Prečo leží dieťa?

Keď ste chytili svoje vlastné dieťa v podvode, prvá vec, o ktorej si myslíte, je okamžite hanbať a potrestať malého lháře. Namiesto toho by bolo lepšie pokojne pochopiť príčiny detských lží. O tom, prečo dieťa ležalo, nám povedali psychológ Alexandrina Grigorieva.

To, čo sa nazýva, "recitovať" deti začínajú s najpriaznivejším vekom. Ale nazvať ho podvodom vo svojej čistej forme by bolo zlé - deti skôr predstaviť a fantasizovať. Vo všeobecne prijatom zmysle slova sa stretávame s klamstvom neskôr, asi 4 roky.

Prečo je dieťa 3-4 roky staré

Okolo troch rokov sa dieťa prebúdza fantázie. Začína vymýšľať rôzne bájky a, čo je najdôležitejšie, v nich verí. Dieťa nepochybuje, že vedľa neho žijú neviditeľní elfovia a dobrí víly, desivé príšery a duchovia. Pomocou predstavivosti drobky vytvárajú svoj vlastný vesmír. Objekty v ňom sú oživené: medvedíky ožívajú, obuvi chodia okolo domu a autá a bábiky rozprávajú svoje príbehy.

Dospelí môžu rozlišovať realitu od hry fantázie, spánku od reality. Ale pre dieťa sú skutočné a neskutočné po určitú dobu neoddeliteľné. Dieťa nie je schopné jasne rozlišovať medzi tým, čo skutočne existuje a čo sa predpokladá, alebo je fantázie. Samozrejme, ak dieťa skáče na palicu, predstavujúc si, že je to kôň, a ukážete mu skutočného koňa, dieťa okamžite zistí, kde je zviera a kde je palica. Iba hůlka je tiež kôň. A nemôžete s tým nič robiť. Jasná čiara medzi fikciou a darom pre neho prechádza neskôr, keď má dostatok informácií o svete okolo seba.

"Často deti používajú svoje fantázie na vyriešenie svojich psychologických problémov a ťažkostí, predstavujú si, ako sa zaoberajú páchateľmi alebo zmenia situáciu podľa vlastných plánov," hovorí Alexandrina Grigorieva, klinický psychológ, kandidát na psychologické vedy, vedúci Centra neuropsychologickej korekcie "Oh, tak tieto deti!". - V tomto ohľade sa fantázia stáva príležitosťou na seba-terapiu, samotné dieťa poskytuje psychoterapeutickú pomoc. "

Čo robiť Po prvé, definujeme, ako sa v skutočnosti fantazia líši od lží. Fantázia je vynálezom udalostí, ktoré v skutočnosti neexistovali, a ložom je úmyselné narušenie informácií o niečom s konkrétnym účelom. V tomto veku dieťa stále nemôže vedome rozprávať ľútosť, pretože ešte nevytvoril predstavu o príčinných súvislostiach. Fantázia dieťaťa je nielen prípustná, ale aj potrebná. Imaginácia rozvíja tvorivé schopnosti, intelekt, pamäť, pomáha dozvedieť sa o svete, vyrovnať sa s úzkosťami a obavami.

Nemali by ste odradiť dieťa a povedať, že to, o čom hovorí, neexistuje. Vidí dieťa monštrum pod posteľou, počuje rozdrvenie pazúr, cíti jeho ostré zuby na paži? Nie je potrebné sa smiať na fantázii karapuz, nazývame to hlúpy a zaobchádzajte s touto frivolou. Lepšie sa prekvapí vynález detí. Opýtajte sa dieťaťa, počúvajte ho, ak je to potrebné.

Nepokúšajte sa vrátiť "hrať" dieťa z neba na zem, s podráždenosťou pripomínajúc, že ​​"neudrel príbeh". Lepšie si zahrajte trochu snítača. V každom dieťati žije výskumník, objaviteľ filozofovho kameňa, neoceniteľný poklad. Musíte sa zapojiť do hry a podporiť detský spěch. Koniec koncov, s pomocou fantázie, snažiac sa o rôzne úlohy, postavy, okolnosti sa dieťa učí porozumieť a vyjadrovať sa. "Oslabenie tohto druhu vnútorného vzdelávania pre deti môže viesť k neurotickým alebo protestným reakciám, pretože dieťa stráca zvláštnu formu ochrany a odchod z psychologického uviaznutia," hovorí Alexandrina Grigorieva. Tvorba tejto blízkosti v budúcnosti znižuje potrebu dieťaťa v príliš aktívnej fantázii. "

Ak dieťa náhodou niečo zkazí a hovorí, že "to nie je on, ale sám sa zlomil, vybuchol, bol špinavý", nekričajte ho za podvod. Z hľadiska dieťaťa to s ním skutočne nemalo nič spoločné, pretože neurobil nič úmyselne. Rozmaznaná vec naozaj "sama" to urobila všetko. Pripomeňme si, že po prvé, svet drobkov je antropomorfný - všetko v ňom je oživené a má schopnosť konať podľa vlastnej vôle. Po druhé, dieťa nemôže predvídať následky akcií, pretože, ako sme už povedali, nevytvoril vzťah príčin a následkov. Tým, že sa zameriavate na údajne "klamstvá", nedobrovoľne navrhujete potomkovi možnosť takéhoto vývoja.