Pranayama

Pranayama je systém dychových cvičení, ďalší krok po jogy asánoch. Pranayama cvičenie môže výrazne zvýšiť energetickú úroveň tela.

Prana - je to univerzálna životne dôležitá energia (blízka v zmysle pojmu "qi" v taoizme), ktorá preniká do vesmíru a pulzuje a spôsobuje dýchanie všetkých živých vecí. Ako sa učí jóga, pri dýchaní medzi organizmom a vesmírom dochádza k výmene energie: prana napĺňa telo systémom kanálov (nadis), druhom "praánských línií", ktoré na niekoľkých miestach tvoria veľké uzly - čakry.

"Pit" v Sanskrite znamená "ovládanie", rovnako ako "smrť" alebo "zastávka". Takže pranayama je doslova "ovládanie alebo zastavenie dýchania". Toto je štvrtá etapa ôsmich krokov Ashtanga jógy starého učiteľa Patanjali, ktorému idú najnovšie jogické systémy.

"Ovládaním dychu riadi jogín myšlienku. Ovládaním myšlienky riadi dych (prana), "hovorí Hatha-Joga-Pradipika, základný text jogy 16. storočia. Tiež hovorí, že myšlienka a dych sú spojené, ako mlieko a voda.

Hlavnými konceptmi Pranayamy sú Puraka (inhalácia), Kumbhaka (držanie dychu po inhalácii), Rechaka (výdych) a Shunyak (oneskorenie po výdychu). Dýchajte väčšinu pránájamy cez nos.

Pranayama je veľmi výkonná technika, ktorá je oveľa rýchlejšia, pretože ovplyvňuje fyzický a emocionálny stav človeka. Väčšina majstrov jogy varuje, že triedy bez pomoci skúseného učiteľa môžu byť nebezpečné pre zdravie. Existuje veľa obmedzení: napríklad, aby ľudia mladší ako 18 rokov nemali odnášať pranayamu, je potrebné zabezpečiť čo najvyššiu čistotu vzduchu (čo je nosič prany), neodporúča sa vykonávať cvičenia s vysokým krvným tlakom, traumatickým poranením mozgu, akútnymi zápalovými procesmi, krvnými ochoreniami a tak ďalej

Pranayama pre začiatočníkov

Jedným z najjednoduchších pranayamov je plný jogový dych. Jedná sa o techniku ​​hlbokého dýchania s uvedomením troch hlavných zón vdýchnutia (brucha, hrudník, kĺbová kosť), vedie k upokojeniu mysle. Kapalabhati - rýchle brušné dýchanie s dôrazom na ostrý výdych - je považované za jeden zo Šatkarov, to znamená činy, ktoré očisťujú myseľ. Oživuje a rýchlo naplní telo energiou. Nadi shodhana - striedajúca dýchanie cez ľavú a pravú nosnú dierku - rýchlo upokojuje myseľ, vedie k stavu ľahkosti a radosti. Vdychovanie cez pravú nosnú dierku a vydychovanie vľavo sa nazýva surya bhedana a umožňuje vám rýchlo aktivovať telo. Opätovné dýchanie - vdychovanie vľavo a vydychovanie vpravo - sa nazýva chandra bhedana a pomáha utišiť sa a relaxovať.

Postupne sa yogi učia všetky druhy techniky pranayámy: kombinujú alternatívne dýchanie cez nosné dierky; Predstavte si, že inhalovaný vzduch je natretý v rôznych farbách. dýchať v určitom rytme, najmä vdychovať a vydychovať desať srdcových tepien; vizualizujte pohyb prany cez telo a kombinujte všetky tieto techniky. Zložitejšie pranayámy sa nevykonávajú v statickej polohe, ale sú kombinované s pohybmi, napríklad prechodmi z jednej azany na druhú. Pre správnu distribúciu energie v celom tele sa bežne používajú pranayámy múdre - svalové zámky.

Pozrite si video: 3 Most Effective Pranayamas - Deep Breathing Exercises (Septembra 2019).