Odpočinku v krajine: prečo to môže byť nebezpečné

Milujeme v lete, vrátane príležitosti na dovolenku v krajine. Ale v našom vlastnom malom raji hrozia všade nebezpečné. Hrdzavý klinec môže spôsobiť tetanus a roztomilé zviera z blízkeho lesa môže udeliť celý rad nákazlivých chorôb. Povieme, ako chrániť svoje zdravie pri odpočinku v krajine.

Najčastejšími nebezpečenstvami, ktoré očakávajú bezstarostný letný pobyt, sú rôzne zranenia, jedovaté huby a otravy rastlín, choré zvieratá, ako aj kúpanie v rybníkoch, ktoré nie sú určené na tento účel.

zranenia

Najčastejšie sme zranení, terénne úpravy v prímestskej oblasti. "Lopaty, sekacie stroje, hrable, sekery, kosy majú ostré rohy a plochy, preto sú zodpovedné zranenia: bodnuté a rezané rany, modriny, zlomeniny," hovorí Alena Glushaková, vedúci terapeutického oddelenia, praktický lekár na klinike Medsi na Leningradsky Avenue. - Tento druh poškodenia je nebezpečnými komplikáciami: krvácanie, infekcia tkanív a vo vážnych prípadoch - šok a kolaps. Nepríjemné následky prímestských traumat (fistuly, osteomyelitída, obmedzenie pohyblivosti kĺbov a svalov, trofické vredy a polyneuritida) sa môžu objaviť po chvíli. Z tohto dôvodu by ste nemali byť podľa vášho názoru poškodení ignorovaní. "

Modriny. Naneste studené miesto na zranenie 2-3 hodiny (s prestávkami každých 30-40 minút), čím sa zníži modrina.

Rezy, roztrhané a bodnuté rany. Hlavnou úlohou je zastaviť krvácanie a dezinfekciu rany. Opláchnutý povrch a okolité tkanivo opláchnite čistou vodou. Potom ošetrujte okraje antiseptikom (peroxid vodíka, roztok jódu) a aplikujte sterilný obväz. Nezabudnite kontaktovať nemocnicu, kde ste dostali tetanové toxoidové sérum.

Zlomenina. Ak po poranení bolesť neklesne dlhú dobu, miesto poranenia je opuchnuté, pohyblivosť končatín je narušená alebo je deformovaná, pravdepodobnosť zlomeniny je vysoká. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Bezpečnostné opatrenia

Udržujte základnú objednávku na webe. Nerozpúšťajte okolo záhrady a stavebných nástrojov. Lopaty, hrebene, píly, lopaty a sekacie stroje, kosy a rebríky, po ich použití, ihneď ich odneste do prístrešku. Kryty okien a sklenených dverí vložte do miestností s ochrannou fóliou, ktorá sklo udržuje na mieste, ak sa zlomí. Chrumkavé kríky - maliny, černice, divoká ruža a iné - oplotenie.

Riziko infekcie zo zvierat a vtákov

Komunikácia s domácimi a voľne žijúcimi zvieratami je neoddeliteľnou súčasťou rekreácie v krajine. Neopomeň sa na toto potešenie, ale buďte opatrní. Poškodený pekný chlapec, ktorý prišiel k vám zo susedného miesta alebo najbližšieho lesa, môže trpieť desiatkami ochorení a vy to neviete.

"Najčastejšie infekcie, ktoré šíria zvieratá a vtáky, sú: salmonelóza, echinokokóza, ascariáza, ornitóza, pseudotuberkulóza, yersinióza, toxokaróza," hovorí Alena Glushaková. - Nákazlivé choroby ako toxoplazmóza, pseudomonóza, besnota sú menej časté. Najnebezpečnejšími infekciami pre ľudí sú besnota, ornitóza a echinokokóza. "

Besnota. Môžete sa nakaziť slinami, ak ste uhryzli chorého zvieraťa (najčastejšie psa alebo líšku). Infekcia postihuje dýchacie a vazomotorické centrá, čo spôsobuje zastavenie srdca, dýchanie a smrť (vo 100% prípadov).

Bezpečnostné opatrenia

Po uhryznutí akéhokoľvek neznámeho zvieraťa umyte ranu čistou vodou, ošetrujte ju antiseptikom, aplikujte sterilný obväz a ihneď sa obráťte na trauma centrum o pomoc. Vlastné zvieratá musia očkovať proti besnote.

Ornitóza (respiračné chlamýdie). Infekcia sa vyskytuje prostredníctvom kvapôčok vo vzduchu pri kontakte s vtákmi alebo výkalmi vtákov. Ak sa diagnostika neuskutoční včas, existuje vysoké riziko ornitóznej pneumónie, pleurisy, seróznej meningitídy, hepatitídy, polyneuritídy, myokarditídy. Ak ste v kontakte s vtákmi a náhle sa vyskytol suchý kašeľ, bolesť na hrudníku, horúčka, navštívte lekára.

Bezpečnostné opatrenia

Obmedziť kontakt s vtákmi, hlavne holubmi a dodržiavať správne hygienické postupy.

Žasne hroznovej ochorenia. Môžete sa nakaziť jedením špinavej zeleniny, ovocia, vody, kontaktu s chorými zvieratami alebo rezaním ich jatočných tiel. "Echinokokóza sa môže objaviť niekoľko rokov po infekcii," hovorí Alena Glushaková. "Medzi jeho vážne komplikácie patrí zápal pľúc, pleurisy, perikarditída, srdcová tamponáda, náhla smrť."

Bezpečnostné opatrenia

Prísne dodržiavanie osobnej hygieny. Sledujte zdravie svojich domácich miláčikov. Vykonajte odčervenie a očkovanie včas.

Chystáte sa do krajiny so zvieraťom, nenechajte ho bez dozoru v lese alebo na dvore. Nikto nemôže zaručiť, že myš alebo vták chytený lovcom so štyrmi nohami mu nebude poskytovať chorobu, ktorá sa potom presunie k vám. Do domu nevkladajte divoké zvieratá: veveričky, ježkovia, vtáky. Keď sa rozhodnete uchrániť kočík bez domova alebo šteňa, ktorý bežal na vaše stránky, najprv sa postarajte o jeho zdravie. Zviera sa musí zbaviť červov, blchov, kliešťov a húb a až potom sa s ním môže hrať.