Shanti: "Indický tanec nie je disko"

V detstve som veľmi miloval indickú kinematografiu. Najmä scény, v ktorých herci v jasných kostýmoch rozprávali príbeh pomocou plastov, výrazov tváre a gest. Neskôr som sa dozvedel, že klasický indický tanec je úplne iný.

Moji rodičia a ja sme potom žili v Nevelsku, na Sakhalíne. Študoval som balet a môj záujem o kultúru Indie, samozrejme, nemohol byť spokojný so všetkým okrem sledovania filmov. Odkiaľ sa v týchto krajinách, a dokonca v 80. rokoch, mohla vziať škola indického tanca? Aj v Moskve tento smer existoval na úrovni amatérskych výkonov. Ale túžba precvičovať indické tance ma nenechala.

Vo veku 17 rokov som vážne začal študovať túto oblasť. Medzi rôznymi štýlmi som bol priťahovaný viac než iní k bharatanatyamu, plnému hlbokého významu. On je blízko k jogu, v ňom veľa prechádza výrazmi tváre a gestami.

Mnoho ľudí verí, že indický tanec je niečo, čo možno vidieť vo filmoch. Myslel som si to taky. V Bollywoode robia viac ako tisíc filmov za rok. Ale zriedka vidíte skutočný klasický indický tanec na obrazovke. Vplyv popovej kultúry má účinok: tanečníci spravidla majú svoje základy a svoje zručnosti využívajú, ale nakoniec získajú určitý druh diskotéky. Toto sa často nazýva kino.

Podľa legendy prvým umelcom indického tanca bol boh Shiva - božský tanečník a božský jogín. V Indii štýl bharatanatyam nazývaný dynamická jóga. Pomáha zlepšovať telo a ducha. Hlavné body prstov - mudry - majú psycho-emocionálny účinok na telo. Navyše, ako sa hovorí, "pokiaľ je v prstoch pružnosť, je to mládež". Taktiež tanec zaťažuje boky, brušné svaly, ramenný pás a malé svalové skupiny celého tela. Koordinácia, rovnováha a flexibilita sa rozvíjajú.

Ale možnosti fyzického rozvoja sú len špičkou ľadovca. India je krajina múdrosti a indické tance sú plné hlbokého významu. Nie sú to len krásne pohyby - je to prejav duchovnej dokonalosti človeka, pocit harmónie a jednoty s celým svetom. Každý tanec je príbeh, ktorý tanečník prináša divákovi. Preto praktizujeme indický tanec, rozvíjame nielen fyzicky, ale aj duchovne, poznáme mytológiu, kultúru a históriu Indie.

Užitočné odkazy:

Video stretnutia "Indian Dances" s Shanty vo fitness video knižnici klubu "LIVE!".

Video relácie "indické tance" s Ashwani Nigam.