý starší obťažoval Mia Farrowa. Hudebníci sa však nemali sťažovať: počas siedmich týždňov svojho pobytu v Rišikeši napísali 48 piesní, z ktorých niektoré boli zahrnuté v slávnom albume.

Samotný Maharishi pokračoval vo vytváraní a rozvíjaní svojich myšlienok. Na začiatku sedemdesiatych rokov vytvoril vedu o kreatívnom rozumu, vyškolil viac ako 2 000 učiteľov a rozvinul aj program jogických letov (ktorý "dáva pocit bláznivého blaha") a systematizoval dávnu védskú literatúru. V roku 1971 sa v Santa Barbare otvorila Medzinárodná univerzita Maharishi (o tri roky neskôr sa presťahovala do mesta Fairfield v Iowe a v roku 1995 bola premenovaná na Maharishi University of Management alebo MUM), kde dodnes ktorý si želá. Okrem všeobecného vzdelávania matematiky, literatúry a ekonómie sa uchádzači musia naučiť transcendentálnu meditáciu.

Od začiatku deväťdesiatych rokov žil samotný guru v holandskom meste Vlodrop. Mnoho osobností ho navštívilo, vrátane Davida Lyncha a Clint Eastwooda. George Harrison bol prvý z The Beatles, aby sa zoznámil so svojim učiteľom a za ním McCartney a jeho dcéra Stella prišli do Vlodropu. Zomrel Maharishi Mahesh Yogi 5. februára 2008. Jeden mesiac pred jeho smrťou oznámil, že odišiel do dôchodku a vrhol sa do Vipassany. Po viac ako polstole storočia nekonečných prednášok mu bolo ticho považované za zaslúženú odmenu.

Pozrite si video: Maharishi Mahesh Yogi: Culturing the nervous system to maintain pure consciousness (December 2019).