Ako sa nehoří v práci

Práca sa zhoršuje, musíte ju vziať domov? Únava, nespavosť a nervové vyčerpanie nedávajú žiť? Toto je syndróm vyhorenia, ktorý potrebujete a môžete bojovať.

V posledných desaťročiach sa pojem "syndróm vyhorenia", ktorý pred 40 rokmi predstavil psychológ Herbert J. Freudenberger, stal známym mnohými z nás z prvej ruky. Ambiciózni a zodpovední zamestnanci, ľudia so širokou škálou komunikácie, príliš horliví v podnikaní, bez dychového priestoru a dobíjania zažijú jednu stresujúcu situáciu za druhou. Všetci skôr alebo neskôr získajú fyzické a emocionálne vyčerpanie.

"Pracovníci, altruisti, idealisti, humanisti a maximalisti sú najviac náchylní na" požiar ", povedala Christina Maslachová, profesorka psychológie na Kalifornskej univerzite v Berkeley, ktorá venovala niekoľkým spáleným knihám syndróm vyhorenia. - Okrem toho pozorovania ukazujú, že ženy zvyčajne trpia častejšie ako muži, introverti - častejšie extroverti, singlovia - častejšie tí, ktorí sa môžu pochváliť úplným osobným životom. "

príznaky

Burnout syndróm sa nezobrazí okamžite. "Napätie sa môže hromadiť mesiace a dokonca roky," hovorí profesor Maslach, "ale skôr či neskôr sa ľudské telo po vyčerpaní celej energetickej rezervy začne zlyhať."

Existuje veľa príznakov tohto nepríjemného nešťastia. Tradične je možné ich rozdeliť do troch skupín: psychofyzikálne, sociopsychologické a behaviorálne.

[wtab id = "2"]

Opatrenia "hasenie"

Niektoré opatrenia pomôžu zastaviť proces vyhorenia, iní - zaručia, že k relapsu nedôjde. Ale obaja budú od vás vyžadovať vedomú túžbu zmeniť situáciu.

1. Vezmite si dovolenku alebo pár dní voľna. V skutočnosti je to tá istá nemocnica, len pre nervy. Ak šéf nie je hrdina a nie je nepriateľom jeho podnikania, potom, keď vidíte, že váš rozpad ohrozuje spoločnú vec, je nepravdepodobné, že by ste popreli oddych. Hlavné pravidlo: v týchto dňoch vyhlásiť plné moratórium na prácu! Žiadne kolegov s otázkami: "Ako sa tam máte? Potrebujem pomoc? Možno by som mal prísť? "

2. Návrat k podnikaniu, obnovenie poriadku na pracovisku, tesné termíny. Napríklad: "Dokončím prácu o 18:30 hod.". Ak je pre vás ťažké nútiť sa, aby ste opustili kanceláriu včas, každé ráno dajte sľub (a lepšie nielen sebe, ale niekomu inému), že sa vrátite z práce v určenom čase, potom sa nevedome usilujete o to, aby ste zachovali svoje slovo.

3. Každý deň (bez výnimky) venuje aspoň štvrťhodina fyzickú aktivitu. A nenechajte sa oklamať: umývanie podlahy v trojizbovom apartmáne nie je to isté ako robenie jogy, telo flex alebo indické tance. Čistenie alebo behu okolo potravín je tá istá práca, ktorú vnímanie vedomia považuje za povinnosť a prácu. Zatiaľ čo fitness prináša nielen fyzickú spokojnosť, ale predovšetkým morálnu. Svalová únava po cvičení by mala kompenzovať únavu práce, nie zdvojnásobiť ju.

4. Zapojte sa do praktík zameraných na zvýšenie úrovne vnútornej energie - jóga, tai chi, meditácia, ikebana atď. Keďže syndróm vyhorenia je vyvolaný stresom, tieto techniky prinesú rýchlu úľavu.

5. Myslite a hovorte pozitívne. Rozprávanie ako "Z pracovných koní umierajú" dokonale ilustrujú zvláštnosti ruskej mentality - väčšina z nás podvedome vníma prácu ako nič iné ako prepracovanie a otroctvo. Akonáhle dostaneme prácu, začneme s ňou zaobchádzať negatívne. Ale práca trvá aspoň tretinu nášho každodenného života - osem z 24 hodín! Psycholingvisti hovoria: ak je ťažké zmeniť postoje k niečomu, je potrebné zmeniť znenie. Dokonca tak malé množstvo ako denné používanie výrazu "moje podnikanie" namiesto "mojej práce" môže presunúť hory emocionálne negatívne.

6. Nedovoľte, aby kolegovia vyháňali na vás negatívne emócie - napríklad sťažovať sa na zradu úradov, plakať o svojich príbuzných alebo kričať, lebo huby sa tento rok nenarodili. Je to jedna vec, ak človek hovorí o problémoch odpovedaním na vašu otázku a je to úplne iné, keď zneužíva vašu sympatiu po celú dobu. Zmeňte tému konverzácie, taktne sa vyhýbajte nekonečnému súcitu, inak tieto emócie odoberajú obrovské množstvo energie od vás.

7. Nikdy nepoberajte potraviny na stôl. Dokonca aj čaj ďaleko od počítača. A to nie je. Ale skutočnosť, že telo nie je schopné prijímať energiu (keď budete jesť) a vyčerpať ju (keď pracujete) súčasne - týmto spôsobom vytvoríte pre ňu dodatočnú stresovú situáciu. Niet divu, že systém feng shui reštaurácií a pracovných priestorov je striktne oddelený.

8. Často syndróm vyhorenia vzniká v dôsledku nadmerného sociálneho kruhu. "Nezáleží ani na tom, či je skutočné alebo iluzórne," zdôrazňuje Christina Maslach. - Opýtajte sa sami seba, môžete plne zdieľať informácie a dojmy so stovkami neznámych ľudí, ktorí boli vyzdvihnutí napríklad na Facebooku? Prečo potrebujete tieto imaginárne hodnotenia? Vaša psychika je dezorientovaná a nevie, ako skutočne liečiť "priateľov", ktorí v skutočnosti nie sú. Vyhnite sa ďalšiemu emočnému stresu. "

A posledná rada: z času na čas vykonajte nekomplikovaný mini-test, ktorý dokáže, či máte nebezpečenstvo "vyhorenia". Nakreslite snehové vločky na list papiera. Každý z jeho lúčov symbolizuje jeden z vašich životných záujmov: osobný život, záľuby, priatelia, cestovanie a voľný čas, zdravie, šport, práca atď. Na každom z lúčov označte bod, o ktorom si myslíte, v tejto oblasti nášho života (v strede snehovej vločky je nula). Potom pripojte všetky body - nejako by ste mali mať koleso. Čím viac miest, v ktorých sa vaše koleso zjavne zrúti, je pravdepodobnejšie, že v blízkej budúcnosti sa budete cítiť syndróm vyhorenia.