Tigri dobrej vôle

Pre wellness fanúšikov je logické nielen hľadať harmóniu so svetom, ale aj snažiť sa zmeniť svet k lepšiemu. Celosvetový fond pre prírodu zhromaždil v galérii Pobeda tých, ktorí sa hlásia k takejto filozofii, a tiež má slabosť pre tigre Amur.

Dizajnér Andrei Bartenev vytvoril pre svetový fond pre voľne žijúcich živočíchov (Wild Wildlife Fund) 500 samíc tiger-papier-mâché, z ktorých každá ponúka základ pre "prijatie" za 25 tisíc rubľov. Finančné prostriedky sa zhromažďujú na uchovanie na primorskom území tigrov Amur, ktoré sú ešte stále menšie ako tie, ktoré dostali Bartenev, asi 300 jedincov. Za posledných 10 rokov sa ich počet znížil o 30 krát.

Na podporu tejto akcie vytvoril Ogilvy kreatívny režisér v Amsterdame Karl Le Blond štyri videá s televíznou moderátorkou Nikolai Drozdovovou, herečkou Annou Mikhalkovou, hudobníkom Ilyou Lagutenkovou a speváčkou Zhannou Friskeovou. Videá hrdinov z pódia hovoria o zániku tigrov. Vystúpenia sa uskutočňujú v jazyku "tigrín" - hviezdy otvárajú ústa za zavrčaním v zákulisí. Používa sa Tiger mimika - to je zvlášť dobré pre Lagutenka, ktorý nakoniec dokonca skočí na operátora ako tiger. O čom hovoria hviezdy, je z ruských titulkov pochopiteľné.

Prezentácia videí v galérii "Víťazstvo" spojila ľudí, samozrejme nie je ľahostajná k tejto téme. Jeden z hostí, dedičná trénerka tigra Karina Bagdá- sárová, spôsobila problém v jasných farbách. "Boli sme na turné v Číne," hovorí. - Ako sa Číňania odvolávajú na tigre Amur u hovädzieho dobytka. Zničili ich manuchovské tigre, pretože celý tiger, od výkalov po chvost, ide na potreby miestnej medicíny. A teraz sa plazí po našich hraniciach a pokúša sa zničiť naše tigre. Oni plazí a plazí, pretože neviem kto. Len som ich zabila. " Z výrazu na jej tvári sa naozaj zdalo, že keby ju chytil čínsky pytliak, jej slová by sa nezbavili.

Nikolaj Drozdov navrhol riešiť problém tigrov humánnejším spôsobom. "Najprv je potrebné zachrániť céder a dub - kŕmna základňa diviakov a jeleňov, bez ktorých by tygr neprežil," povedal. WWF bude financovať špeciálny inšpektorát Tiger, ktorý sa zaoberá lovom pytlákov a lobovaním na regionálnej úrovni zákazu rezania sibírskeho cédru. Podrobné správy o vynakladaní zozbieraných finančných prostriedkov odosiela fond e-mailom všetkým účastníkom akcie.

Tygři už boli prijatí, napríklad reťazec supermarketov, banka, poisťovňa, ale asi štvrtina zo 130 adoptívnych rodičov sú obyčajní ľudia, súkromní ľudia. Na podujatí WWF sa nezúčastnili, pričom sa odvolávali na prácu. Iba jeden prišiel pre papier-maché tigra - generálny riaditeľ reklamnej agentúry, Aleksey Egorov. Nikto ho nedržal v práci a akcia WWF sa mu zdala byť "cool". Naučil som sa od neho, prečo obyčajný manažér pomohol tigrom, ktorých videl iba v cirkuse av programe "Vo svete zvierat".

Alexey vyrastal v Severnom Osetsku a prežil psychické traumy ako dieťa: pred jeho očami bola zabitá ovca, pokožka bola odtrhnutá a plnená do kotla na večeru po celom dvore. Preto teraz Alexey je vegetarián.

"Sú momenty, ktorým nemôžem byť ľahostajní," povedal mi Alexey. "Toto je násilie voči živým bytostiam a strašnej sociálnej nerovnosti."

Dozvedel sa o tom z cesty do Bangladéša, kde odišiel na "najdlhšiu pláž v Ázii". Celú dovolenku Alexeyho prenasledovali hladoví ľudia s nataženou rukou. Ale inzerent sa dokonca bál, aby z vrecka vyňal z účtu 100 kusov rubív, čo by sa rovnalo 100 rublemi. Zdá sa, že ten hladný dav ho okamžite roztrhne na kúsky.

Keď prišiel domov, premýšľal, či by mohol nejako pomôcť Bangladéši. A uvedomil som si, že je pre nich konkrétne nepravdepodobné. Ale snažiť sa nejako urobiť svet lepším miestom, je dosť schopný a cenovo dostupný.

Keď WWF spustila projekt na ochranu lesov Altai pred ťažbou, Alexey preniesol finančné prostriedky do fondu a využil príležitosť zavolať hektár lesov na meno svojej novorodencov. Teraz umiestni papier-maché tigra na poličku v dome.

Existuje veľa spôsobov, ako sa zapojiť do záchrany prírody - tvorivé a nie toľko. Plánujeme napísať o tom, aké sú tieto metódy a aké organizácie ich vymýšľajú v blízkej budúcnosti. Možno máte nápad?