Ako sa naučiť odpúšťať

Kritika matky, posmešnosť priateľov, zrada milovaného človeka - niekedy je ťažké odísť trestné činy a ako staré rany aj naďalej kňučať a zbavovať pokoj. Ako sa naučiť odpúšťať páchateľov a čo robiť s bolesťou, ktorú spôsobujú?

Je pravdepodobné, že neexistuje žiadna osoba, ktorej by tento nepríjemný pocit urážky nebol známy - keď sa hrboľ zväčšuje do hrdla, hlas sa trasie a cítite všeobecnú nespravodlivosť. "Urážka je forma agresie, ktorá sa týka jej vlastnej hodnoty, vysvetľuje Veronika Klimová, klinický psychológ. - Skúsenosť s tým, že ľudia okolo mňa boli nespravodlivo zaobchádzaní, bola znehodnotená. V tomto prípade existuje vždy rozdiel medzi očakávaniami a skutočnosťou. " A čím bližší je náš páchateľ, tým intenzívnejšie sú tieto skúsenosti a tým ťažšie je s nimi vyrovnať. "Nie je náhoda, že väčšina psychoterapeutických metód je založená na štúdiu nášho detstva," vysvetľuje expert. - Najťažšie škody spôsobené deťmi sú rodičia detí. A to všetko preto, že na jednej strane matka a otec sú pre dieťa veľmi dôležitými ľuďmi a na druhej strane stále nemá vnútorné zdroje na spracovanie bolesti, ktoré spôsobujú. "

Prečo sa vždy urážame?

Všetci vieme, aké ťažké je komunikovať s ľuďmi, o ktorých hovorí, že je "veľmi citlivý". Takíto jedinci môžu z akéhokoľvek dôvodu doslova strčiť, napriek skutočnosti, že vinník ich stavu niekedy ani nepociťuje, že ich ublížil. Ako vysvetľuje psychológ Yana Leikinaodpor je závislý od stupňa sebapotrenia a pevnosti hraníc nášho "ja". Čím menej sa prijímate, tým viac cítite, že iní môžu zničiť vaše osobnostné hranice a čím viac ste boli citliví.

"Je zaujímavé, že takíto ľudia sami často ubližujú, pretože necítia a oceňujú nielen ich vlastné, ale aj psychologické hranice iných ľudí," dodáva expert.

Jeden z najslávnejších jogínov našej doby, Sadhguru, autor najpredávanejšej knihy "Vnútorné inžinierstvo. Cesta radosti. Praktický sprievodca z jogy Som si istý, že urážka je vedomá voľba osoby.

"Vždy máme na výber: reagovať na prítomnosť, vedome alebo povinne, aby sme na ne reagovali," píše Sadhguru. - Medzi týmito dvoma spôsobmi je obrovský rozdiel. A to môže všetko zmeniť. Ak sa vám stalo nepríjemné veci, pravdepodobne ste sa stali múdrejšími. Ak ste predstihnutí najhoršími zlyhaniami na svete, musíte sa stať najchudobnejším mužom na svete. Väčšina ľudí však vyberá z nepríjemných udalostí nie múdrosť, ale hlboký pocit odporu. Ak si zvyčajne myslíte, že "trpím kvôli niekomu inému", znamená to, že používate svoj život a to, čo sa v ňom deje, pre sebestačnosť alebo stagnáciu. "

"Skryté urážky možno porovnať s chronickými ochoreniami," hovorí Yana Leikina. "V tomto prípade človek nenašiel spôsob, ako v akútnom momente vyhnúť negatívnym emóciám a naďalej reagovať na situáciu - je to taká konzervatívna negatívna emócia."

Takéto skúsenosti sú ako bludný kruh, v ktorom človek znova a znova posúva situáciu, ktorá je pre ňu traumatická v hlave, čo spôsobuje neustále výbuch všetkých rovnakých stresových hormónov.

Ako poznamenáva Yana Leykina, urážky otravujú všetky úrovne našej existencie: znižujú sebadôveru, negatívne ovplyvňujú výkonnosť človeka a môžu viesť k pomerne závažným psychosomatickým chorobám. "Napríklad choroby obličiek, poruchy endokrinného alebo urogenitálneho systému," dodáva špecialista.

Čo robiť s odporom?

Podľa psychológov, práca s odporom spočíva v riešení dvoch problémov. Po prvé, musíte sa porozumieť seba, a po druhé, pochopiť svoj postoj voči páchateľovi.

Yana Leykina dodáva, že zármutok pomáha poznať vaše slabosti. "Najčastejšie nás urážajú to, o čom sme podozriví. Povedz, ak sa niekto nazýva blázon, bude sa ho dotýkať iba ak s tým hlboko súhlasí. To znamená, že urážky nám ukazujú tie oblasti, v ktorých sa musíme zlepšiť, "vysvetľuje psychológ.

Aby ste to objasnili, Veronica Klimová odporúča najprv položiť otázky: "Aká je situácia v tejto situácii pre mňa? Čo mi táto situácia ublížila? " Potom stojí za to rozumne súvisieť s realitou, čo vás bolí. Povedzte, opýtajte sa sami seba: "Som naozaj tlustý alebo dnes vyzerať zle? Je moja znalosť skutočne nedostatočná a dáva ostatným právo ma nazývať hlúpa? " Ak v dôsledku toho poctivo pripúšťate, že máte napríklad nadváhu, a to vás bolí, je načase, aby sme preč a začali konať.

Odpustenie alebo odpustenie?

"Chceme odpustiť len vtedy, ak je pre nás osoba skutočne cenná. Preto si určite hodnotu svojho páchateľa a vášho vzťahu s ním, "vysvetľuje Veronika Klimová.

A ak človek, ktorý vám ublížil, je zmysluplný, mali by ste mu odpustiť a zbaviť sa jeho trestného činu. "Spýtajte sa sami seba, či môžem pokračovať v komunikácii po takejto urážke, pretože odpustený človek nemôže zostať vo vzťahu s ním," dodáva expert.