Ako chrániť deti v horúcom počasí

Väčšina mamičiek sa raduje, keď sa narodí dieťa: toľko možností na prechádzku! Avšak je ťažšie prežiť letné teplo s malými deťmi ako zimná zimnica, varujú pediatri. Ako chrániť dieťa v horúcom počasí?

Procesy termoregulácie u novorodencov nie sú spracované, a tak nízke aj vysoké teploty sú pre ne rovnako nepriaznivé. A dieťa nie je schopné rozprávať o svojom zlom a nepohodlnom. Môžete to pochopiť len starostlivo sledovať ho.

"Ak chcete zistiť, že drobky sú v horkom počasí nepohodlné, pomôžu nám nasledujúce značky," hovorí Tatyana Gavrilova, pediatr, vedúci oddelenia pediatrie v klinickom diagnostickom centre MEDSI. - Najprv ide o zmenu v správaní pri jedení: pri prehriatí dieťa odmieta pŕs a jedlo. Začína sa správať nepokojne, je rozmarný, koža sa zožltne, teplota stúpa, niekedy až 40 stupňov, pota. Nadmerná ospalosť, dlhší hlboký spánok, letargia sú tiež rušivé príznaky. Mama by mala byť upozornená na také signály, ako je smäd, žiadny pot, sucho v ústach, slabý pulz, vracanie. "

Ako chrániť vaše dieťa v horúcom počasí vonku

Často mladé matky si myslia, že v lete, na rozdiel od jesene a zima, môžete začať chodiť s dieťaťom bezprostredne po prepustení z materskej nemocnice, bez obmedzenia času vonku, tým dlhšie, tým lepšie. Ale to nie je. Ak je dieťa dlho dlho pod spáleným slnkom, riskuje nielen prehriatie, ale aj spálenie kože, pretože u dojčiat je veľmi citlivá a citlivá. Navyše, aj krátkodobý pobyt dieťaťa na priamom slnečnom svetle môže viesť k tepelnému šoku. Preto, keď chodíte s dieťaťom na prechádzku v horúcom letnom dni, je dôležité dodržiavať odporúčania pediatrov.

* Chôdza. Prvý výjazd na ulicu by nemal presiahnuť pätnásť minút. Potom každý deň môžete pridať 5-10 minút, aby sa dieťa prispôsobilo novým podmienkam bez stresu. Celkový čas, ktorý má novorodenec na slnku, nesmie presiahnuť jednu hodinu. "Chôdza s deťmi v horúcich dňoch je lepšia až do 11 hodín a po piatich večerných hodinách," hovorí Tatyana Gavrilova. "V tejto dobe je slnečná aktivita menej ako poludnie." Ak nie je možné vybudovať taký spôsob chôdze, potom, keď idete bližšie k večeri, ste v tieni. Chôdza s dieťaťom v parku, na námestí, na háji, tesne pod baldachýnom stromov. " Ak teplota vzduchu na ulici presiahne 30 stupňov, nemali by ste vôbec opustiť dom počas denných hodín.

* Ako nosiť dieťa. Ak je vonku o 22-25 stupňov, dieťa oblečenie by malo byť ľahké, ľahké, voľné, bez drsných švov, výhradne z prírodných tkanín, najlepšie bavlny. V nej sa drobok neprehreje, nezmrzne a nebude sa potiť, na jeho telo nebude žiadne podráždenie a vyrážka plienky. Dajte si vestu s posuvníkmi, alebo telo s dlhými rukávmi a nohavicami, alebo tielko, tričko, šortky, ponožky z bavlny. Pri vyšších teplotách uprednostňujte telo s krátkymi rukávmi a ľahkými ponožkami, tričká so šortkami alebo šaty. Na hlave dieťaťa musí byť svetlá panama so širokým okrajom alebo priezorom na ochranu očí vášho dieťaťa pred slnkom.

"Nechajte si dieťa nosiť jednorazovú plienku," hovorí Tatyana Gavrilova. - Pomáha udržiavať pokožku čistú a chráni ju pred podráždením. A drobky sa v ňom môžu prehriať, iba ak zriedka zmeníte, keď je plná. V priebehu dňa sa musia plienky meniť každých 3-4 hodín, v noci - každých 8 hodín. "

* Pitný režim. Prechádzka v horúcom letnom dni si určite prineste fľašu čistej vody. Kŕmiť dieťa často, v malých porciách. Stačí stačiť 50-100 ml kvapaliny každú hodinu a pol. Odporúča sa však zdržať sa osladenej vody a šťavy. Jednoduchá voda je nevyhnutná a dieťa je plne dojčené. Ale ak odmieta piť, netrvať na tom, lepšie ponúknuť hrudník. "Bábätká, ktoré sú dojčené, by mali byť aplikované na ich prsia častejšie v lete," hovorí Tatyana Gavrilova. - V horúcom počasí deti jedia v malých porciách a materské mlieko pomáha uspokojiť nielen hlad, ale aj smäd. Väčšina detí, ktoré jedia len mámu mlieko, radšej pijú aj svoje doplnkové potraviny a odmietajú vodu. " V teple sú deti, ktoré dostanú materské mlieko na požiadanie, spoľahlivo chránené pred dehydratáciou. Je však dôležité, aby sama matka pila dosť tekutiny, najlepšie obyčajnú vodu.

Ak má dieťa mŕtvicu

Tepelný úder, ktorý je dôsledkom dlhodobého pobytu na slnku, môže ohroziť nielen zdravie, ale aj život detí. Medzi hlavné príčiny prehriatia - nedostatočný príjem tekutín a nedostatok čelenky počas prechádzky.

"Teplo sa mierne zvýši, teplota pokožky sa výrazne zvýrazňuje, koža sa často stáva červená, horúca, ale pri ťažkej lézii sa stáva smrteľným bledým odtieňom," hovorí Tatiana Gavrilova. - Slabý sa správa neúnavne, zlobivý. Alebo sa naopak môže rozptýliť a spomaliť, pomaly, nereagovať na vonkajšie podnety - zvuky, hlasy rodičov. Môže mať nevoľnosť, vracanie, rýchle plytké dýchanie, dieťa môže stratiť vedomie. "

Pri silnom prehriatí sa vyznačuje aj nevýznamným močením. A moč je zvyčajne tmavo žltá alebo svetlohnedá. Pri ťažkej dehydratácii sú možné bodové kŕče, nekontrolovateľné správanie, narušená koordinácia motora, chladné končatiny a slabý rýchly pulz. "