Vodná bilancia a hydratácia: zdravý návyk na pitie

Je vaše hrdlo suché? Utíšte smäd! Dokonca aj mierna dehydratácia môže nielen zbaviť silu, ale tiež ovplyvniť prácu vnútorných systémov tela.

Základ života

Žiadne stvorenie na zemi nemôže žiť bez vody, ani človeka, ani rastliny, ani zviera. Celý život na našej planéte pozostáva z troch štvrtín [1].

Dospelý ľudský organizmus sa skladá z vody v priemere o 60%. U ľudí starších ako 50 rokov je o niečo menej (50 - 55%), u mladých mužov predovšetkým - 70%, alebo okolo 40 litrov. Súčasne väčšina vody - 2/3 z celkového množstva, alebo asi 27 litrov, je vnútri buniek. Všetky jej biochemické reakcie prebiehajú v jej účasti [2].

Hodnota hydratácie

Pri pohľade na lekársku encyklopédiu si prečítajte, že "hydratácia" je pridanie vody k látke. Pre ľudské telo je hydratácia dostatočnou vlhkosťou.

Nie každý vie, aké je to dôležité. S iba 1% dehydratáciou (pravdepodobne si to ani nebudete všimnúť) výkon všetkých systémov tela sa zníži až o 10%. Pri dehydratácii v 20% sa v bunkách vyskytnú nezvratné zmeny a osoba umrie [3].

Chronická nerovnováha tela môže vážne poškodiť zdravie. Nedávno sa vedci stále viac spájajú s vývojom závažných ochorení s dehydratáciou. V jednej z vedeckých publikácií Jose M. Palacios, špecialista Národného centra aplikovanej športovej vedy (CENACADE) vo Venezuele, píše, že dehydratácia môže viesť k tvorbe obličkových kameňov, zápcha a hnačka, astma, kardiovaskulárne ochorenia, hyperglykémia a ďalšie vážne choroby! Nedostatok tekutiny v tele jedného a všetky ovplyvňuje v jednom alebo iný fyzický a duševný stav [4].

Jednoduché pravidlá a zdravé návyky

Skutočnosť, že telo naliehavo potrebuje dúšok tekutiny, v zásade nie je ťažké uhádnuť. Prvými známkami sú sucho v ústach, smäd, letargia, nízky krvný tlak. Ak chcete potvrdiť diagnózu, použite jednoduchý spôsob: zachyťte záhyby kože na zadnej strane ruky a uvoľnite ju. Ak nedokončí hneď, znamená to, že v tele nie je dostatok vody, dochádza k dehydratácii.

Avšak väčšina odborníkov na zdravú výživu odporúča nečakať na nebezpečné príznaky, ale napiť pravidelne a postupne počas dňa. "V priemere sa dospelému odporúča konzumovať asi 40 ml tekutiny na 1 kg telesnej hmotnosti," hovorí dietician Oksana Komarová, - Niektoré z týchto kvapalín by malo pochádzať z pevných potravín, na druhej strane - z nápojov. Súčasne s cieľom doplniť vodnú bilanciu si môžete vybrať širokú škálu nápojov podľa vášho vkusu, či už je to jednoduchá voda, džús, nektáre alebo sóda typu "cola": absolútne všetky nealkoholické nápoje sú 85 až 99% vody. "

Sladké nápoje pomáhajú osviežiť a dodávať silu kvôli cukru, ktorý sa v nich nachádza, ktorý sa rozpadá v tele na glukózu a je vynikajúcim zdrojom rýchlej energie. Dokonca aj keď jeho množstvo, napríklad v sóde s obsahom cola, je pomerne malé (v 100 ml - 10,6 g cukru). Na porovnanie 100 ml pomarančovej šťavy obsahuje približne 13 g cukru a rovnaké množstvo broskyne a hroznovej šťavy obsahuje 15,9 g a 16,3 g. Tiež si všimneme, že si môžete so sebou vziať fľašu s vaším obľúbeným nápojom, aby ste mohli včas doplniť zásoby tela tekutín bez čakania na vašu smäd.

Nezabudnite, že voda je základom života. Vyživuje, čistí, obnovuje. Napoleon Bonaparte napísal: "Voda, vzduch a čistota sú hlavné veci mojej lekárne." Dodržujte jednoduché pravidlá rovnováhy vody a buďte zdraví.

1 Fyzikálno-chemický základ rovnováhy vody a elektrolytov v tele // Studopediya. Prístupový režim: http://studopedia.org/1-7348.html

2 Fyzikálno-chemický základ rovnováhy vody a elektrolytov v tele // Studopediya. Prístupový režim: http://studopedia.org/1-7348.html

3 Slesarev V.I. Základy chémie života. 4. vydanie, Rev. - SPb: 2007. С. 125

4 "II Národný kongres Hydration Madrid, 28. - 29. november 2011 Miesto: Auditorio-fyzikálna činnosť a športové vedy - INEF ...". Režim prístupu: //www.abstract.xlibx.com/a-medicine/48898-7-ii-national-hydration-congress-madrid-november-28th-29th-2011.php