Ako sa vyrovnať so sociálnou úzkosťou pri psoriáze

Súhlaste, je dosť ťažké byť sebavedomý a spoločenský človek, keď tvár alebo telo je nasýtené jasne červenými, šupinatými plakmi. Pri psoriáze sa človek dostane do nebezpečnej pasce: na jednej strane má chorobu sociálnu úzkosť, na druhej strane pocit odmietnutia navyše zhoršuje jeho zdravie. Poďme zistiť, ako sa dostať z tejto pasce.

Štúdia publikovaná v júli 2016 v Medzinárodnom vestníku molekulárnych vied zistila, že 38% pacientov s psoriázou trpí depresiou a 46% zo sociálnej úzkosti. Podľa vedeckej práce, publikovanej v marci 2017 v časopise Journal of Psychosomatic Research, čím je pacientova situácia ťažšia, tým vyššia je sociálna úzkosť. Tento model je mimoriadne výrazný aj u mladých ľudí a dospievajúcich.

Na druhej strane negatívne emocionálne úzkosti, úzkosť, zhoršujú príznaky psoriázy. Svrbenie kože sa stáva čoraz neznesiteľnejšou, človek ešte viac vyráža bolestivé lézie, čo vedie k vzniku rany a zhoršenia.

"Žijeme v spoločnosti, v ktorej je vzhľad veľmi dôležitý. A tí, ktorí nevyzerajú ako model (kvôli tvaru tela alebo stavu kože), sa cítia zle, "komentuje Ann Rosen Spector, Ph.D., klinický psychológ z Philadelphie.

Ako pridať Michelle Tarbox, MD, dermatológka z Centra lekárskych vied, Technická univerzita v Texase v Lubbocku, pacienti s psoriázou často trpia skutočnosťou, že sa obávajú infikovať. "Mám pacientov, ktorí boli vylúčení z verejných bazénov alebo požiadaní o opustenie obchodov s odevmi. Ľudia nechápu, že psoriáza nie je nákazlivá choroba, "poznamenal expert.

"Jedna z najviac uzdravujúcich manipulácií, ktoré robím počas prvej návštevy pacienta s psoriázou, sa jednoducho dotýka ich psoriatických plakov. To mi umožňuje zistiť, aké husté sú, ale ukazuje aj človeka, ktorému sa nebojím jeho koža, "hovorí Michel Tarbox. Podľa odborníka niektorí z jej pacientov boli dotknutí takým gestom k slzám.

Ako zdôrazňuje lekár, pacienti veľmi často odmietajú ísť s dátumami alebo dokonca majú s niekým blízky vzťah kvôli strachu z odmietnutia. "Existovali aj tí, ktorí boli ťažko postihnutí suicidálnou psoriázou," dodáva expert.

Ako odolávať sociálnej úzkosti, ktorá sa nevyhnutne objavuje pri psoriáze? Tu je niekoľko tipov, ktoré poskytujú odborníkov.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o vašom emočnom stave.

Podľa odborníkov je prvým krokom, ktorý by ste mali podniknúť, aby ste prekonali sociálnu úzkosť, otvorene ohlásiť to svojmu lekárovi. Pokúste sa ho opýtať na všetky tie otázky o vašom stave, ktoré sa vás týkajú.

Získajte podporu svojich blízkych

Ako ste pochopili, pri riešení sociálnej úzkosti je veľmi dôležité, aby ste s vaším problémom nezostali sami. Tak posilňujte a rozvíjajte vzťahy s tými, ktorým môžete dôverovať a ktorí vás budú podporovať v ťažkých časoch. Je tiež užitočné otvorene hovoriť so svojimi blízkymi ľuďmi, ako aj so svojím lekárom o tom, čo vás znepokojuje.

Pozrite sa na svoje obavy

Najlepší spôsob, ako prekonať strach, je čeliť tvárou v tvár. Na rozdiel od vášho strachu z odmietnutia, snažte sa čo najčastejšie ísť do telocvične, na termíny, na párty. Áno, nie ste imunní voči predsudkom iných ľudí. Ale čím viac sa spojujete s inými ľuďmi, tým vyššia bude vaša sociálna kompetencia a menej úzkosti, ktoré sa dostanete na to, ako sa na vás budú spoliehať ostatní.

"Ak sa ľudia zameriavajú na psoriázu a nie na tie osobnostné rysy, potrebujete takýto vzťah? Ak vás ľudia nemajú radi alebo nechcú komunikovať s vami kvôli ochoreniu kože, potom s najväčšou pravdepodobnosťou to jednoducho nie sú tvoji ľudia, "dodáva Anne Rosen Spector.

Práca s negatívnymi myšlienkami

Odborníci tiež odporúčajú, aby ste "chytili" negatívne myšlienky, ktoré máte v emocionálne zložitých situáciách. Opravte svoje myšlienky v notebooku, sledujte faktory, ktoré ovplyvňujú ich vzhľad a ako sa stav vášho príchodu mení. Prostredníctvom tejto praxe môžete lepšie pochopiť seba a svoje negatívne pocity, prijať ich a naučiť sa, ako ich efektívne zvládnuť.