Ako vybudovať strave

Je pravda, že aby ste schudnúť, nemali by ste jesť po šiestich hodinách? A so sacharidmi viazať najneskôr na obed? Je možné piť jedlo? A ovocie jesť tesne pred jedlom? Diskutovali sme o diéte s odborníkmi na výživu.

Zamyslite sa nad stratou hmotnosti, naučiť sa jesť menej alebo dokonca stačí si vybrať stravu podľa pravidiel, prvý odborník na výživu vám povie, že musíte jesť každé 3 hodiny. Tráviaci systém bude fungovať pravidelne. A nebudete trpieť hladom alebo neustále občerstvenie a prejedať. Pre tých, ktorí chcú vybudovať stravu, je to jedna z hlavných pamiatok. Existujú však aj iné. Pozrime sa, či sa majú dodržiavať všetky.

Správna strava vyžaduje večeru 3 hodiny pred spaním.

Alebo dokonca aj štyri hovoria niektorí odborníci na výživu. Za menej času, proteíny, ktoré sa odporúčajú jesť vo večerných hodinách, jednoducho nemajú čas na trávenie a ďalšie ráno sa zobudíte bez odpočinku a pocit ťažkosti vo vašom žalúdku.

"Toto pravidlo funguje v prípade ľahkých bielkovín, povedzme ryby," hovorí Elena Tikhomirova, výživu "SM-klinika". - A dokonca aj tvaroh (ak je plná časť a nie pár lyžíc) opustí žalúdok až po 2-2,5 hodinách. Majte to na pamäti a neprenášajte svoj enzýmový systém cez noc. Ale časť zeleného šalátu alebo dušenej zeleniny sa môže jesť hodinu pred spaním. "

Večera v šest večer a neskôr má zmysel iba vtedy, keď pôjdete spať o deväť alebo desať hodín, hovoria odborníci v oblasti výživy. V opačnom prípade bude interval medzi posledným jedlom a prvým zajtra príliš veľký. A to je plné fluktuácií hladiny cukru a inzulínu v krvi, nekontrolovaných záchvatov hladu a žalúdka. Inými slovami, je ťažké udržať takú diétu. Riziko je skvelé, že po večeri v šesť hodín večer pôjdete do chladničky v noci.

Sacharidy sa musia konzumovať ráno

Ďalšie zlaté pravidlo výživy. "Vo večerných hodinách prebiehajú v našom tele niektoré biochemické procesy, v ranných hodinách sa objavujú iné," hovorí Natalia Kirillova, výživu centra kozmetológie a estetiky "Veľvyslanectvo krásy". - V prvej polovici dňa sa podávajú stresové hormóny, ktoré stimulujú fyzickú aktivitu a pomáhajú pri spálení kalórií, čo je podiel leva, ktorý získavame zo sacharidov.

Blížiace sa nočné hladiny hormónov sa menia. A keď jedzme niečo s vysokým glykemickým indexom - a to znova, sacharidy (najmä jednoduché), najmä v kombinácii s tukami - potom ideme spať s vysokým inzulínom. A to prispieva k ukladaniu tuku a rozvoju aterosklerózy, ktorá je nebezpečná pre kardiovaskulárny systém. "

Si si istý, že si to všimol? Nenechajte sa oklamať! Sacharidy - to sú cestoviny, obilniny, müsli, ktoré je lepšie jesť pri raňajkách a obede. A ovocie, ktoré môžu odborníci na výživu odísť na popoludňajší čaj. A zelenina je tiež uhľovodíková výživa, čo nie je hriech na jedenie.

"Pri rozhodovaní o tom, aké potraviny chcete jesť, je potrebné zamerať sa na množstvo a kvalitu uhľohydrátov, ktoré obsahuje," vysvetľuje Elena Tikhomirova. - Ak sú to väčšinou jednoduché cukry a veľa z nich (med, cukor, sladké a mäkké, nevláknové ovocie a bobule ako hrozno), takéto jedlo, ak by ste sa mali liečiť sami, potom len ráno. Ak je v produkte veľa sacharidov, ale sú to predovšetkým polysacharidy, to znamená škrob a vláknina (obilniny, zemiaky, obilný chlieb), ich čas je prvou polovicou dňa. Takéto jedlo nevyvoláva kyslé skoky v krvi, ale poskytne potrebnú energiu svalom a mozgu. Vo večerných hodinách, keď nie je potrebné osviežiť, nesladené bobule s vysokým obsahom vlákniny (ryže, jahody) a zelenina budú dobré - obsah sacharidov v nich nie je vo všeobecnosti vysoký. "

Plody sa musia konzumovať pri samostatnom jedle.

Ovocie sa musí jesť nie pred hlavným chodom ako občerstvenie a nie za dezert. "Spolu s iným jedlom ovocie pretrváva v zažívacom systéme," hovorí Natalia Kirillova. "A to vedie k alkoholovej fermentácii, ktorá veľmi komplikuje trávenie a asimiláciu potravín a spôsobuje rôzne problémy: od nadúvania a bolesti brucha po dysbakteriózu."

Toto všetko sa však vzťahuje iba na čerstvé ovocie. "Ak sa ovocie podrobilo tepelnému ošetreniu, povedzme, že ste vybrali mäso alebo pridali k pilafu, organické kyseliny, ktoré vyvolávajú kvasenie, sa zrútia," hovorí Elena Tikhomirova. "A nebudú žiadne problémy s trávením."

Potrebujete piť vodu skôr a nie po jedle.

V tomto prípade budete mať najskôr menšiu šancu na prejedanie, pretože, ako viete, telo často zamieňa pocit hladu a smädu. Po druhé, nenarušujete normálne fungovanie tráviaceho systému. "Nie je žiaduce piť jedlo," hovorí Natalya Kirillova. - Znižuje koncentráciu tráviacich štiav. Navyše, nalievajte vodu do už naplneného žalúdka, roztiahnete ju, čo povedie k prejedaniu. Voda sa môže piť len hodinu a pol po jedle. "

Ale po obede alebo raňajkách si môžete dovoliť šálku čaju! Podľa Eleny Tikhomirovy teplý nápoj nebráni telu od asimilácie jedla.

Je dobré začať s vodou nielen jedlo, ale aj deň. Pitie po prebudení pohár vody, začnete pracovať na žalúdku, črevách. Ale v noci, naopak, je lepšie nechať sa oddávať. "Približne 3/4 tekutiny, ktorú dostávate denne (pripomíname, že tento objem je od 30 ml na 1 kg telesnej hmotnosti), je lepšie piť v prvej polovici dňa," hovorí Elena Tikhomirova.

Pozrite si video: Praktická doporučení k nízko sacharidové vysoce tukové stravě (August 2019).