Ako si vybrať stravu: 4 princípy konštrukcie všetkých systémov chudnutia

Nové diéty sa objavujú takmer každý deň a všetci sa vracajú na jednu vec - musíte sa obmedziť na výživu. Ale ako presne obmedziť - možnosti sú možné. Diskutovali sme s odborníkom v oblasti výživy o základných princípoch budovania všetkých systémov chudnutia.

Dietové obmedzenie včas

Môžete jesť to, čo chcete, ale iba určitý počet hodín denne (napr. Diéta Buddhov umožňuje iba jesť 13 hodín denne). Alebo až do určitej miery, a tu klasiky žánru, samozrejme, sú "po jedenástich jesť". Ďalšou možnosťou je trochu jesť, ale vždy každé 3 hodiny. Tí, ktorí dodržiavajú takýto režim, hovoria, že sa rýchlo dostali do tvaru a držali váhu.

Komentár Iriny Gromovej, vedúci odborník na výživu v medzinárodnej sieti kliník WellAge lekárstvo GRAND CLINIC: «Základom zdravej výživy je potravinová pyramída. Zahŕňa tri hlavné jedlá a dva alebo tri občerstvenie. Podľa tejto schémy musíte jesť každé tri až štyri hodiny. Naša gastrointestinálne traktu a musí stráviť jedlo v tomto režime podľa zákonov fyziológie. Nemôžete jesť každú hodinu - telo potrebuje odpočinok. Jesť menej - tiež nežiaduce, vyvoláva stagnáciu žlčníka.

Vo všeobecnosti je lepšie nevynechať hlavné jedlá: v najbližšom jedle je menšia šanca na jedlo. Ak si vyberiete správnu veľkosť porcie s odborníkom na výživu (čo vám nedovoľuje opäť hladiť), rozvinúte potrebné menu a budete jesť každé tri až štyri hodiny, potom môžete do 6-12 mesiacov dosiahnuť normálnu hmotnosť. Takýto systém odporúčam, aby ste držali celý svoj život, nie je to ani strava, ale zdravá výživa. "

Časový limit

Aby sme predišli a nestali hladní, múdri odborníci odporúčajú meranie častí určitých skupín potravín pomocou rúk (o tom sme napísali turovnako tu), tara (ako sklo, taniere alebo lyžica). Mnohí odborníci hovoria: ak správne meriate porcie, môžete jesť takmer všetko, čo chcete.

komentár Irina Gromová: «Nie som proti takémuto systému, ale ak je v súlade s rovnakou potravinovou pyramídou. Často uvádzam pacientom tie časti, ktoré potrebujú so sklom. Ale to nefunguje so skupinou tukov a bielkovín. Odporúčam ich množstvo iba podľa výsledkov analýz. "

Nutrične obmedzená strava

Kim Kardashian spieva chvály Atkinsovej diéty, na ktorú ztratila váhu po dvoch rodách, Jennifer Aniston sedí na zóne diéty pred každým výstrelom a Beyonce sa stáva vegetariánom pred koncertnými zájazdmi.

Všetky tieto výživové systémy možno pripísať mono diétam, ktoré obmedzujú stravu podľa druhu živín. To znamená, že človek na určitý čas konzumuje len bielkoviny, sacharidy alebo tuky. Súčasne, ako hovoria skúsení, hmotnosť rýchlo zmizne.

komentár Irina Gromová: "Každý organizmus potrebuje pestrú stravu, v ponuke by mali byť tuky, sacharidy a bielkoviny. Napríklad, ak existujú iba bielkoviny, môžu sa dostať ochorenia pečene a obličiek, mozog bude fungovať zle bez uhľohydrátov a mdloby nie sú vylúčené a bez tukov (my samozrejme máme na mysli prirodzené, nie trans-tuky), absorpcia vitamínov je narušená, rezervy rýchlo vysušia energie a človek začne pneumatiku. Spravidla sa vedľajšie účinky mono-diéty nezobrazia okamžite, ale po štyroch až šiestich mesiacoch. Takže by ste sa s nimi "nemali" "."

Kalorické obmedzenie

Najobľúbenejšou hrou mnohých dievčat je vypočítať si obed alebo večeru v kalóriách. Aby sa to dalo, niektoré mladé dámy sa vopred pozerajú na menu reštaurácie, do ktorej idú, a vyzbrojené kalkulačkou premýšľajú o svojej budúcej strave. Ale bude takáto aritmetika otvoriť cestu k štíhlemu pásu?

komentár Irina Gromová: "Ľudia, ktorí počítajú kalórie, majú v hlave neporiadok." Všetky tabuľky kalórií sú podmienené a nie je ťažké ich spravovať. Len lekár môže správne vypočítať kalóriový príjem. Napríklad na recepcii všeobecne mlčať o kalóriách, ukážem pacientom len to, čo potrebujú k jedlu v porciách. "