Zdvihnite pozdĺž chrbtice a najlepší shavasana v živote

Ako "flexibilná sila" ma priviedla späť do "továrenského nastavenia" víkendu "LIVE!" V moskovskom regióne.

Ranná sobotná prax. Pocit neznesiteľného pocitu pálenia v kvadricepsoch, slabé srdce premýšľajúce o tom, či ponechať pózu pod zámienkou, že je potrebné urobiť fotografickú správu. Tam sú stonanie a krčie okolo. Ale Julia Zaichenkova nedovolí oddýchnuť: "Krič, plakať, pokoriť ma - len držte svoj postoj! Nemyslite si, koľko zostalo, inak všetky sily pôjdu k tejto myšlienke! Zamyslite sa len s predstavou - kde je zameraná pozornosť, energia je tam smerovaná! "

Tieto slová mi dávajú silu držať sa ďalších 20 sekúnd. Všetci moji bývalí tréneri povzbudzovali úplne inak: presvedčili, že sú trpezliví, robia posledný úder a tak ďalej. Jeden dokonca započítal odpočítavanie - koľko zostalo v pozícii. Táto technika mi zdala byť veľmi úspešná, aj keď posledné sekundy boli vždy ťažké, bez ohľadu na cvičenie. Teraz chápem, prečo: v tomto odpočítavaní je moment vopred určený, keď som povinný bez sily zbaviť sa.

"Sústreďte sa na akýkoľvek pocit, posilnite ho," hovorí Julia. - Ak v póze premýšľate o tom, ako ťažko a ako sa vám horia svaly, bude to len ťažšie a bolesť sa zvýši. Vezmi si tvoju bolesť - je to len koncentrovaná energia. "

Predtým som sa nezúčastnila "pružnej sily" a obával som sa, že by som nebol schopný trénovať na rovnakej úrovni ako ostatní. Ukázalo sa to márne: Julia je úplne schopná nielen vysvetliť, ale aj vizualizovať techniku. "Predstavte si, že váš dych je výťah, ktorý sa pohybuje hore a dole pozdĺž chrbtice. Inhalať - výťah stúpa od kocky po krk, výdych sa vráti. "

V dopoludňajšej relácii sme regulovali tok energie pozdĺž chrbtice a počas dňa nás čakali Oshoova dynamická meditácia so zaviazanými očami. Práve zatváranie očí je zlý nápad: musíte sa ovládať po celý čas a bod praktizovania je jednoducho zbavený kontroly mysle.

Váhal som, meditoval som alebo fotografoval. Ale keď všetci zaviažali oči a zaznelo podivná hudba s roztrhaným rytmom, uvedomil som si, že začína niečo intímne, okrem streľby a všeobecných pozorovaní. Som rýchlo zavrel oči a začal som prvú zo štyroch 15-minútových častí Osho meditácie - aktívne trasenie s celým telom.

Julia vysvetlila, že je nevyhnutné, aby sa triasol s veľkým úsilím, venujúc pozornosť tým častiam tela, ktoré sa pohybujú menej než ostatné - v nich sú skryté bloky toku vitálnej energie.

V 15. minúte sa hudba stala rytmickou a začala druhá časť - spontánny tanec. Tanec tiež musí byť aktívny, vynásobiť energiu uvoľnenú pri trepaní. "Nebuďte plachtí z najdivokejších hnutí, nehodnoťte, vypnite svoju myseľ, ak chcete plakať alebo kričať, plakať a kričať!" Po niekoľkých minútach začnú načúvať vzlyky a znova som presvedčený, že by to bolo nevhodné.

Dokonca aj keď viete istotu, že nikto nevyzerá, je veľmi ťažké si to nehodnotiť z vonkajšej strany. Mozog sa nechce zbaviť kontroly a trvá na tom, že pohyby sú smiešne, tanec je smiešny a dospelý sa správa neslušne. "Myseľ je ako dieťa," hovorí Julia. - Ak sa pokúsite vziať svoje obľúbené hračky - myšlienky, urobí škandál. To je to, čo sa mi stane. Ale teraz sa myseľ unaví bojovať, a prichádza dlho zabudnutá detská radosť, ktorá nepotrebuje dôvod.

A tu začína tretia časť - absolútna nehybnosť. Zmrazujeme, hudba sa stáva pomalou, závratnou, takmer slávnostnou a vôbec nie indickou, akoby z európskej arty. "Nechajte energiu, ktorú ste prebudili, bez vašej účasti," hovorí Yulin z diaľky. - Nepoužívajte žiadne pocity, inak nebudete schopní udržať pokoj. Nie ste telo, nie ste ani myseľ, ste čistá energia. "

Táto časť sa ukazuje ako neuveriteľne bohatá na pocity. 15 minút sa zdá veľmi, veľmi dlhá. Niekto padá na rohož - znamená to, že sa nám podarilo úplne zablokovať sebakontrolu. Neskôr vám Julia povie, že v tomto štádiu môže dokonca vracať - tak sa na fyzickej úrovni objavujú mentálne bloky.

Štvrtou časťou je shavasana. Pád do nej by mal byť tam, kde stál. A žiadne pokusy sa dostať pohodlne: shavasana je postoj mŕtveho človeka, je pre neho vždy vhodný. "Musíte úplne prekročiť hranice tela a mysle, ako keby ste skutočne zomreli," hovorí Julia. Nedokázal som sa do takej miery uvoľniť a je to strašidelné. Ale táto šavasana bola, samozrejme, najpriaznivejšia v mojom živote: predchádzajúce štádiá mi dokonca pomohli, človekom posadnutým sebakontroly, aby som zachoval moju duševnú pohodu.

"Schopnosť nezúčastňovať sa pocitov, emócií je to, čo sa snažím dosiahnuť s mojim psychológa. Nepostrádateľné zručnosti v nervovej práci, "povedala mi neskôr Alyona, jedna z účastníkov. "A táto meditácia je ďalším spôsobom, ako vymazať myseľ a zmierniť nervové napätie."

Môžete praktizovať Osho meditáciu doma sama - hlavnou vecou je vyčistiť priestor. Ak sa vám podarí vypnúť sebakontrolu, budete veľmi aktívny na pohyb: niektorí účastníci, ktorí otvorili oči po šavasane, sa ocitli ďaleko od svojho pôvodného koberca.

"Mojim cieľom je, aby ste tu odchádzali aspoň trochu inak," povedala Julia na prvom stretnutí. V týchto dvoch dňoch sa veľa hovorí o prebudení skutočnej prírody - Julia ju nazýva "návrat do továrenských nastavení".

Keď som opustil zlatý les pri Moskve, cítil som niečo podobné, hoci nie v duchovnom zmysle. Vynikajúce pracovné svaly, ľahká hlava, príjemne prázdny žalúdok (po praxi bola žiadna takmer žiadna túžba) a mora energie - celkom dobrý výsledok na víkend.